Phone

Zastaví čínska politika nulového Covidu drvenie globálnych tovární? | Čína

Vysokopostavený výkonný riaditeľ spoločnosti Huawei porušil rady, aby varoval, že prísna čínska politika nulového výskytu Covid by mohla viesť k „masívnym stratám“ pre technologický priemysel, čo by ohrozilo hospodárstvo krajiny, ako aj globálny dodávateľský reťazec.

„Ak sa Šanghaji nepodarí obnoviť výrobu do mája, všetci technologickí a priemyselní hráči, ktorí majú dodávateľské reťazce v regióne, sa úplne zastavia, najmä automobilový priemysel,“ uviedol vo vyhlásení Richard Yu Chengdong, šéf spotrebiteľskej a automobilovej divízie Huawei. . Správa WeChat. “Povedie to k vážnym následkom a obrovským stratám pre celé odvetvie.”

Komentáre od Huawei, bašty čínskeho technologického priemyslu, podčiarkujú rastúce napätie, keď sa krajina pokúša poraziť Covid uzamknutím Šanghaja. Keďže blokáda pokračuje v hlavnom finančnom centre a domove najväčšieho kontajnerového prístavu na svete, ekonómovia varovali pred vysokými nákladmi pre najväčšiu ázijskú ekonomiku a svet dodávateľského reťazca.

Richard Yu Chengdong na konferencii Huawei Developer Conference 2020.
Richard Yu Chengdong na konferencii Huawei Developer Conference 2020. Fotografia: VCG/Getty Images

V posledných dňoch Peking opakovane potvrdil svoj plán manažmentu ochorenia Covid, ktorý sa dostal pod kontrolu, keďže počet prípadov v Šanghaji stále narastá, a to aj napriek vážnemu blokovaniu. V stredajšom spravodajskom bulletine odvysielanom štátnou televíziou prezident Si Ťin-pching vyzval svojich predstaviteľov, aby nepoľavili v boji proti pandémii.

„Vytrvalosť je víťazstvo. Najprv sa pridŕžajte ľudí, život predovšetkým… hybnosť nulového Covidu, uchopte detaily iniciatív na prevenciu a kontrolu epidémií,“ povedal Xi a dodal, že „je potrebné prekonať ochromujúce myšlienky, vojnovú únavu, náhodnú mentalitu a flákanie“. mentalita“.

Ekonómovia však varovali, že pokračujúca blokáda v Šanghaji – ak bude trvať len tento mesiac – bude stáť najľudnatejšie mesto Číny a kľúčové finančné centrum stratu 6 % HDP, čo znamená stratu 2 % HDP pre národ. ako celok. .

To by podľa Iris Pangovej, hlavnej ekonómky pre veľkú Čínu v holandskej banke ING, znížilo cieľ čínskeho hospodárskeho rastu takmer o 1 % na 4,6 %. Premiér Li Kche-čchiang minulý mesiac stanovil ročný rastový cieľ Číny na „približne 5,5 percenta“.

Minulý mesiac výskumníci z Čínskej univerzity v Hongkongu uviedli, že blokády Číny budú pravdepodobne stáť najmenej 35 miliárd libier mesačne, alebo 3,1 % HDP v strate ekonomickej produkcie. Autori tiež odhadli, že uvalenie rozsiahlej blokády na veľké mestá ako Peking alebo Šanghaj by znížilo národný reálny HDP o 4 %, z čoho 7 % pripadá na vedľajšie účinky.

Alicia García-Herrero, hlavná ázijsko-pacifická ekonómka Natixis so sídlom v Hongkongu, uviedla, že 40 % čínskeho HDP je už „v nejakej forme blokovania“. „Údaje GPS ukazujú, že Čína je už na polceste k strate mobility počas prvého prepuknutia choroby Covid v provincii Chu-pej v roku 2020. K 12. aprílu klesla mesačná mobilita v Číne o 29 % v porovnaní s rokom 2019, pričom pokles zaznamenalo 24 provincií.

Vo februári 2020 bola mobilita znížená o 66 %, pričom sa zrútila v 29 provinciách, uviedla García-Herrero. “Situácia je obzvlášť alarmujúca pre výrobcov v Šanghaji, Ťiang-su a Ťiline – hlavných centrách pre automobily, elektroniku a polovodiče.”

„Predpokladáme, že za každý mesiac blokovania v Číne dôjde k zníženiu ročného HDP Číny o 0,5 %, “ varovala. “Peking tvrdí, že chce ekonomický rast, ale koniec koncov, to je jeho priorita – buď odstránenie vírusu, alebo umožnenie rastu ekonomiky. Nemôžete mať oboje.

Uzavretie má obrovské dôsledky pre globálnu ekonomiku a prispieva k silným inflačným tlakom tým, že obmedzuje ponuku tovaru. Správy z tohto týždňa uviedli, že pri Šanghaji kotvilo takmer 500 lodí na hromadný náklad, keďže prístav mal problémy s ich riadením.

Rok 2022 je pre vládnucu komunistickú stranu kľúčový. Očakáva sa, že prezident Si predĺži svoju vládu na 20. kongrese strany koncom tohto roka. ING očakáva, že miestne vlády, ako aj centrálna vláda v Pekingu zintenzívnia pomocné opatrenia, zvýšia fiškálnu podporu a uvoľnia menovú politiku na podporu hospodárskeho rastu. Banka revidovala tempo rastu HDP Číny na 4 % medziročne z 5 % v druhom štvrťroku tohto roka.

Dominový efekt čínskej blokády sa prejavuje aj v iných častiach globálneho dodávateľského reťazca. Odkedy sa čínske mestá ako Šanghaj a Ťi-lin dostali do karantény, akcie výrobcov automobilov a polovodičov boli tvrdo zasiahnuté. “Ovplyvní to spotrebiteľov inde,” povedal García-Herrero.

Tento týždeň Pegatron, hlavný výrobca iPhonov, zastavil prevádzku v dvoch pobočkách v Šanghaji a neďalekom Kunshane. Taiwanská firma uviedla, že “aktívne spolupracuje s miestnymi úradmi” a pokúsi sa čo najskôr obnoviť prevádzku. Toto nasledovalo po praxi Foxconnu, ďalšieho významného dodávateľa, ktorý začiatkom marca zastavil prevádzku v čínskom technologickom centre Shenzhen v južnej provincii Guangdong, ale neskôr v tomto mesiaci obnovil „hlavné operácie“.

Prihláste sa na odber denného e-mailu Business Today alebo sledujte Guardian Business na Twitteri na @BusinessDesk

Problémy v Šanghaji pridali ďalšiu úroveň neistoty do odvetvia, ktoré je pod tlakom od začiatku pandémie Covid. „Globálny dodávateľský reťazec je tak dobre vyladený, že akékoľvek narušenie vo veľkom obchodnom centre, akým je Šanghaj, bude mať veľký dopad na celý svet,“ povedal Stephen Carr, obchodný riaditeľ Peel Ports, jedného z najväčších prevádzkovateľov britských prístavov.

„Aj keď v súčasnosti nevidíme žiadny priamy vplyv na naše prístavy, už spracovávame žiadosti od firiem, ktoré chcú využiť Liverpoolsky prístav ako alternatívu k tradičným južným prístavom, aby sme sa vyhli potenciálnemu preťaženiu ďalej.“

Nedostatok a prerušenia prístavov vyvolávajú v podnikoch znepokojivý scenár: nedostatok tovaru.

„Ak vláda predĺži odstávky, zvýši sa riziko narušenia dodávateľského reťazca a firmám by sa mohli minúť zásoby… [If] Guangdong, ktorý sa podieľa 13 % a 15 % na výrobe automobilov a čipov v Číne, tiež vstupuje do blokovania, ponukový šok sa len zhorší,“ povedal García Herrero.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment