Business Entreprise Phone Technology

Vláda USA potvrdila, že prvý medzihviezdny objekt z hlbokého vesmíru zasiahol Zem | Článok

Vláda USA potvrdila, že prvý medzihviezdny objekt z hlbokého vesmíru zasiahol Zem |  Článok
Written by pocox3

Meteor je príliš rýchly na to, aby prišiel z našej slnečnej sústavy, tvrdia vedci


⭐️ TU JE ČO POTREBUJETE VEDIEŤ ⭐️

  • Americké vesmírne velenie potvrdilo, že meteor z roku 2014 je prvým známym medzihviezdnym objektom v našej slnečnej sústave.

  • Medzihviezdne znamená, že pochádza mimo našej slnečnej sústavy.

  • Vedci tvrdia, že jeho rýchlosť naznačuje, že meteor bol medzihviezdny.

  • Objav by nám mohol povedať viac o vzdialených svetoch.

  • Čítajte ďalej a zistite, prečo je to dôležité. ⬇️ ⬇️ ⬇️


Keď hovoríme o vesmíre, často máme na mysli veci, ktoré sú nám najbližšie: Slnko, Mesiac, planéty a pás asteroidov.

Alebo hovoríme o iných slnečných sústavách: hviezdach s neuveriteľne vzdialenými planétami, z ktorých najbližšia by sa dostala za desaťtisíce rokov, dokonca aj v našej najrýchlejšej kozmickej lodi.

Ale čo tá tma medzi tým? Čo je mimo našej slnečnej sústavy?

Nazýva sa to medzihviezdny priestor a niektorí vedci teraz tvrdia, že prvý známy objekt z tejto prázdnoty prišiel na našu planétu takmer pred desiatimi rokmi.

6. apríla americké vesmírne velenie potvrdilo “s 99,999% istotou”, že meteor, ktorý zasiahol Zem v roku 2014, je prvým známym medzihviezdnym objektom, ktorý vstúpil do našej slnečnej sústavy, a prvým známym, že zasiahol Zem.

V tej istej poznámke poznamenávajú, že skupina astronómov z Harvardskej univerzity pôvodne tvrdila toto tvrdenie v roku 2019, ale tieto zistenia iba potvrdzujú prostredníctvom svojej vlastnej analýzy.

Medzihviezdne objekty ako tento meteor sú dôležité, pretože by vedcov mohli veľa naučiť o vzniku planét vo vzdialených svetoch.

Voyager 1, sonda vyslaná do vesmíru v roku 1977, je prvým človekom vyrobeným objektom, ktorý opustil našu slnečnú sústavu. Do medzihviezdneho priestoru sa dostala v roku 2012 po 35 rokoch letu. (Obrázkový kredit: NASA)

Prvý známy medzihviezdny objekt

Medzihviezdny objekt vstúpil do zemskej atmosféry 8. januára 2014 nad Papuou Novou Guineou, krajinou severne od Austrálie.

Bol veľký asi ako pohovka a vážil toľko ako los, pričom išiel rýchlosťou 210 000 km/h.

Väčšina objektu pravdepodobne zhorela pri vchode a dopadla do oceánu.

V poznámke zverejnenej na Twitteri 6. apríla s názvom “Potvrdenie medzihviezdneho objektu” americké vesmírne velenie uviedlo, že “odhad rýchlosti hlásený NASA je dostatočne presný na to, aby naznačoval medzihviezdnu trajektóriu.”

Inými slovami, tvrdia, že sa pohyboval príliš rýchlo na to, aby prišiel z našej slnečnej sústavy.

Prečo rýchlosť meteoru naznačuje, že je medzihviezdny?

Na vysvetlenie tohto problému je užitočné diskutovať o ‘Oumuamua.

Doteraz sa verilo, že objekt, ktorý nakrátko vstúpil do našej slnečnej sústavy v roku 2017, nazývaný ‘Oumuamua, je prvým známym medzihviezdnym objektom, ktorý vstúpil do slnečnej sústavy.

Po prvom spozorovaní ‘Oumuamua sa vedci pýtali, či je objekt mimozemského pôvodu kvôli svojmu zvláštnemu tvaru. Novšia veda naznačuje, že je pravdepodobnejšie, že ide o pozostatok vzdialeného sveta podobného Plutu. (Ilustrácia William Hartmann a Michael Belton/The Associated Press)

Objekt bol dlhý asi ako štyri školské autobusy a bol viditeľný iba ako jasný bod, keď prechádzal okolo Slnka rýchlosťou 315 000 km/h.

To je dosť rýchlo na to, aby ste obleteli svet asi za osem minút.

Objekty v našej slnečnej sústave sú na druhej strane gravitačne viazané a obiehajú okolo Slnka.

Zvyčajne nedosahujú tieto typy vysokých rýchlostí.

Kvôli rýchlosti ‘Oumuamua a neprirodzenej dráhe letu vedci zistili, že objekt bol medzihviezdneho pôvodu.

To je rovnaký dôvod, prečo vláda USA uvádza, prečo verí, že meteor z roku 2014 prišiel z medzihviezdneho priestoru.

Potvrdili sa len dva ďalšie objekty, ktoré zablúdili z iného hviezdneho systému do nášho. Najnovšia je kométa 21/Borisov, objavená v roku 2019. (Obrázok: NASA)

prečo na tom záleží

Naša slnečná sústava je oddelená obrovskými vesmírnymi oceánmi od iných hviezdnych sústav, ktoré môžeme pozorovať ďalekohľadmi, no zatiaľ ich nemôžeme navštíviť.

Pre vedcov sú medzihviezdne objekty ako nájsť správu vo fľaši vyplavenej na pobreží a môžu nám povedať o svetoch, ktoré sú zatiaľ neuveriteľne vzdialené.

Kométy v našej vlastnej slnečnej sústave sa napríklad používajú na pochopenie toho, ako sa tvoria planéty, a medzihviezdne objekty by vedcom mohli pomôcť urobiť to isté pre vzdialené planéty.

Máte ďalšie otázky? Chcete nám povedať, ako sa nám darí? Použite nižšie uvedený odkaz „Pošlite nám svoj názor“. ⬇️⬇️⬇️


So súbormi od Marcia Dunn/AP News a NASA

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment