Phone

Vedci pozorujúci Neptún tvrdia, že planéta sa ochladzuje

Vedci pozorujúci Neptún tvrdia, že planéta sa ochladzuje
Written by pocox3

Vedci tvrdia, že nové pozorovania Neptúna naznačujú, že planéta sa ochladzuje.

Medzinárodný tím astronómov použil na odhad atmosférických teplôt Neptúna pozemné teleskopy na Havaji a v Čile. Tím preskúmal takmer 100 infračervených snímok zachytených teleskopmi od roku 2003 do roku 2020. Údaje ukázali, že Neptún zažil za posledných 17 rokov prekvapivý pokles teplôt v atmosfére.

Považovaný za „zmrzlinu obor“, Neptún je najvzdialenejšia planéta našej slnečnej sústavy. Je asi štyrikrát širšia ako Zem. Neptún obieha viac ako 30-krát ďalej od Slnka ako Zem. To znamená, že jeden obeh trvá asi 165 pozemských rokov okolo slnka.

Neptún je jednou z najmenej preskúmaných planét. Voyager 2 od NASA je jedinou kozmickou loďou, ktorá preletela blízko Neptúna, čo sa jej podarilo v roku 1989.

Najnovšie skúmania atmosférických teplôt Neptúna sú najpodrobnejšie, aké boli kedy zozbierané. Tím nedávno informoval o svojich zisteniach v publikácii Journal of Planetary Science.

Vedci sa zamerali na stratosféru Neptúna, hornú časť atmosféry tesne nad počasím planéty vrstva. Teplota stratosféry Neptúna klesla v priebehu 17-ročného obdobia na mínus 117 stupňov Celzia, čo je pokles o osem stupňov. Na porovnanie, teploty v Neptúnovej troposfére – ešte chladnejšej vrstve počasia – nevykazovali žiadne veľké zmeny. Troposféra dosahovala teploty až mínus 223 stupňov Celzia.

“Táto zmena bola neočakávaná,” ​​povedal Michael Roman o stratosférických údajoch. Je postdoktorandským výskumníkom na Univerzite v Leicesteri v Británii a vedúcim autor štúdie. „Myslím si, že Neptún je veľmi dobrý pútavý mnohým z nás, pretože stále vieme tak málo,“ dodal Roman.

Poznamenal, že pozorovania Neptúna viedli výskumníkov k presvedčeniu, že podmienky na planéte sú zložitejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Roman povedal, že objav „sa javí ako všeobecná lekcia, ktorú príroda vedcov učí znova a znova“.

Tieto pohľady na Neptún z Hubbleovho vesmírneho teleskopu agentúry NASA poskytujú tri pohľady na meniace sa poveternostné podmienky na planéte.

Tieto pohľady na Neptún z Hubbleovho vesmírneho teleskopu agentúry NASA poskytujú tri pohľady na meniace sa poveternostné podmienky na planéte.

Astronómovia zbierali teploty Neptúna pomocou kamier vybavených na meranie infračerveného svetla z vesmírnych objektov, uviedlo vo vyhlásení Európske južné observatórium (ESO). Väčšina pozorovaní tímu bola vykonaná pomocou veľmi veľkého teleskopu ESO, ktorý sa nachádza v severnom Čile.

Teplota sa časom menila a nerovnomerne. Oblasť planéty známa ako juh trópy ochladí sa, potom sa zahreje a potom sa znova ochladí. V stredných zónach zostali teploty podobné, než začali časom klesať. Vedci uviedli, že teploty na južnom póle počas väčšiny obdobia vykazovali len nepatrné poklesy. Potom sa však oblasť rýchlo a prudko oteplila. Od roku 2018 do roku 2020 sa teplota na južnom póle zvýšila o 11 stupňov.

“Mám podozrenie, že pokles globálnej teploty môže byť s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobený zmenami v chémii atmosféry, ktorá reaguje na sezónne výkyvy slnečného žiarenia,” povedal Roman.

Neptún môže ponúknuť lekcie o planétach mimo našej slnečnej sústavy, nazývaných exoplanéty, povedal spoluautor štúdie Glenn Orton. Je planetárnym vedcom v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA v Kalifornii.

„Úzky vzťah, ktorý môže Neptún zdieľať s veľkým segment Populácia exoplanét znamená, že by to mohla byť „exoplanéta na našom dvore“, povedal Orton. Dodal, že Neptún by sa mohol stať „predlohou vecí, ktoré by sme mohli očakávať, že v ňom uvidíme meteorológia» exoplanéty študované v budúcnosti.

Som Brian Lynn.

Informovali o tom agentúry Reuters a Európske južné observatórium. Bryan Lynn upravil správy pre VOA Learning English.

Chceme od vás počuť. Napíšte nám do sekcie Komentáre a navštívte našu facebookovú stránku.

__________________________________________________________________

slová v tomto príbehu

obor – nm extrémne široký

vrstva – nm množstvo látky pokrývajúcej povrch

pútavý – príd. veľmi zaujímavé

trópy – nm najhorúcejšia časť sveta

meteorológia – nm veda o planetárnej atmosfére a počasí

segment – nm jedna z častí, na ktorú sa dá niečo rozdeliť

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment