Entreprise Phone Technology

V súhvezdí Hada došlo k obrovskému hviezdnemu výbuchu

V súhvezdí Hada došlo k obrovskému hviezdnemu výbuchu
Written by pocox3

supernova.png

Naľavo uvidíte umierajúceho červeného obra. Napravo je biely trpaslík, ktorý vyzerá ako mŕtvola.

superbossa.com/MPP

Dve hviezdy ukryté vo vonkajších záhyboch hlbokého vesmíru, asi 5000 svetelných rokov od Zeme, uviazli v poetickom kroku. Jeden je červený obr, farby krvi, kolosálny a umierajúci. Druhý je biely trpaslík, prízračne biely, kompaktný a mŕtvy. Nachádzajú sa v súhvezdí Nositeľa hada a spolu sú známe ako RS Ophiuchi.

Desaťročia spálená mŕtvola hviezda tancovala okolo svojho chradnúceho spoločníka a živila sa jeho vonkajšou vrstvou vyrobenou z vodíka. Ale tento valčík má časovač. Každých približne 15 rokov sa dvojhviezdny systém nejako prehreje, čo spustí jednu z najextrémnejších udalostí vo vesmíre – hrmiacu sa novu alebo výbuch, ktorý uvoľní spŕšku častíc, ktoré sa rýchlo zrýchľujú na rýchlosť blízku rýchlosti svetla.

Vedci videli, že RS Ophiuchi dosiahol tento bod zlomu v rokoch 1898, 1907, 1933, 1945, 1958, 1967, 1985 a 2006.

Potom, v roku 2021, sa to zopakovalo.

Podľa článku publikovaného vo štvrtok v časopise Nature Astronomy dva pozemné teleskopy zachytili následky dramatickej erupcie v minulom roku. A hoci nemáme obrázok vesmírneho hríbu v podobe Hubbleovho teleskopu, môžeme mať niečo ešte fascinujúcejšie: pozorovania gama žiarenia.

Indexy gama žiarenia

V zásade, keď sa častice s veľmi vysokou energiou, zvyčajne protóny, zrazia, štúdia vysvetľuje, že majú vyžarovať dve veci: novú časticu s krátkou životnosťou a gama lúč. Tieto lúče patria medzi energeticky najaktívnejšie veci vo vesmíre. Jediný ich výbuch by mohol vyžarovať viac energie, než vyžaruje slnko za celý svoj život, a sú dostatočne silné na to, aby precestovali tisíce svetelných rokov bez vyblednutia.

Takže kvôli ultra vysokej sile cyklickej explózie RS Ophiuchi vedci už dlho špekulovali, že niektoré ultrarýchle častice projektované zo systému by sa pravdepodobne navzájom zrazili a vytvorili tieto intenzívne gama lúče. S novou štúdiou sa táto teória mohla zmeniť na pravdu.

Minulý rok zaznamenali dva ďalekohľady nazvané MAGIC (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov) na Kanárskych ostrovoch niektoré z najenergetickejších gama lúčov. videný z červenej a bielej novy. Vedci štúdie namerali žiarenie na úrovni 250 gigaelektrónvoltov, čo je sto miliárd krát viac energie ako lúče viditeľného svetla, na ktoré sme zvyknutí.

Tento objav je pozoruhodný najmä z dvoch dôvodov.

Kozmické lúče?

Po prvé, objavenie pomocou MAGIC bolo obrovské úsilie. Vedci museli tieto teleskopy rýchlo presunúť na miesto, len čo ich iné prístroje upozornili, že RS Ophiuchi sa chystá explodovať. Nebolo veľa priestoru na chyby.

“Okázalá erupcia RS Ophiuchi ukazuje, že rýchla reakcia teleskopov MAGIC sa naozaj vypláca: netrvá im viac ako 30 sekúnd, kým sa presunú k novému cieľu,” povedal vedec Inštitútu Maxa Plancka pre fyziku David Green. a spol. -autor článku, uviedol vo vyhlásení.

Po druhé, a čo je možno najdôležitejšie, tento objav by mohol pomôcť odhaliť jednu z najväčších záhad nášho vesmíru: hádanku kozmického žiarenia.

Kozmické žiarenie, ktoré prvýkrát objavil v roku 1912 rakúsky fyzik Victor Hess, sa odvtedy stalo večnou pripomienkou toho, ako málo vieme o vesmíre.

Stručne povedané, tieto rýchle časti sú mimoriadne energetické fragmenty atómov, ktoré pršia na Zem rýchlosťou svetla a je známe, že narúšajú našu ľudskú technológiu, ako sú satelity alebo rádiová komunikácia. Má to však háčik: Vedci ich môžu vidieť, merať a študovať, no stále nevedia, odkiaľ prišli.

Pretože sa však teleskopom MAGIC podarilo nájsť gama lúče, ktoré sú spojené s kozmickým žiarením, prichádzajúce z RS Ophiuchi, „to tiež robí z výbuchov nov zdroj kozmického žiarenia,“ povedal Green, pričom poukázal na to, že gama lúče z novy pravdepodobne pôsobí ako kozmické lúče. lúče len v bezprostrednej blízkosti RS Ophiuchi, ktorá je veľmi vzdialená od našej planéty.

Ale v budúcnosti má tím v úmysle pokračovať v používaní MAGIC a zistiť, či teleskopy dokážu zachytiť gama lúče z násilných udalostí oveľa bližšie k Zemi.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment