Phone

Ušetrili ste veľa prácou z domu? Ako spravovať výdavky, keď sa vrátite do kancelárie

Toronto covid
Written by pocox3

Rovnako ako mnohým Kanaďanom, aj Kevinovi Koudysovi sa podarilo počas pandémie ušetriť dosť peňazí prácou z domu.

Nemusíte cestovať z Hamiltonu v Ontáriu. v Toronte mu ušetril asi 150 dolárov týždenne na cestovnom za benzín a vlak, čo mu v kombinácii s nižšími výdavkami na jedlo a iné výdavky celkovo ušetrilo asi 15 000 dolárov.

Ale keďže tí, ktorí pracovali na diaľku dva roky, sa začali sem tam vracať do kancelárie, uvedomujú si, že tieto miery úspor by sa mohli rýchlo vypariť.

“Ste v pokušení míňať peniaze,” povedal Koudys. “Chodíš na kávu s kolegami, kupuješ si obedy.”

Odborníčka na osobné financie Jessica Moorhouse má podozrenie, že veľa ľudí sa po návrate do kancelárie vráti k starým míňacím návykom, no dúfa, že uvidia, čo sa im podarilo počas pandémie ušetriť, a budú preto viac všímaví.

„Na kúpe kávy alebo obeda nie je nič zlé, ale pamätajte, čoho by ste sa vzdali, keby všetky vaše peniaze boli na kávu a obed,“ povedala.

Marketingovej profesionálke Katherine Wong Too Yen umožnila možnosť pracovať z domu na plný úväzok počas pandémie ušetriť až 50 % svojho príjmu a kúpiť si chatu ako prvý kupujúci. Predtým mala namierené na byt v Toronte.

Povedala, že neísť do kancelárie znamená nemať toľko peňazí na osobnú starostlivosť.

“Míňala som viac peňazí na oblečenie, topánky, obleky, make-up a účesy, aby som si v práci zachovala profesionálny imidž,” vysvetlila.

Moorhouse hovorí, že ak chcete zabezpečiť, aby výdavky zostali pod kontrolou, je dôležité stanoviť rozpočet a sledovať, čo kupujete.

“Na konci dňa budete musieť buď znížiť niektoré ďalšie výdavky, alebo (musíte zarobiť) viac peňazí na zaplatenie nových výdavkov, ktoré vznikli,” povedala.

Ak ste sledovali svoje výdavky pred pandémiou, Moorhouse navrhuje pozrieť sa na tieto čísla a porovnať ich so súčasnosťou, aby ste zistili, aký je rozdiel, a potom ich nastaviť ako referenčnú hodnotu pre ďalšie úspory.

Nie ste však sami, ak ste svoje výdavky nesledovali pred pandémiou. V takom prípade Moorhouse navrhuje spísať si zoznam výdavkov, ktoré plánujete vynaložiť, odhadnúť, koľko by ste na všetky tieto výdavky mesačne minuli, a potom túto sumu začleniť do svojho rozpočtu alebo urobiť z nej cieľ.

Rozpočty budú musieť počítať s desaťročiami vysokými mierami inflácie, ktoré zvýšili náklady na mnohé položky vrátane základných potravín počas obeda – niektoré oveľa viac ako 5,7 % miera, ktorú inflácia dosiahla vo februári.

Za posledné dva roky vzrástli hamburgery o 26 % z 8,61 USD na 10,86 USD, šaláty sa zvýšili o 25 % z 10,11 USD na 12,63 USD, polievky sa zvýšili o 24 % zo 6,13 USD na 7,60 USD, sendviče vzrástli o 20 % z 8,38 USD na 10 USD Zábaly vzrástli o 15 % z 8, 90 USD na 10,26 USD, podľa najnovších údajov z platobnej platformy Square. Niekoľko dolárov navyše za jedlo v porovnaní s pred niekoľkými rokmi môže ľahko pridať až 50 dolárov na dodatočné výdavky pre niekoho, kto si každý deň kupuje obed.

Moorhouse hovorí, že ak ľudia cítia, že práca z domu má pre nich veľkú hodnotu z finančného hľadiska, možno by stálo za to požiadať o zvýšenie platu alebo si dokonca hľadať prácu inde, ak nie je možná práca na diaľku na plný úväzok.

Koudys teraz žije v regióne Niagara a nebude v kancelárii tak často, ale očakáva, že opäť utratí peniaze na dopravu, ako aj na kávu a obedy so spolupracovníkmi, aby sa znova spojili, keď sa vydá na cestu.

“Vloženie peňazí na moju kartu Presto na vlak bude novou položkou v rozpočte, ktorá pomôže (mne a môjmu partnerovi) sledovať náš výpočet prebytku a deficitu,” povedal.

Wong Too Yen hovorí, že videla výhodu zníženia niektorých položiek a neplánuje sa vrátiť na úroveň svojich výdavkov pred pandémiou.

“Vytvorila som nové spotrebiteľské návyky,” povedala.

Táto správa od The Canadian Press bola prvýkrát zverejnená 14. apríla 2022.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment