Phone

US Space Command potvrdilo, že medzihviezdny meteor zasiahol Zem

US Space Command potvrdilo, že medzihviezdny meteor zasiahol Zem
Written by pocox3

Americké vesmírne velenie tento týždeň oznámilo, že zistilo, že meteorický úder v roku 2014, ktorý zasiahol Zem, pochádza z oblastí mimo slnečnej sústavy. Meteor zasiahol oblohu pri pobreží ostrova Manus, Papua-Nová Guinea, o tri roky skôr, ako to, čo sa považovalo za prvý potvrdený medzihviezdny objekt zistený pri vstupe do našej slnečnej sústavy.

Dr. Amir Siraj a Dr. Abraham Loeb z Katedry astronómie Harvardskej univerzity napísali o meteore podľa US Space Command. Vedci sa však snažili publikovať články, pretože používali tajné vládne informácie.

Utajovaný americký vládny satelit určený na detekciu zahraničných rakiet bol svedkom ohnivej gule, píše Siraj v časopise Scientific American Magazine. Meteor bol nezvyčajný vďaka svojej veľmi vysokej rýchlosti a nezvyčajnému smeru – čo naznačuje, že prišiel z medzihviezdneho priestoru.

Meter veľký kameň sa šíril po oblohe a padal troskami do hlbín Tichého oceánu a ministerstvo obrany a NASA pridali meteor do verejnej databázy. Siraj povedal, že ho zaujala databáza, ktorá obsahuje informácie o viac ako 900 ďalších ohnivých guľách zaznamenaných od roku 1988 do súčasnosti.

Vedci tomu pôvodne verili prvý medzihviezdny objekt detekovaný v našej slnečnej sústave bol objavený v októbri 2017. Tento objekt, 1I/’Oumuamua, opúšťala slnečnú sústavu, keď bola objavená, takže výskumníci nemali veľa času na jej štúdium. Bol opísaný ako forma „obrovského ružového hasiaceho prístroja“ a bol spozorovaný teleskopom Pan-STARRS na Havaji.

Siraj a Loeb mali za sebou asi osem mesiacov štúdia Oumuamua, ale už po niekoľkých dňoch prehliadania databázy si uvedomili, že ohnivá guľa na ostrove Manus v roku 2014 by mohla byť skorším medzihviezdnym meteorom.

Akékoľvek vesmírne teleso, ktoré cestuje rýchlejšie ako 42 kilometrov za sekundu, môže pochádzať z medzihviezdneho priestoru. Údaje ukázali, že ohnivá guľa z ostrova Manus z roku 2014 zasiahla zemskú atmosféru rýchlosťou približne 45 kilometrov za sekundu, čo bolo “veľmi sľubné” na to, aby bola identifikovaná ako medzihviezdna, povedal Siraj.

Po ďalšom výskume a pomoci od iných vedcov, vrátane vládnych tajných informácií o presnosti alebo úrovni presnosti údajov, Siraj a Loeb s 99,999% istotou určili, že objekt bol medzihviezdny. Ich článok o objave bol ale zamietnutý, keďže pár mal iba súkromný rozhovor s anonymným zamestnancom americkej vlády, aby potvrdil presnosť údajov.

Ich papier sa však dostal do dobrých rúk. Matt Daniels, ktorý v tom čase pracoval na Úrade ministra obrany, prečítal dokument a pomohol výskumníkom získať a oficiálne potvrdenie vlády.

Zástupca veliteľa vesmírnych síl USA generálporučík John Shaw a hlavný vedec veliteľstva vesmírnych operácií pobočky Joel Mozer napísali list vedcovi z NASA, v ktorom potvrdili Sirajove a Loebove zistenia.

“Tri roky po našom prvom objave bol prvý objekt mimo slnečnej sústavy pozorovaný, ako zasiahol Zem – prvý známy medzihviezdny meteor – bol oficiálne uznaný,” píše Siraj. Teraz, keď je nález oficiálne potvrdený, on a Loeb znovu predkladajú noviny na zverejnenie, povedal CBS News prostredníctvom e-mailu.

a druhý medzihviezdny objekt zistený v našej slnečnej sústave bol objavený z observatória MARGO na Kryme na Ukrajine v roku 2019. Neskôr bol pomenovaný „2I/Borisov“ na počesť amatérskeho astronóma Gennadija Borisova, ktorý sám zostrojil ďalekohľad a kométu pozoroval.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment