Phone

Títo profesori University of Waterloo pomáhajú budovať metavesmír

Títo profesori University of Waterloo pomáhajú budovať metavesmír
Written by pocox3

Dvaja profesori z University of Waterloo sú súčasťou tímu financovaného materskou spoločnosťou Facebooku, Meta, s cieľom vybudovať metaverse v priebehu nasledujúceho desaťročia.

Výskumníci z Ontaria patria medzi 17 Kanaďanov, z ktorých každý dostal neobmedzený grant 30 000 dolárov od Meta’s Reality Labs Research na podporu svojej práce.

Generálny riaditeľ Mark Zuckerberg hovorí o Metaverse, ako keby to bola budúcnosť internetu. Hoci stále existuje určitá diskusia o tom, čo metaverza v skutočnosti je, títo výskumníci to opisujú ako ďalší krok pre digitálny svet.

“Je to vlastne pojem, ktorý existuje už nejaký čas a stále sa vyvíja. Je to podobné, ako keď sa o internete hovorilo v 80. rokoch,” povedal Daniel Vogel, učiteľ informatiky na škole.

Ale pre Jian Zhao je to médium, ktoré spája skutočný a virtuálny svet.

Zhaoov výskum, aj v rámci školy informatiky, skúma, ako ľudia a počítače interagujú. Povedal, že chce lepšie pochopiť, ako môže tento vzťah fungovať v pohlcujúcejšom prostredí, ktoré metaverse ponúka.

“Veľa informácií sa zobrazuje na stolných počítačoch alebo mobilných telefónoch, ale metaverza je rastúci nový trend zobrazovania a skúmania informácií,” povedal. “To je to, čo ma priviedlo do tejto oblasti výskumu: ako sa ľudia viac ponoria do údajov, skúmajú informácie a komunikujú.”

Hráč využívajúci systém virtuálnej reality. (Doug Herbert/CBC)

Práve teraz Zhao a jeho doktorandi skúmajú rôzne štýly interakcie medzi streamermi VR a ich publikom. Povedal, že chce použiť peniaze z grantu na výskum a hľadanie spôsobov, ako zlepšiť technológiu virtuálnej reality a urobiť ju pôsobivejšou.

Streamovanie virtuálnej reality (VR) je v hernom priemysle veľmi populárne, povedal Zhao, ale väčšina technológií je zameraná na streamovanie z počítača, čo môže obmedziť spôsob, akým streameri VR zdieľajú svoj obsah s divákmi.

“Takže chceme…vyšetriť frustrácie a ťažkosti, ktorým čelí streamer a divák, a vyvinúť technológie na uľahčenie tejto komunikácie,” povedal Zhao.

Vogelov výskum na vytvorenie ich priestorovej rozšírenej reality využíva celý rad rôznych zariadení, ako sú kamery a niekoľko takýchto projektorov na sledovanie pohybu a zobrazovanie obsahu. (Carmen Groleau/CBC)

Priestorová rozšírená realita

Vogelova práca sa medzitým vydáva mimo okuliarov VR pomocou projekcií – známych aj ako priestorová rozšírená realita (SAR).

„Predstavte si, že máte špeciálne stavebné materiály, ako sú farby alebo tapety vyrobené z pixelov,“ povedal. “Teraz je všetko schopné zobrazovať informácie: dokonca aj steny, podlahy, poháre.”

On a jeho študenti používajú špecializované projektory, kamery a kalibrovaný softvér na vytváranie týchto projekcií a infraštruktúra bola vyvinutá v predchádzajúcom grante, ktorý Vogel získal.

Teraz, vďaka tomuto novému grantu od Meta, bude môcť on a jeho študenti testovať rôzne scenáre a kúpiť si ďalšie vybavenie.

Vogel povedal, že Metain neobmedzený grant je dôkazom hodnoty kanadského talentu a dáva Meta šancu vyskúšať nové nápady.

“Umožňuje im to tiež robiť nepriame experimenty s niektorými nápadmi – napríklad tým, čo robí moje laboratórium – ktoré nemusia mať krátkodobú komerčnú životaschopnosť,” povedal.

“Možno existuje viac experimentálnych nápadov, ktoré možno interne nepresadzujú, ale veľmi radi použijú časť svojich finančných prostriedkov na to, aby pomohli laboratóriám, ako je to naše, pozerať sa ešte ďalej do budúcnosti. prichádza.”

Vogel a Zhao tvrdia, že vývoj Metaverse je stále v počiatočných fázach a na ceste sa objavia hrbole. Ale tam prichádzajú oni – a ich výskum.

“Našou úlohou ako výskumníkov je skúšať rôzne veci a premýšľať o niektorých problémoch, s ktorými sa môžeme stretnúť v tomto novom druhu technológie, a pokúsiť sa pracovať na ich riešení už teraz,” povedal Vogel.

Daekun Kim je študentom tretieho ročníka, ktorý pracuje s Vogelom. Vytvoril softvér používaný v priestorovej rozšírenej realite ich laboratória. (Carmen Groleau/CBC)

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment