Phone

Super Mario Bros.“ Ikonické bloky obsahujú viac kusov, ako si myslíte

Super Mario Bros.“  Ikonické bloky obsahujú viac kusov, ako si myslíte
Written by pocox3

Bez toho, aby som o tom príliš premýšľal, aký je maximálny počet kusov, ktoré môžete odstrániť z viacdielnych blokov v origináli Super Mario Bros..? Povedal si 10? Mýliš sa, ale nie je to tvoja chyba. Len ste sa neponorili hlboko do takmer 37-ročného kódu hry ako úplný čudák.

Teraz už vieme, že Super Mario Bros. bloky majú skôr časový limit ako limit mincí, čo umožňuje hráčom opakovane udierať Mariovou hlavou o žalúdok v priebehu niekoľkých sekúnd, aby získali čo najviac mincí. To však nebolo vždy všeobecne známe. Rozbitie tlačidiel pod týmito blokmi zvyčajne odmeňuje 10 mincí a dokonca aj oficiálni sprievodcovia stratégiou ich času nazývali 10 mincí.

Kosmická, vysoká úroveň Super Mario Bros. hráč, ktorý momentálne drží 10 najlepších v najpopulárnejšej kategórii speedrunning klasickej hry Nintendo, nedávno zdieľal fascinujúce video o blokoch mincí. Z týchto blokov je zrejme možné získať až 16 mincí, no takýto výkon si samozrejme vyžaduje hĺbkové znalosti programovania hier a niekoľko perfektných vstupov.

Ak ste trochu oboznámení s Super Mario Bros. speedrunning, je pravdepodobné, že ste už počuli o „pravidle rámca“, všadeprítomnej matematickej konštante v kóde hry, ktorá ovplyvňuje aj bloky mincí.

Rámcové pravidlo je opakujúci sa cyklus 21 snímok Super Mario Bros. používa na diktovanie rôznych aspektov hry. Prechody úrovní sa napríklad neuskutočnia, kým sa počítadlo rámcových pravidiel šesťkrát nepretočí, ale aktuálne rámcové pravidlo po dokončení kroku nemusí úplne prejsť, aby sa započítalo. Môže byť kdekoľvek od svojej prvej snímky po jej dvadsiatu prvú snímku, čo znamená, že prechody úrovní sa pohybujú od 106 snímok (asi 1,8 sekundy) do 126 snímok (asi 2,1 sekundy).

Získajte viac informácií o rámcových pravidlách a ich vplyve Super Mario Bros. svetové rekordy, určite si pozrite video nižšie od Bismutha, ďalšieho speedrunnera. Je oveľa múdrejší ako ja.

Mincových blokov, ako vysvetľuje Kosmic, je možné sa dotknúť iba počas 11 tiknutí počítadla rámcových pravidiel bezprostredne po Mariovej prvej interakcii s uvedeným blokom. Optimalizácia dielikov, ktoré môžete vyskočiť z bloku, sa preto riadi inverzným princípom skrátenia času medzi prechodmi úrovní. Namiesto toho, aby ste sa snažili dokončiť etapu v dokončiť pravítka snímok na zaznamenávanie snímok, chcete trafiť blok mince na začať rámové pravítko, aby mal Mario viac času na skok.

Kosmic vypočíta, že maximálny čas na zasiahnutie bloku mincí je 230 snímok (asi 3,8 sekundy) po prvom zásahu. Rozdeliť že pri 16 snímkach musí Mario počkať, kým sa prehrá bloková animácia, kým ho znova zasiahnete a vy získate 14 zásahov. Pridať že k jedinej bezplatnej minci, ktorú získate na začiatku a na konci celej tejto sekvencie (blok zostane aktívny, kým ho netrafíte ešte raz po uplynutí jeho časovača), a výsledkom je celkový súčet 16 kusov.

Pokračujte a dajte si prestávku, ak sa vám všetky tie výpočty zdali ohromujúce. Zvyšok tohto blogu na vás bude čakať, keď sa vrátite.

Možno ešte neuveriteľnejší je fakt, že Super Mario Bros.. hráči to niekedy dokážu bez viditeľného počítadla rámového pravítka. Niektoré príklady zahŕňajú samotný Kosmic, ktorý dostal 16 kusový blok uprostred a Super Mario Bros. 35 zápas (odpočívaj v pokoji) a legendárny speedrunner AndrewG vo vysoko skórovanom behu v roku 2016.

Super Mario Bros. je fascinujúcim príkladom toho, ako môžu hry, ktoré vyzerajú jednoducho a starodávne, skrývať neuveriteľné technické tajomstvá pod pixelovanými fasádami. Môže to byť najznámejšia hra v histórii, ale tri desaťročia a nespočetné množstvo odohraných hier ešte stále neodhalili všetky jej zložitosti pre bežného hráča. Máme veľké šťastie, že tu máme skúsených ľudí, ako je Kosmic, ktorí nám poskytnú tieto zábavné a poučné lekcie o tom, ako Nintendo vyvinulo jednu z najväčších videohier všetkých čias.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment