Fotím veľa na telefóny, ale môj záujem o to, aby boli dokonalé, sa historicky obmedzoval na to, aby bol môj objekt v zábere a zaostrený. Musím však poďakovať Samsungu, Galaxy S22 Plus a aplikácii Expert RAW za to, že vzbudili nový záujem o zlepšenie mojich fotografických zručností.
Expert Raw je bezplatná aplikácia, ktorá bola spustená s Galaxy S22 rodiny, ale s najnovšou aktualizáciou operačného systému Samsung OneUI 4.1 ho teraz môžete používať na Galaxy S21 Ultra, Galaxy S20 Ultra, Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy Z Fold 3 a Galaxy Z Fold 2. A myslím si, že to stojí za vyskúšanie, pretože poskytuje väčšiu slobodu pri fotografovaní a úprave fotografií ľahko dostupným spôsobom.
Samsung Expert RAW: Prečo fotografovať do RAW?
Režim fotoaparátu Pro nie je novinkou – nájdete ho v predvolenej aplikácii fotoaparátu Samsung a podobných systémoch na iných telefónoch s Androidom. Sakra, fotenie RAW na smartfón je tu už nejaký čas.
Expert RAW však poskytuje špeciálnu aplikáciu, v ktorej môžete používať podrobnejšie ovládacie prvky fotografie a súčasne snímať RAW a JPEG. (Môžete to urobiť aj na Pixel 6 Pro.) Normálnu aplikáciu fotoaparátu si ponecháte na účely namierenia a záberu a zároveň si zálohujete Expert RAW, keď budete mať čas a chuť získať dokonalú fotografiu.
Napriek názvu si myslím, že Expert RAW nie je len pre absolútnych expertov, a preto ma to v prvom rade ťahalo. Hlavnou výhodou Expert RAW je, že jeho obrázky sú tvorené viacerými expozíciami RAW zmiešanými dohromady, namiesto jedného obrázka, ako sú štandardné fotografie RAW. To v podstate znamená, že stále získate fotku, ktorá hneď vyzerá dobre, no aplikácia zachytí dostatok informácií na to, aby ste ju mohli neskôr ľahšie upravovať.
Samsung Expert RAW: aplikácia
Skúsenosti Expert RAW sú po spustení celkom podobné základnej aplikácii fotoaparátu, s jediným rozdielom, že vaše fotografie, video, portrét a ďalšie režimy sú preč. Na ich mieste nájdete podrobnejšie nastavenia ako ISO, rýchlosť uzávierky a vyváženie bielej. Môžete tiež pridať zobrazenie histogramu na vyhodnotenie úrovní farieb, nastavenie časovača alebo zmenu typu automatického zaostrovania. Ale to všetko môže počkať. Stále máte hľadáčik, spúšť a prepínač na snímanie s hlavným, ultraširokouhlým alebo teleobjektívom. To je všetko, čo potrebujete, aby ste mohli začať.
Aplikácia sa za vás s radosťou postará o všetky základné veci, rovnako ako bežná aplikácia pre fotoaparát. Nové, ľahko dostupné rozloženie ovládacích prvkov vás však povzbudzuje, aby ste s nastaveniami začali experimentovať, pretože sú všetky na očiach a prepínať medzi automatickým a manuálnym režimom je skutočne jednoduché. Dostanete tiež užitočné tlačidlo reset, ktoré okamžite vráti všetko späť do automatických nastavení, ak sa pokazíte.
Po dokončení funkcie ukážky aplikácie, ktorá zobrazuje iba obrázky RAW a ich náprotivky vo formáte JPEG, ktoré ste nasnímali pomocou Expert RAW, môžete prehliadať fotografie. Všetky sa zobrazia aj v bežnej aplikácii Galéria, ale sú zmiešané s vašimi ostatnými obrázkami.
Samsung Expert RAW: RAW vs. JPEG
Či už sa pozriete na obrázky v aplikácii Galéria alebo vo vybranom editore obrázkov, neuvidíte veľký rozdiel medzi fotografiami JPEG v Expert RAW a tými, ktoré získate zo štandardnej aplikácie fotoaparátu. Môžete to vidieť nižšie na fotografii Victoria and Albert Museum v Kensingtone v Londýne, ktorú som urobil pomocou oboch aplikácií. Sfarbenie dvoch rovín je v zásade totožné, len s o niečo väčšou definíciou na obrázku Expert RAW, ak preskúmate murivo budovy
Nemali by ste však používať vlastný neupravený export súboru RAW. Bez spracovania môžete skončiť s oveľa horším záberom, ako môžete vidieť v tomto porovnaní dvoch teleobjektívov na strechu v Kings Cross Coal Drops Yard. Export Expert RAW je veľmi plochý v porovnaní s aplikáciou fotoaparátu s farbou oblohy a silne odvodnenou budovou.
Samsung Expert RAW: Úpravy
Skutočný prínos obrázkov RAW sa prejaví až pri neskoršom pokuse o úpravu záberov.
Expert RAW ukladá obrázky RAW ako súbory Digital Negative (.dng), čo je štandard RAW vyvinutý spoločnosťou Adobe. To znamená, že úprava obrázkov vo Photoshope funguje presne tak, ako by ste chceli, čo vám dáva možnosť zdokonaliť svoju fotografiu, aj keď bola v prvom rade naozaj zlá.
Pozrite si túto fotografiu sochy Evy Rothschildovej „Môj svet a váš svet“, ktorá sa nachádza v parku Lewisa Cubitta pred a po montáži. Tento pôvodný obrázok som zámerne upravil tak, že som sa pohral s ovládacími prvkami v aplikácii, aby som zistil, či ho môžem uložiť v procese úprav. Podarilo sa mi to (až na nejaké nevýrazné ‘cut’ tiene) a teraz je to živý, ale realistickejší obraz.
Nie som skúsený editor, ale vyššie uvedené som zvládol len tak, že som sa pohral so základnými posuvníkmi dostupnými vo Photoshope – a to len asi pol hodiny. Amatéri aj skúsenejší profesionáli z toho budú môcť vyťažiť oveľa viac a bez toho, aby museli so sebou nosiť svoju objemnú digitálnu zrkadlovku. A je samozrejmé, že pri úprave JPEG ste sa tam tak ľahko nedostali, ak vôbec.
Samsung Expert Raw: Problémy
Pri používaní Expert RAW som zistil dve výrazné nevýhody. Jednak aplikácia nepodporuje prednú kameru, čo znamená, že nebudete môcť využiť možnosti úprav, ktoré sme práve videli na vašich selfie. Pripúšťam, že je pravdepodobnejšie, že si budem chcieť urobiť rýchlu selfie, než aby som si robil čas na to, aby som to nastavil a zarámoval, ale aj tak je to zvláštne obmedzenie.
Existujú dve pozoruhodné nevýhody: máte uzamknutý pomer 4:3 a chýba podpora predného fotoaparátu.
Najväčším obmedzením je, že môžete snímať iba vo formáte 4:3. Toto je pomerne bežný pomer pre väčšinu objektívov, no znamená to, že budete musieť fotiť a premýšľať o tom, ako chcete obrázky orezať neskôr. Napríklad Expert RAW by nebol vhodný pre moje produktové fotografie pre Tom’s Guide, pretože musia mať pomer strán 16:9. To nezodpovedá slobode, ktorú vám poskytujú iné nastavenia aplikácie.
Ďalším problémom je menej súvisiaci s aplikáciou a len hlavná nevyhnutná nevýhoda snímania RAW: veľkosť súborov. Tieto obrázky môžu mať takmer desaťnásobok veľkosti typického formátu JPEG, ktorý získate z fotoaparátu S22, takže sa vám môže stať, že pri nasnímaní veľkého množstva obrázkov vo formáte RAW rýchlo zaplníte svoje kapacity na palube a v cloude.
Samsung Expert Raw verzus Apple ProRAW
Samsung má konkurenciu v priateľskej fotografickej hre RAW. Tam je OnePlus 10 Proformát RAW Plus, ktorý som ešte podrobne netestoval, ale hlavný je iPhone 13 Pro, ktorá ponúka ProRAW, ďalší hybrid RAW a predspracovaný obraz. Je k dispozícii v štandardnej aplikácii iPhone Camera (po aktivácii v nastaveniach) a funguje so všetkými fotoaparátmi telefónu, vrátane selfie snapper, a so všetkými dostupnými pomermi strán, nielen 4:3.
Mal som krátke obdobie používania ProRAW, keď ho Apple prvýkrát predstavil s iPhone 12 Pro, ale to mi nevydržalo tak dlho ako môj záujem o Expert RAW, hlavne preto, že má aj nejaké divné obmedzenia. V prvom rade, pokiaľ to neviete ako uložiť nastavenia fotoaparátu na iphoneProRAW sa vypne vždy, keď opustíte aplikáciu fotoaparátu, čo môže byť nepríjemné, ak telefón v pravidelných intervaloch odkladáte a vyťahujete.
Najväčšou prekážkou však je, že pri fotografovaní máte oveľa menšiu kontrolu nad nastavením fotoaparátu. Môžete upraviť expozíciu a vybrať si z niektorých prednastavených farebných filtrov, ale to je všetko, kým fotku nedostanete do aplikácie na úpravu. Zatiaľ čo nové fotografické štýly iPhonu 13 vám umožňujú pohrať sa s nastaveniami tónu a kontrastu, môžete to urobiť iba úpravou štyroch prednastavených štýlov namiesto vytvárania vlastných. Je to príliš komplikované na to, aby sme podporili experimentovanie, a ja naozaj dúfam, že Apple tieto schopnosti rozšíri na platforme iPhone 14 a budúce iPhony.
Ďalším rozdielom v kvalite života je, že pri každom stlačení spúšte na Galaxy S22 získate dva obrázky, jeden RAW a jeden JPEG. S iPhone získate iba hybridný súbor, ktorý môžete exportovať ako súbor RAW, ale ak ho budete zdieľať bežnými prostriedkami, zmení sa na JPEG. Šetrí to trochu miesta, ale myslím si, že oba formáty vám uľahčia, keď sa len pokúšate odoslať obrázok.
Čo sa týka kvality, vidíme zaujímavý rozdiel. V pripravených JPEGoch v pavilóne Hyde Park Italian Gardens vo veľmi sivý deň v Londýne spoločnosť Samsung stráca svoju zvyčajnú známku presýtených obrázkov, čo spôsobuje, že normálne reagujúca fotografia iPhone vyzerá ako tá, ktorá je výrazne farebná. Napriek tomu si stále myslím, že obrázok iPhone je z týchto dvoch najvernejší.
Aj keď tu nemôžem zobraziť pôvodné súbory RAW, obrázok RAW pre iPhone tiež začína jasnejším a teplejším dotykom ako Galaxy S22, ale samozrejme, môžete ktorýkoľvek z nich ľahko upraviť. iná fotografia, aby vyzerala skoro ako požadovaným spôsobom pomocou editora obrázkov.
Samsung Expert RAW: Záverečné myšlienky
Expert RAW nie je aplikácia pre fotoaparát, ktorú by ste chceli používať výhradne, tak dobre, ako si myslím. Neustále fotenie do RAW nie je potrebné a nemožnosť robiť selfie, portréty alebo fotografie mimo pomeru 4:3 skutočne obmedzuje vaše možnosti.
Čo by som však povzbudil, je, aby sa s tým každý, kto má záujem preskúmať fotografiu hlbšie, pohral. Naučiť sa základy na telefóne znamená, že nemusíte skákať do špeciálneho fotoaparátu, ak si to nemôžete dovoliť alebo nechcete. A ak chcete svojim priateľom, ktorí nie sú fotografmi, ukázať, čo robíte, máte k dispozícii jednoducho zdieľateľné JPEG so všetkými svojimi obrázkami, ktoré môžete predviesť ako nedokončenú prácu.
Možnosť ProRAW v iPhone ponúka aj dobrú možnosť brány, ak nie ste fanúšikom Androidu. To znamená, že jeho najlepšie hotové zábery nenahrádzajú nedostatok kreatívnej kontroly. Keď budem pokračovať vo svojej vlastnej fotografickej ceste, určite si nechám vo vrecku Samsung.