Phone

Populárna reštaurácia souvlaki zvyšuje ceny, pretože cena ingrediencií raketovo stúpa

Populárna reštaurácia souvlaki zvyšuje ceny, pretože cena ingrediencií raketovo stúpa
Written by pocox3

Dimitris Merentitis, majiteľ obchodu Dimitris Greek Food Souvlaki, hovorí, že ceny ingrediencií rastú.

Peter Meecham / Stuff

Dimitris Merentitis, majiteľ obchodu Dimitris Greek Food Souvlaki, hovorí, že ceny ingrediencií rastú.

Jeden z najpopulárnejších souvlaki v meste Christchurch bol nútený zvýšiť ceny kvôli neustálemu zvyšovaniu cien od dodávateľov.

Vyplýva to zo stredajšej štatistiky NZ, že ceny potravín minulý mesiac vyskočili o 7,6 % od marca 2021, čo je najväčší ročný nárast od roku 2011.

Zvýšenie cien prichádza v už aj tak zložitom období pre odvetvie, keď sa od spoločností vyžaduje, aby absorbovali množstvo iných nákladov.

„Keďže príjmy naďalej klesajú, tieto zvýšenia cien zvyšujú tlak na už aj tak nízke marže,“ povedala generálna riaditeľka Združenia reštaurácií Marisa Bidois.

ČÍTAJ VIAC:
* Ceny potravín vzrástli medziročne takmer o 6 %, podľa štatistík NZ
* Ceny potravín a plynu zvierajú rodiny na celom svete, keďže inflácia na celom svete rastie
* „Stále oslavujeme ako oni v Grécku“: Ako novozélandská grécka komunita udržiava tradície stravovania nažive

Vlastník Dimitris Greek Food Dimitris Merentitis uviedol, že došlo k výraznému zvýšeniu cien všetkých produktov od jeho dodávateľov, najmä ropy a mäsa. Náklady na repkový olej, ktorý používal, sa za posledný rok zvýšili o 60 %.

„Všetko ide takto, všetko je na svojom mieste. Potrebujem si zarobiť na živobytie,“ povedal Merentitis.

Zvýšil cenu každej položky vo svojom menu o 50 centov, ale to nepokrylo všetky dodatočné náklady, ktorým čelil.

“Keď to prenesiem na svojich klientov, tak pôjdu. Nie som tu preto, aby som mal veľký zisk, mám to tu rád, mám rád ľudí, rád sa s nimi rozprávam, rád sa usmievam,” a- on vyhlásil.

Dimitris Merentitis pracuje vo svojom gréckom obchode so souvlaki na Riverside Market.

CHRIS SKELTON / Veci

Dimitris Merentitis pracuje vo svojom gréckom obchode so souvlaki na Riverside Market.

Merentite nie je sám, kto čelí zvýšenému tlaku v dôsledku výziev, ktoré priniesla pandémia.

Majiteľ obľúbenej kaviarne The Caffeine Laboratory sa tento mesiac rozhodol zatvoriť stránku New Regent St z dôvodu pandémie vyvolaného poklesu pohostinstva.

Rast cien potravín bol rozšírený vo všetkých kategóriách, ale bol spôsobený čerstvými výrobkami, pričom ceny ovocia a zeleniny vzrástli v marci 2022 o 18 % v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka.

Majiteľ reštaurácie Gatherings v Christchurch, Alex Davies, povedal, že ak ceny stúpnu, zodpovedajúcim spôsobom zvýšia svoje ceny. Povedal, že boli schopní udržať ceny o niečo konzistentnejšie vďaka priamej spolupráci s miestnymi pestovateľmi.

„Pokiaľ budú spravodlivo platení a budeme naďalej vyplácať životné minimum vyššími mzdami pre našich starších zamestnancov, vyhráva každý,“ povedal Davies.

Asociácia reštaurácií naďalej obhajuje finančnú podporu vo forme dotácií na mzdy pre podniky, ktoré čelia “výrazne zníženému počtu krokov”, ako aj zvýšeným nákladom v dôsledku tohto prepuknutia, povedal Bidois.

Asociácia požiadala vládu o vrátenie dotácie na platy na červenú z dôvodu obchodných obmedzení a váhania v reštaurácii.

“Teraz, keď sme na oranžovej úrovni, budeme musieť počkať a uvidíme, či sa dôvera zákazníkov zvýši a ľudia sa vrátia do reštaurácie,” povedal Bidois.

Povedala, že by radi videli cielené vládne financovanie vo forme dotovaného programu obnovy.

„Uskutočnilo sa to v mnohých krajinách a bolo neuveriteľne úspešné pri privádzaní ľudí späť do reštaurácií.

“To je niečo, čo by sme boli radi, keby sa tu stalo. Vláda začiatkom tohto roka spustila program kupónov pre Auckland, ale ten sa, žiaľ, zameriaval iba na aktivity a výlety a pohostinnosť bol z tohto balíka vynechaný.”

Dimitris je inštitúcia v Christchurch a existuje od roku 1985. Začalo to ako skromný stánok na Art Center Market, potom sa presunul medzi viacerými miestami – mobilnými aj voľne stojacimi – v Christchurch CBD.

Spoločnosť Merentitis uviedla, že jej zákazníci zvýšenie cien veľmi podporujú. Niekoľko ľudí napísalo na facebookovú stránku reštaurácie, že sú radi, že si za kvalitné jedlo priplatia.

Merentitis sa obával, aká zima môže byť pre jeho podnikanie.

“Myslím si, že všetko bude v poriadku, ale ak to bude takto stúpať, nie je to dobré.”

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment