Phone

Ponuka Elona Muska na Twitteri podnecuje spoločnosť, aby prijala obranu proti ‘jedovej pilulke’ – National

Ponuka Elona Muska na Twitteri podnecuje spoločnosť, aby prijala obranu proti 'jedovej pilulke' - National
Written by pocox3

Twitter v piatok uviedol, že jeho predstavenstvo jednomyseľne prijalo obhajobu „jedovatej pilulky“ v reakcii na návrh generálneho riaditeľa Tesly Elona Muska kúpiť spoločnosť a vziať ju do súkromia.

Tento krok by umožnil existujúcim akcionárom Twitteru – s výnimkou Muska – kúpiť ďalšie akcie so zľavou, čím by sa rozriedil Muskov podiel v spoločnosti a sťažilo by mu získať väčšinu hlasov akcionárov v prospech akvizície.

Plán Twitteru vstúpi do platnosti, ak sa Muskov zhruba 9% podiel zvýši na 15% alebo viac.

Čítaj viac:

Elon Musk chce, aby bol Twitter „platformou pre slobodu prejavu“. A čo dezinformácie?

Jedovatá pilulka vnáša ďalší zvrat do melodrámy okolo možnosti, že najbohatší človek sveta ovládne platformu sociálnych médií, ktorú vo štvrtok označil za „de facto verejné námestie sveta“.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Twitter uviedol, že jeho plán zníži pravdepodobnosť, že by jediná osoba mohla prevziať kontrolu nad spoločnosťou bez toho, aby zaplatila akcionársky bonus alebo poskytla správnej rade viac času na zváženie ponuky. Tieto obranné opatrenia, oficiálne nazývané plány akcionárskych práv, sa používajú na zabránenie prevzatiu spoločnosti tým, že akákoľvek akvizícia bude pre navrhovateľa neúmerne drahá.

Aj keď to odradí od jeho ponuky na prevzatie, Musk by stále mohol prevziať spoločnosť vedením „zástupného boja“, v ktorom akcionári hlasujú za ponechanie alebo odvolanie súčasných riaditeľov spoločnosti. Twitter uviedol, že plán nebráni predstavenstvu rokovať alebo súhlasiť s návrhom na akvizíciu, ak je to v najlepšom záujme spoločnosti.

„Pripravujú sa tu na bitku s Muskom,“ povedal Daniel Ives, analytik Wedbush Securities. “Musia si tiež dať čas, aby sa pokúsili nájsť ďalšieho potenciálneho kupca.”


Kliknutím prehráte video: „#HostilePrevzatie: Miliardár Elon Musk chce kúpiť a zmeniť Twitter“#HostileTakeover: Miliardár Elon Musk chce kúpiť a zmeniť Twitter


#HostileTakeover: Miliardár Elon Musk chce kúpiť a zmeniť Twitter

Musk ponúkol kúpu spoločnosti za viac ako 43 miliárd dolárov, pričom uviedol, že „musí byť v súkromnom vlastníctve“, aby si vybudoval dôveru u svojich používateľov a mohol lepšie slúžiť tomu, čo nazýva „imperatívnou spoločnosťou“ slobody prejavu. .

Príbeh pokračuje pod inzerátom

“Mať široko inkluzívnu verejnú platformu s maximálnou dôverou je mimoriadne dôležitá pre budúcnosť civilizácie,” povedal vo štvrtok, len o niekoľko hodín neskôr, v rozhovore na pódiu na podujatí TED.

Musk v nedávnych regulačných prihláškach odhalil, že kúpil akcie Twitteru v takmer denných dávkach od 31. januára, pričom skončil so zhruba 9% podielom. Viac zdieľaní na Twitteri kontroluje iba skupina Vanguard Group. Žaloba podaná na federálnom súde v New Yorku v utorok tvrdila, že Musk nezákonne odložil zverejnenie svojho podielu v spoločnosti sociálnych médií, aby mohol kúpiť viac akcií za nižšie ceny.

Potom, čo Musk oznámil svoju účasť, Twitter mu rýchlo ponúkol miesto v jej predstavenstve pod podmienkou, že obmedzí svoje nákupy na maximálne 14,9 % nesplatených akcií spoločnosti. Spoločnosť však o päť dní neskôr uviedla, že Musk odmietol.

Čítaj viac:

Elon Musk ponúka kúpu Twitteru za 43 miliárd dolárov

Ives povedal, že cesta jedovatej pilulky Twitteru je predvídateľný obranný manéver, ale na Wall Street ho možno považovať za „znamenie slabosti“.

Musk by sa mohol pokúsiť napadnúť opatrenie na súde, ale „žiadny súd za posledných 30 rokov nezrušil jedovatú pilulku,“ povedal John Coffee, profesor práva na Kolumbijskej univerzite. Zjednotenie akcionárov s cieľom vysťahovať predstavenstvo môže byť uskutočniteľnejšie, ale zároveň to predstavuje výzvu pre Muska, povedal Coffee.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Muskova ponuka sa stretla s odporom už predtým, ako Twitter v piatok spustil svoj odpor.

Saudskoarabský princ, ktorý je hlavným akcionárom Twitteru, sa vo štvrtok na Twitteri posmieval Muskovej ponuke. Al Waleed bin Talal povedal, že odmietne Muskove predohry, pretože neverí, že 43 miliárd dolárov sa „približuje vnútornej hodnote Twitteru vzhľadom na jeho vyhliadky rastu“. Princ prerušil tweet ďalším z roku 2015, v ktorom odhalil, že jeho spoločnosť Kingdom Company zvýšila svoj podiel na Twitteri na 5,2 %, čo je asi polovica toho, čo teraz Musk vlastní.

Zatiaľ čo Muskova ponuka 54,20 dolára za akciu je takmer o 40 % vyššia ako cena akcií Twitteru predtým, ako zverejnil svoju obrovskú investíciu, zostáva hlboko pod záverečným maximom 77. 0,63 dolára dosiahnutého pred menej ako 14 mesiacmi. V tom čase mal Twitter hodnotu približne 62 miliárd USD.

Musk odpovedal princovi tweetom, v ktorom sa ho spýtal, koľko akcií na Twitteri vlastní, a potom urobil niečo, čo mohlo byť zahaleným odkazom na vraždu novinára Jamala Khashoggiho z roku 2018, ktorý bol spájaný so saudskoarabským korunným princom Mohammedom bin Salmanom. “Aký je názor kráľovstva na slobodu prejavu pre novinárov?” spýtal sa Musk vo štvrtok vo svojom tweete.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Na znak toho, že investori sú skeptickí voči Muskovej ponuke, akcie Twitteru klesli v prvý deň obchodovania po tom, čo bola vo štvrtok oznámená ponuka na prevzatie – presný opak toho, ako vyzerá odpor. Burzy boli v piatok na Veľký piatok zatvorené. Twitter uviedol, že plánuje zverejniť ďalšie podrobnosti o svojom pláne vlastníctva akcií v nadchádzajúcom regulačnom podaní.

Ďalší otvorený miliardár, majiteľ Dallas Mavericks a technologický investor Mark Cuban, sa tiež na Twitteri podelil o svoju teóriu, že Musk robí svoju ponuku na zvýšenie ceny akcií spoločnosti, aby mohol predať svoj podiel so ziskom. Použitím laického výrazu Kubán tiež predpokladal, že Musk využil ponuku na obťažovanie americkej komisie pre cenné papiere a burzy, regulátora akciového trhu, ktorý Muskovi v roku 2018 udelil pokutu 20 miliónov dolárov. Potom, čo na Twitteri napísal o možnom prevzatí Tesly, ktoré sa nikdy neuskutočnilo.

Počas štvrtkového podujatia TED dal Musk jasne najavo, že je stále nahnevaný na SEC a nadával regulačným orgánom vulgárne.

© 2022 The Canadian Press

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment