Entreprise Phone Technology

Poľnohospodári sa obávajú sezóny výsadby, pretože náklady na hnojivá stúpajú

Poľnohospodári sa obávajú sezóny výsadby, pretože náklady na hnojivá stúpajú
Written by pocox3

Farmári v atlantickom regióne tvrdia, že ich prevádzkové náklady dramaticky vzrástli v dôsledku dovozu hnojív z Ruska pod sankciami a niektorí hľadajú alternatívy.

“Sme z toho celý tento rok dosť frustrovaní, je to naozaj stresujúce,” povedal Brian Adams, majiteľ Hilldale Potato Inc., v Novom Dánsku, neďaleko Grand Falls.

Adams povedal, že minulý rok zaplatil za hnojivo asi 700 dolárov za tonu a tento rok by zaplatil asi 1 300 dolárov za tonu.

“Akékoľvek náklady sú tento rok vyššie, opravy strojov, hnojenie alebo postreky,” povedal. “To výrazne zvýši naše výrobné náklady.”

Adams odhaduje, že jeho celkové prevádzkové náklady sa v tomto roku zvýšia o viac ako 60 %.

Závislosť na importe

Atlantické provincie sú silne závislé od dovozu hnojív z Ruska, Bieloruska a Ukrajiny.

Generálna riaditeľka spoločnosti Fertilizer Canada Karen Proud uviedla, že asi 85 až 90 % všetkých dusíkatých hnojív používaných vo východných provinciách pochádza z Ruska.

Sankcie, ktoré sú v súčasnosti uvalené na Rusko, obmedzili dostupnosť týchto materiálov vrátane potaše, dusíka a fosforu v celej Kanade, uviedla.

“Už sme čelili dosť tesnej sezóne s dodávkami hnojív, čo to len zhoršilo,” povedal Proud.

Poľnohospodári v celej krajine sa zúfalo snažia získať hnojivo inde, povedala.

Generálna riaditeľka spoločnosti Fertilizer Canada Karen Proudová uviedla, že zásoby hnojív na sezónu boli obmedzené už pred zavedením sankcií. (Odoslal Fertilizer Canada)

“Máme obavy vzhľadom na to, že do bodovacej sezóny máme len štyri alebo šesť týždňov.”

Proud uviedol, že v čase uvalenia sankcií na Rusko už bolo na ceste do Kanady asi 30 až 40 zásielok hnojív.

Ale len tým, ktorí sa už dostali do kanadských vôd, bolo dovolené pristáť a zvyšok stihol ešte hroznejší osud.

“Tieto by teraz podliehali sankciám a nemohli by vôbec doraziť, alebo ak áno, dostali by 35-percentné clo,” povedal Proud.

Povedala, že podporuje sankcie zavedené Kanadou a jej spojencami, ktoré však majú vplyv na ponuku a cenu hnojív.

Priemysel hnojív prispieva do ekonomiky každý rok približne 23 miliardami dolárov, podľa Fertilizer Canada.

Potrebné alternatívy

Na Ostrove princa Edwarda Úrad pre zemiaky oznámil, že farmári tento rok zaznamenali zvýšenie cien hnojív o 75 % až 100 %.

V dôsledku toho museli farmári v regióne hľadať alternatívy k bežným hnojivám alebo obmedziť ich spotrebu.

Louis MacDonald, spolumajiteľ spoločnosti M and M Farming Company Ltd. v Newfoundlande a Labradore povedal, že hľadá spôsoby, ako doplniť hnojivá miestnymi prísadami.

“Z dlhodobého hľadiska budeme musieť zvážiť alternatívne metódy, možno doplnené ďalšími prvkami, ako sú morské riasy alebo tekuté hnojivá,” povedal pre CBC News.

Známe ako hlušina, často sa vyrábajú z vedľajších produktov iných priemyselných odvetví, vrátane dreveného popola, rybích kostí, mušlí a morských rias.

Spoločnosť z Nového Škótska, LP Consulting, už vyvinula tieto zvyšky hnojív, ktoré stoja farmárov asi 160 dolárov za tonu.

Niektorí distribútori hnojív tvrdia, že dopyt bude uspokojený v tomto roku, no dlhodobé dopady sankcií sú najviac znepokojujúce. (Odoslal Dennis Skoworodko)

„Návratnosť investícií je tento rok astronomická,“ povedala Misty Croney, konzultačná viceprezidentka spoločnosti LP. “Urobili sme veľa práce s hlušinou vo všetkých námorných provinciách.”

Croney povedal, že zvyšky nie sú také koncentrované ako chemické hnojivá, takže ich farmári potrebujú viac.

Napriek tomu je to lacnejšia alternatíva.

Croney povedala, že farmári v minulosti neboli ochotní prejsť na rezíduá, ale všimla si, že začínajú prejavovať záujem.

Hráči Atlantiku sa snažia držať krok s dopytom

McCain Fertilizer v New Brunswicku a Agromart Group a Cavendish Agri Services na Prince Edward Island patria medzi najväčšie spoločnosti na výrobu hnojív na východnom pobreží.

John MacKinnon, výkonný riaditeľ Cavendish Agri Services, povedal pre CBC News, že je presvedčený, že spoločnosť túto sezónu uspokojí dopyt po hnojivách, no nie je si istý dlhodobými dopadmi na „ponuku“.

„Rovnako ako mnohé organizácie, aj my pokračujeme v monitorovaní neustále sa meniacich podmienok na svetovom trhu, aby sme mohli plánovať budúce vegetačné obdobia,“ uviedol MacKinnon v e-mailovom vyhlásení.

Sollio Agriculture v Quebecu poskytuje hnojivo farmám v atlantickej Kanade.

Generálny riaditeľ Casper Kaastra označil situáciu za „budíček“ pre sektor.

„Očakáva sa, že niektoré z tradičných obchodných ciest sa budú vyvíjať a meniť. V budúcnosti budú niektoré krajiny nakupovať hnojivá z Ruska, vďaka čomu budú menej závislé od zdrojov dodávok z iných regiónov,“ hovorí Kaastra.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment