Phone

Po explozii ceny lítia sa môže spustiť zničenie dopytu

Lithium
Written by pocox3

Po prudkom náraste takmer o 500 % za posledných 12 mesiacov, ceny lítia začínajú spomaľovať svoj rast, keďže súčasné cenové hladiny začínajú negatívne ovplyvňovať dopyt.

Uhličitan lítny, forma, v ktorej sa často obchoduje s kľúčovým kovom batérie, sa v roku 2021 zoštvornásobil a od začiatku roka 2022 naďalej rástol v dôsledku všeobecne zdieľaných očakávaní rýchlejšieho prechodu na elektrické vozidlá, s tým zodpovedajúcim silným rastom elektrických vozidiel. predaja. Vozidlá.

S cenami dosahujúcimi „šialené úrovne“ však podľa Elona Muska začali tlmiť dopyt, Bloomberg nahlásené tento týždeň. Oživenie Covidu v Číne, najväčšom svetovom trhu s elektrickými vozidlami, tiež pomohlo narušiť určitú dynamiku rastu cien.

„Dopyt po prúde sa oslabuje, keďže pandémia brzdí výrobu automobilov v Číne a zásoby u výrobcov batérií zostávajú vysoké,“ povedala pre Bloomberg analytička šanghajského trhu s kovmi Maria Ma. “Spoločnosti sú tiež pod tlakom vysokých cien lítia a existuje silný cenový odpor.”

To, čo vidíme, je možno mierna parafráza príslovia, že liekom na vysoké ceny ropy sú vysoké ceny ropy. Nápravou na nadmernú cenu akejkoľvek komodity je skutočne tá istá cena, ktorá začne narúšať dopyt, keď sa stane neúmerným.

Pri kovoch batérií je však nerovnováha na trhu s lítiom, ktorá vedie k zvýšeniu cien, len jedným z aspektov výrazného nárastu cien komodít, ktorý by mohol ovplyvniť mnohé plány energetickej transformácie. Každá surovina používaná v elektrických vozidlách je na vzostupe, a hoci čiastočne súvisí s pandémiou a narušením, ktoré spôsobila globálnym dodávateľským reťazcom, ďalšou časťou je zjavná neschopnosť automobilového priemyslu zabezpečiť dostatočné dodávky budúcnosť. na.

Súvisiace: Najbohatší na svete prišli v dôsledku ukrajinskej krízy o bohatstvo vo výške 400 miliárd dolárov

Generálny riaditeľ austrálskeho baníka Pilbara Minerals začiatkom tohto mesiaca Povedal Sydney Morning Herald, že výrobcovia elektromobilov budú pravdepodobne naďalej platiť za suroviny cez nos.

“Stalo sa to, pretože automobilky spali za volantom,” povedal Ken Brinsden. „Nevenovali pozornosť zásobovacej základni surovín; boli príliš ďaleko od seba. Ak ste priemerný výrobca automobilov alebo elektrických vozidiel [or] ste výrobca buniek, dnes sa chystáte stlačiť tlačidlo paniky.

Ide aj nad rámec EV. Rastúce ceny kovov a minerálov ohrozili celý energetický prechod, Morgan Stanley varoval koncom marca. Investičná banka vo svojom varovaní osobitne poznamenala cenu lítia, ktorá sa za 12 mesiacov do marca päťnásobne zvýšila. Analytici Morgan Stanley tvrdia, že by to mohlo podnietiť výrobcov elektromobilov k zvýšeniu cien až o 15 %, čím by sa utlmil dopyt.

„Historicky krivka nákladov na batérie klesala rýchlosťou 3 % až 7 % ročne toľko po sebe nasledujúcich rokov, že sa to zdalo takmer nevyhnutné,“ napísali analytici banky koncom marca. “Ale molekuly sa neriadia rovnakými pravidlami ako Moorov zákon.” Svet sa zmenil a s ním aj nová paradigma vstupných nákladov. »

V takomto prostredí by bol každý náznak spomalenia rastu cien privítaný s úľavou, aj keď opatrnou: rast cien lítia možno stratil rýchlosť, ale to neznamená, že ceny začnú klesať. kedykoľvek. čoskoro. Nebudú, kým ponuka a dopyt nedosiahnu isté zdanie rovnováhy, čo je tiež nepravdepodobné, že sa tak skoro stane.

“Bude to nejaký čas trvať, kým to míny dobehne,” povedal Brinsden z Pilbara Minerals pre Sydney Morning Herald. Uvedenie baní do prevádzky trvá niekoľko rokov. Napriek tomu, že lítiová rally sa spomaľuje, už roky sa to nezvrátilo.

Irina Slav pre Oilprice.com

Viac informácií na Oilprice.com:

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment