Economie Phone Technology

Plány Meta zamestnať sa v Kanade znepokojujú technologický sektor. tu je dôvod

Plány Meta zamestnať sa v Kanade znepokojujú technologický sektor.  tu je dôvod
Written by pocox3

Oznámenie spoločnosti Meta z konca marca, že v Toronte zapúšťa korene s plánmi najať 2 500 nových pracovníkov v meste a po celej Kanade, sa stretlo so širokými fanfárami politikov.

Ontario Premier Doug Ford, ktorý sám oznámil pracovné miesta na tlačovej konferencii, navrhol tento krok ako požehnanie pre kanadské technické talenty.

„Náš technický talent už nemusí hľadať inde, aby mohol pokračovať vo svojej kariére,“ povedal, keď to Meta oznámila.

Minister ekonomického rozvoja Fordu Vic Fedeli vo vyhlásení uviedol, že tento krok „posilní inovačný sektor provincie“.

Ale pre kanadských obchodných lídrov, ktorí sledujú správy o inom americkom technologickom gigante, ktorý pripravuje viac „dobre platených“ pracovných miest, sú sny o vybudovaní vlastného podnikania čoraz slabšie.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Úzke zásoby technických talentov v Kanade

Zamestnávanie a udržanie talentov na vysoko konkurenčnom kanadskom trhu je pravidelnou úlohou Erin Bury, generálnej riaditeľky Willful, 15-členného startupu založeného v Toronte, ktorý vyrába softvér na zefektívnenie dedičského práva.

Hoci Willful pokročil v ranom financovaní rizikového kapitálu a dohode o CBC Dračí brlohBury hovorí pre Global News, že už bola napadnutá technologickými gigantmi, ktorí hľadajú kanadské talenty.

„Viem, že môj tím každý deň oslovujú personalisti, ktorí zastupujú tieto veľké spoločnosti, alebo priamo tieto spoločnosti,“ povedala pre Global News.

Spoločnosť Meta, ktorá už má skromný butik v Toronte, Montreale a na niekoľkých ďalších trhoch v Kanade, je len najnovšou veľkou spoločnosťou, ktorá v posledných rokoch dohliada na kanadský fond talentov.

Microsoft, Google, Twitter, Pinterest, Reddit a Netflix oznámili počas pandémie COVID-19 určitú úroveň náborových plánov v Kanade, predovšetkým pre inžinierske úlohy.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Toronto sa stalo liahňou inžinierskych talentov po otočnom článku v New York Times, ktorý mesto zaradil medzi tri najlepšie technologické centrá v Severnej Amerike, za Miami a Austinom v Texase. Tento príbeh citoval správu z roku 2021 od komerčnej realitnej firmy CBRE, ktorá sleduje špičkové technické talenty.


Kliknutím spustíte video: „Toronto je na treťom mieste medzi technologickými centrami v Severnej Amerike“Toronto je tretie najväčšie technologické centrum v Severnej Amerike


Toronto bolo tretie najväčšie technologické centrum v Severnej Amerike – 22. marca 2022

Tieto spoločnosti zvyšujú tlak na historicky napätý národný trh práce – kanadský štatistický úrad uviedol, že miera nezamestnanosti v krajine klesla v marci na 5,3 %, čo je najnižšia zaznamenaná úroveň.

Rast pracovných miest v technologickom sektore sa počas pandémie nezastavil.

Podľa údajov, ktoré pre Global News poskytol StatCan, bolo minulý mesiac zamestnaných v sektore informačných a komunikačných technológií (IKT) 855 000 ľudí. To predstavuje nárast zo 780 000 pracovných miest v tomto odvetví o rok skôr a 743 000 zamestnancov v marci 2020.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Počas toho istého obdobia vzrástli hodinové mzdy v IKT na 40,98 USD z 38,23 USD na začiatku pandémie.

“Stalo sa to veľmi konkurencieschopné a už sme videli, ako členovia Willful tímu odchádzajú do väčších amerických spoločností. Jednoducho nemôžeme konkurovať základným platom,” hovorí Bury.

Čítaj viac:

Liberáli uvoľňujú pravidlá pre najímanie zahraničných pracovníkov uprostred nedostatku pracovnej sily

Hoci má Willful stále malú kanceláriu v Toronte, spoločnosť využila pandémiu na to, aby sa takmer úplne odsťahovala a rozšírila svoj nábor mimo Ontária, aby pridala zamestnancov všade od Vancouveru po Halifax.

Na prvý pohľad, tento krok umožnil Burymu prístup k širšiemu okruhu náborov. Ale na relatívnej báze, pohľad mimo Toronta podstatne nezmenil nedostatok talentov.

„Zatiaľ čo my sme rozšírili svoj fond talentov, tak aj všetci ostatní. A videli ste veľa spoločností, ktoré sa možno viac zameriavali na kanceláriu, povedzme, v San Franciscu a otvárali svoj nábor ľuďom v Kanade všade.

„Už nesúťažíme len s inými startupmi, ale s veľkými spoločnosťami, ktorými sme bývali, ako je Shopify, a teraz budeme súťažiť s niektorými novými účastníkmi, ako sú Netflix a Pinterest. Meta.”

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Vytvorí Meta nové pracovné miesta? Alebo ich revidovať?

Ben Bergen, prezident Rady kanadských inovátorov, povedal, že zatiaľ čo Toronto a ďalšie kanadské trhy mali silné technologické talenty, už predtým, ako Meta prevzala vedenie, bol v tomto odvetví nedostatok pracovnej sily.

Odhady CCI uvádzajú súčasný počet voľných kanadských technologických miest na 200 000.

„Keď spoločnosť ako Meta alebo iné spoločnosti prídu do Ontária a povedia, že vytvoria pracovné miesta, v skutočnosti nie sú. V skutočnosti pôjde o preskupenie alebo prerozdelenie pracovných miest,“ povedal Bergen pre Global News.

“Toto všetko len vytvára ďalší tlak na pracovný trh, ktorý je už teraz extrémne napätý.”

Čítaj viac:

Federálovia nútia technologických gigantov ako Facebook a Google platiť za informácie novým účtom

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Tam, kde bola konkurencia predtým najtvrdšia v Toronte a Vancouveri, Bergen hovorí, že spoločnosti na menších trhoch ako Winnipeg a Saskatoon teraz čelia nedostatku talentov vo veku diaľky.

Meta však svoju prítomnosť nevníma ako brzdu kanadského fondu talentov – technologický gigant verí, že jeho prítomnosť podporí kanadské talenty.

Rachel Curran, šéfka verejnej politiky pre Meta v Kanade, v rozhovore pre Global News povedala, že náborové ambície spoločnosti by mohli vyvolať „krátkodobý tlak“ na trhu práce, ale spochybnila myšlienku, že by sa nakoniec stala sifónom talentov.

„Myslím si, že je to dosť krátkodobý pohľad na veci s nulovým súčtom. Túto investíciu vnímame ako príspevok k budovaniu ekosystému ako celku, zväčšujeme celkovú veľkosť sektora,“ povedala.

Čítaj viac:

Facebook Marketplace: Dobré, zlé a škaredé – a prečo Kanaďania zotrvávajú na upadajúcej platforme

Sektory zdravých technológií zahŕňajú spoločnosti všetkých veľkostí, povedal Curran, kde sa dnešní inžinieri môžu naučiť byť zakladateľmi budúcich startupov.

Tiež vyčleňuje Meta konkrétne od iných technologických gigantov, ktorí oznámili náborové plány v Kanade, pričom uviedla, že veľké ambície spoločnosti pre Metaverse vytvoria nové ekonomické príležitosti pre globálne technologické spoločnosti.

“Máme dlhodobú víziu pre tento sektor, ktorá skutočne rozšíri jeho veľkosť,” povedala.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

„Cieľ“ ako argument pri prijímaní do zamestnania

Či už celkový počet technických talentov v Kanade rastie alebo sa zmenšuje v dôsledku expanzie spoločnosti Meta, začínajúce podniky sa už prebúdzajú a musia znovu objaviť svoje stratégie náboru a udržania.

Shawn Hewat je generálnym riaditeľom spoločnosti Wavy so sídlom vo Vancouveri, startupu s 20 ľuďmi, ktorý pomáha iným spoločnostiam sledovať ich firemnú kultúru. Hewat hovorí, že Wavy za posledný rok strojnásobila svoju pracovnú silu tým, že zmenila svoj prístup k náboru v súvislosti s pandémiou COVID-19 a nedostatkom talentov.

Po prvé, spoločnosť sa po vypuknutí pandémie okamžite presťahovala a obrátila sa na Veľkú Britániu a Indiu, aby obsadila pozície.

Hoci Wavy rýchlo rástla, Hewat hovorí, že tiež obmedzil svoje náborové plány, aby čo najviac natiahol výplatnú pásku spoločnosti.

Spoločnosti často musia „robiť viac s menej“, hovorí Hewat, pričom platia viac za hlavný tím pracovníkov, aby splnili rastúce trhové sadzby za talenty.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Najväčším náborovým nástrojom Wavy je však jeho vlastná špecialita: kultúra pracoviska.

Zabezpečenie toho, aby sa zamestnanci cítili cenení a nadšení z toho, že prídu do práce, si od začiatku vyžaduje starostlivú pozornosť manažérov, aby prilákali a udržali talenty.

Čítaj viac:

Zamestnávatelia prepracujú náborové plány, aby uspokojili nedostatok talentov a dopyt po hybridnej práci

Hewat hovorí, že dostala správy od nových zamestnancov, ktoré Wavy poskytla „najsrdečnejšie privítanie“ ktorémukoľvek z jej zamestnancov vo vzdialenej spoločnosti.

“Nemôžete súťažiť v odmeňovaní a výhodách tak, ako môžete s Netflixom, Meta alebo Shopify,” hovorí. “Je to naozaj o hľadaní ľudí, ktorí majú zosúladenú víziu a hodnoty, ktorí chcú zasiahnuť v ranom štádiu a mať veľký vplyv.”

Aj Meta pri nábore obhajuje hodnotu a vyzýva potenciálnych zamestnancov, aby im pomohli „vybudovať metaverze“. Curran hovorí, že ambície spoločnosti v oblasti virtuálnych domén by mohli vidieť, že noví zamestnanci zohrávajú úlohu pri vytváraní „úplne novej ekonomiky pre tvorcov internetu“.

Bury však hovorí, že startupy sa môžu propagovať ako anti-Big Tech, aby vynikli z davu. Zamestnanci, ktorým záleží na „viac než len čísle na výplatnej páske“, môžu byť zlákaní, aby sa pripojili k začínajúcim spoločnostiam, ak chcú získať praktické skúsenosti v niečom, čomu veria, hovorí.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

„Nemusia nevyhnutne chcieť ísť pracovať do značiek Fortune 500, pretože majú pocit, že môžu urobiť väčší rozdiel (v startupe),“ hovorí Bury.

“Je tu viac účelu.”


Kliknutím spustíte video: „Ako firmy priťahujú pracovníkov na napätom trhu práce?“  »Ako firmy priťahujú pracovníkov na napätom trhu práce?


Ako firmy priťahujú pracovníkov na napätom trhu práce? – 11. marca 2022

© 2022 Global News, divízia Corus Entertainment Inc.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment