Phone

Päť tímov roverov sa vybralo, aby pomohli preskúmať južný pól Mesiaca

Päť tímov roverov sa vybralo, aby pomohli preskúmať južný pól Mesiaca
Written by pocox3

Mesiac sa môže zdať sterilný a je. Istý druh zvedavých primátov má však stále veľký záujem o skúmanie Mesiaca, odhaľovanie jeho tajomstiev a možno aj o založenie dlhodobejšej prítomnosti tam. Ale smädné primáty potrebujú vodu a na Mesiaci je len jeden hlavný zdroj: zamrznutá voda v tienistých kráteroch na mesačných póloch.

Na Mesiaci sme už boli. Teraz opäť mierime na Mesiac. Tentoraz by sme chceli zostať dlhšie. Na to však budeme potrebovať pomoc našich pokročilých nástrojov. Rovery sú jedným z takýchto pokročilých nástrojov a budú hrať dôležitú úlohu pri skúmaní Mesiaca.

Nedávny výskum ukazuje, že zamrznutá voda sa šíri v rôznych oblastiach Mesiaca. Ale póly sú najsľubnejším zdrojom, najmä lunárny južný pól. Krátery na južnom póle sú v permanentnom tieni a vodný ľad a iné prchavé látky pochádzajú z čias formovania slnečnej sústavy.

Vymažte všetky oznámenia o vesmíre ešte dnes

Pripojte sa k nášmu Patreonu už za 3 doláre!

Získajte zážitok bez reklám na celý život

Obrázok ukazuje rozloženie povrchového ľadu na južnom póle (vľavo) a severnom póle (vpravo) Mesiaca, ktoré zachytil prístroj NASA Moon Mineralogy Mapper. Poďakovanie: NASA

Táto voda je životne dôležitá pre akékoľvek ľudské obydlie na Mesiaci. Nie je možné dopraviť veľké množstvo vody, preto je potrebná extrakcia vody in situ. Na pitie potrebujeme vodu. Vodu však vieme rozložiť aj na kyslík a vodík. Kyslík na dýchanie a rozmnožovanie rastlín a vodík na raketové palivo.

Ale skôr, než sa budeme môcť spoľahnúť na zamrznutú vodu v tienistých kráteroch, musíme sa o nej a teréne, ktorý ju drží, dozvedieť oveľa viac. Potrebujeme lunárnych prospektorov v podobe roverov. Tu prichádza na rad ESA a ESRIC (Európske centrum pre inovácie vesmírnych zdrojov).

ESA a ESRIC vyzvali kanadské a európske spoločnosti, aby sa zapojili do výzvy lunárneho roveru. ESRIC testoval rovery dvanástich tímov v simulovanom lunárnom prostredí v bývalom leteckom hangári v Holandsku. Oblasť lunárneho pólu je veľmi odlišná od plochých horských oblastí, v ktorých pristáli misie Apollo. Lunárny južný pól je posiaty krátermi a je bočne osvetlený Slnkom, ktoré ledva vychádza nad obzor.

Organizátori rozložili okolo hangáru 200 ton lávového kameňa, aby simulovali toto prostredie. Potom rozhádzali balvany a 100 veľkých balvanov s priemerom viac ako meter, pričom každý bol presne geolokalizovaný.

Jeden zo súťažiacich roverov v simulovanom lunárnom prostredí. Obrazový kredit: ESA-M. Sabbatini
Jeden zo súťažiacich roverov v simulovanom lunárnom prostredí. Obrazový kredit: ESA-M. Sabbatini

ESRIC poskytlo umiestnenie skál tímom roverov na mape simulujúcej orbitálnu mapu. Mapy ukazovali tímom veľké objekty, ktoré potrebovali na navigáciu, ale objekty menšieho rozsahu zostali prekvapením. To napodobňovalo skutočnú misiu, kde orbitálne mapy môžu pripraviť rovery na svoju misiu na povrchu, ale nie úplne. Simulovaná mesačná krajina bola skrytá za čiernou oponou, aby tímy videli prostredie len cez senzory svojich roverov.

“Konkurenčné rovery museli navigovať a zmapovať celé testovacie prostredie, aby našli použiteľné zdroje – to znamená, že najprv presne určili svoju polohu, identifikovali najlepšie a najbezpečnejšie priechody na prístup k nim a potom zhromaždili informácie o charakteristikách a zložení hornín, ktoré našli.” “ vysvetlil Massimo Sabbatini, ktorý pre ESA dohliadal na prvú fázu súťaže.

„Rôzne tímy zaujali rôzne prístupy, pokiaľ ide o pohyb – mali sme kolesové, pásové a tiež pešie vozidlá – ako aj vizuálne a multispektrálne prístroje a v niekoľkých prípadoch viac roverov namiesto jedného. Päť z 12 tímov, ktoré postúpia do ďalšej fázy, získa vývojový grant na zvýšenie ich technologickej pripravenosti pred výzvou Stage 2, ktorú organizuje ESRIC v Luxemburgu túto jeseň.

Dva z peších vozidiel a jeden z kolieskových vozidiel, ktoré sa zúčastnili výzvy. Obrazový kredit: ESA-M. Sabbatini
Dva z peších vozidiel a jeden z kolieskových vozidiel, ktoré sa zúčastnili výzvy. Obrazový kredit: ESA-M. Sabbatini

Každý tím mal na splnenie úloh 2,5 hodiny. Ich rover musel na ceste ku kráteru prekonať prekážky v lunárnej krajine a následne hľadať zdroje. Požiadavky boli tvrdé a nie všetky tímy prešli. Niektoré rovery mali nedostatočné osvetlenie, iné nemali napájanie a ďalšie tímy mali problémy s komunikáciou so svojimi rovermi.

“Nie všetci sa dostali ku kráteru: niektoré skupiny zistili, že na svojich roveroch nemajú dostatočné osvetlenie, iné mali problémy s batériou,” povedal Sabbatini. “Niektorí mali problémy s umelým oneskorením signálu, ktoré sme zahrnuli a ktoré simuluje skutočný zážitok z teleoperácie na Mesiac. Je však fér povedať, že všetci sa veľa naučili, vrátane nás.”

Jeden z roverov počas testu smeroval ku skale. Obrazový kredit: ESA-M. Sabbatini
Jeden z roverov počas testu smeroval ku skale. Obrazový kredit: ESA-M. Sabbatini

Franziska Zaunig je spoluorganizátorkou, ktorá dohliada na druhú fázu týchto skúšok roverov pre ESA. Zaunig povedal, že všetky súťažné tímy považovali skúsenosti za pozitívne, dokonca aj tie, ktoré nepostúpili do ďalšej fázy.

„Všetci mali nátlakovú praktickú skúšku svojich technológií, ktorá pomohla zdôrazniť všetky funkcie, ktoré ešte potrebujú zlepšenie,“ povedal Zaunig.

Tím z Turínskej univerzity pripravuje svoj rover na prvú výzvu ESA-ESRIC Space Resources Challenge. Obrazový kredit: ESA-M. Sabbatini
Tím z Turínskej univerzity pripravuje svoj rover na prvú výzvu ESA-ESRIC Space Resources Challenge. Obrazový kredit: ESA-M. Sabbatini

Z tohto kola vzišlo päť tímov. Každý z tímov získal kontrakty v hodnote 75 000 eur na ďalší rozvoj svojich roverov. Budúcu jeseň sa päť tímov stretne v ďalšom kole v Luxembursku od 7. do 9. septembra. Táto výzva bude podobná tejto, pričom tímy zmapujú simulované mesačné prostredie v stanovenom časovom období.

Bob Lamboray je strategický poradca a projektový manažér ESRIC. „ESRIC s potešením víta týchto piatich víťazov tejto fázy v Luxembursku,“ povedal Lamboray. “Prostredníctvom ceny ESRIC pomôžeme konečnému víťazovi dozrieť jeho dizajn a dúfajme, že sa v blízkej budúcnosti dostane na Mesiac.”

Jeden zo súťažiacich roverov sa prebojuje cez výzvu. Obrazový kredit: ESA
Jeden zo súťažiacich roverov sa prebojuje cez výzvu. Obrazový kredit: ESA

Dr. Matt Cross je systémový inžinier z Mission Control, kanadského tímu, ktorý sa kvalifikoval do ďalšieho kola. “Som nadšený, že môžem pokračovať až do ďalšieho kola Space Resources Challenge!” hovorí Cross. “Toto poskytuje jedinečnú príležitosť otestovať operácie našej misie v prostredí, ktoré sme doteraz nevideli, rovnako ako to urobíme pri prevádzke roveru v lunárnych južných polárnych oblastiach. Sme nadšení, že môžeme posunúť náš softvér do prevádzky, aby sme splnili to, čo očakávame. ešte väčšia výzva!”

ESA pracuje na misii European Large Logistics Lander (EL3), ktorá by mohla smerovať k Mesiacu už v roku 2028. Je vo fáze konceptu a dizajnu, ale ak sa to podarí, EL3 bude všestranný lander schopný priniesť rôzne užitočné zaťaženie na Mesiac. Jedným z týchto nákladov bude rover.

Existujú zásadné rozdiely medzi historickými misiami Apollo Moon a pripravovanými misiami, ako je Artemis. Astronauti Apolla pracovali za bieleho dňa a nikdy nestrávili noc v chladnej tme Mesiaca. Ale budúce misie, najmä na večne zatienený južný pól, budú musieť bojovať s chladom a temnotou. Vyžaduje si to okrem iného robustné rovery s dostatočným výkonom a osvetlením. Jeden z roverov v týchto výzvach by mohol skončiť ako predchodca prípadného roveru, ktorý EL3 vezme na Mesiac.

Do ďalšej fázy postupuje päť tímov:

 • ETH Zurich a Univerzita v Zürichu (Švajčiarsko)
 • ?ukasiewicz – PIAP (Poľsko)
 • Výskumné centrum FZI pre informačné technológie (Nemecko)
 • Služby vesmírnych aplikácií & Luxemburská univerzita & Dynamic Imaging Analytics & La Palma Research Center & University of Lorraine & The Open University (Belgicko/Luxembursko/Spojené kráľovstvo/Španielsko/Francúzsko)
 • Mission Control Space Services (Kanada)

po:

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment