Phone

OPEC stúpol, keď pribúdali medvedie správy

OPEC
Written by pocox3

Tento týždeň konečne priniesol dobré správy pre spotrebiteľov ropy. OPEC a Medzinárodná energetická agentúra znížili svoje predpovede dopytu, čo naznačuje, že ceny mali konečne výrazný klesajúci potenciál. OPEC je však pripravený zmeniť kurz. „Nové prísne opatrenia v súvislosti s nárastom prípadov ochorenia Covid v Číne viedli k revízii našich očakávaní týkajúcich sa globálneho dopytu po rope v 2Q22 a za celý rok ako celok smerom nadol,“ napísala spoločnosť. „IEA vo svojom poslednom Správa o ropnom trhu tento týždeň.

Agentúra tiež poznamenala, že členovia OECD spotrebúvajú menej ropy, ako sa očakávalo, čo viedlo IEA k tomu, že minulý mesiac zrevidovala svoj výhľad dopytu na tento rok o 260 000 bpd oproti OMR na celkových 99,4 milióna bpd.

Agentúra zároveň citovala stabilné a veľké prírastky produkcie v prvom štvrťroku, pričom poznamenala, že ju viedli producenti mimo OPEC. Vždy, keď zvýšenie produkcie vedú producenti mimo OPEC, stojí za to sledovať reakciu OPEC ešte pozornejšie ako zvyčajne.

Táto odpoveď ešte musí prísť, ale samotný kartel tiež reviduje svoj výhľad dopytu na tento rok smerom nadol. A reviduje ho oveľa viac ako IEA.

Očakávalo sa, že globálny dopyt po rope bude o 480 000 bpd nižší, ako sa očakávalo, uviedol OPEC v poslednom vydaní svojej mesačnej správy o trhu s ropou. kartel citované pomalší ekonomický rast v dôsledku vojny na Ukrajine ako jeden z dôvodov na preskúmanie a blokády súvisiace s Covidom v Číne ako ďalší.

Na strane ponuky sa IEA zdá byť úplne pokojná. Po spustení poplachu nad možnou stratou 3 miliónov barelov denne na exporte ruskej ropy v dôsledku západných sankcií agentúra teraz uviedla, že koordinované uvoľnenie celkovo 240 miliónov barelov ropy, z ktorých 180 miliónov barelov denne uvoľní Spojených štátov, by kompenzovalo vplyv straty ruských dodávok.

Zdá sa, že IEA predpokladá, že výpadok ruských dodávok bude dočasný, rovnako ako efekt uvoľnenia zásob bude trvať len po dobu uvoľnenia, ak nie menej. A OPEC môže mať stále pripravené nemilé prekvapenie pre členov IEA pripravených ponoriť sa do svojich vlastných strategických rezerv, aby normalizovali referenčné ceny.

Súvisiace: Permian mohol zaznamenať zvýšenie produkcie, pretože nové povolenia dosiahli rekordnú úroveň

Začiatkom tohto mesiaca sa OPEC stretol so zástupcami Európskej únie len preto Povedz im že by nezasiahol, ak by bol export ruskej ropy úplne prerušený.

“Mohli by sme vidieť stratu viac ako 7 miliónov barelov denne (bpd) exportu ruskej ropy a iných tekutín v dôsledku súčasných a budúcich sankcií alebo iných dobrovoľných opatrení. Vzhľadom na súčasný výhľad dopytu by bolo takmer nemožné nahradiť objemovú stratu takéhoto rozsahu,“ povedal generálny tajomník kartelu Mohammed Barkindo.

S revidovanou prognózou dopytu sa však OPEC môže tiež rozhodnúť prehodnotiť svoje plány produkcie. Vzhľadom na to, že milióny ruskej ropy sú mimo (oficiálneho) grafu a zatiaľ je veľmi malá šanca, že sa iránske barely vrátia späť, je na OPEC a USA, aby zaplnili prázdnotu. Ak teda chcú.

Zdá sa, že americkí výrobcovia sa prikláňajú k myšlienke zvýšenia produkcie, pričom ceny sú také vysoké, že ich ziskové marže sú dostatočne veľké na to, aby motivovať viac vŕtania. OPEC medzitým zvýšil produkciu sotva 67 000 bpd minulý mesiac. Niektorí členovia OPEC skutočne zaznamenali pokles namiesto zvýšenia produkcie ropy, no Saudská Arábia výrazne prekročila svoju ťažobnú kvótu.

Zároveň OPEC revidoval svoju prognózu ťažby ropy v USA na tento rok a história ukazuje, že keď sa ťažba ropy v USA zvýši, OPEC nie je šťastný kartel a podnikne kroky, aby tomuto rastu čelil. Teraz, s týmto očakávaním rastu produkcie v spojení s očakávaniami pomalšieho rastu dopytu, môže byť reakcia OPEC len otázkou času.

Čo sa týka povahy potenciálnej reakcie, nie je ťažké uhádnuť. Práve teraz OPEC predáva svoju ropu za ceny, ktoré pred rokmi neboli. Kupujúci majú málo alternatív medzi západnými sankciami voči Rusku a americkými sankciami voči Venezuele a Iránu. Je to trh predajcov.

Napriek tomu správy o oživení Covidu v Číne vyvolali podozrenie, že trh sa čoskoro prevráti. Čína je napokon najväčším svetovým dovozcom z hľadiska absolútnych objemov a dovoz už je hmatateľne dole z dôvodu blokád. Ak Čína potrebuje menej ropy, malo by byť k dispozícii menej ropy.

Zdá sa, že Európa sa v súčasnosti prezentuje ako väčší zákazník pre ropu OPEC, ale to by bola dočasná vec, pretože EÚ sa snaží odvyknúť si od ruských uhľovodíkov ich nahradením uhľovodíkmi odinakiaľ.

Európa nie je dlhodobo rastúcim trhom pre ropu OPEC a, otvorene povedané, preto nie je dôležitým trhom pre kartel. Platí to najmä o dvoch producentoch OPEC, ktorí majú voľnú kapacitu na výrazné zvýšenie svojej produkcie.

Takže ak budú medvedie očakávania týkajúce sa ropy naďalej eskalovať, v závislosti od toho, ako sa bude šíriť čínsky koronavírus a čo urobí EÚ s ruskou ropou, možno uvidíme, že OPEC prehodnotí svoju dohodu o raste produkcie s Ruskom a zvyškom svojich partnerov OPEC+ ešte pred tohtoročnou dohodou. . dokončiť.

Irina Slav pre Oilprice.com

Viac informácií na Oilprice.com:

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment