Phone

Obchodník z Britskej Kolumbie David Sidoo čelí obvineniam z podvodu v podaní americkej SEC

Obchodník z Britskej Kolumbie David Sidoo čelí obvineniam z podvodu v podaní americkej SEC
Written by pocox3

Podnikateľ z Vancouveru David Sidoo bol údajne súčasťou obchodného kruhu, ktorý oklamal investorov o milióny dolárov, podľa súdneho spisu americkej Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC).

Sťažnosť podaná na okresnom súde pre južný okres New York štvrtokmenuje Sidoo a sedem ďalších obžalovaných v rámci schémy „pump and dump“.

Regulačné orgány tvrdia, že obžalovaní kúpili akcie rôznych spoločností, umelo zvýšili ceny ich akcií a potom predali aktíva nič netušiacim investorom, čím zarobili milióny dolárov.

Schéma sa začala v roku 2006 a pokračovala do roku 2020, dokumentujú dokumenty a regulačné orgány tvrdia, že obžalovaní nezákonne zarobili viac ako 145 miliónov USD.

SEC sa snaží o prísne regulačné opatrenia proti ôsmim obžalovaným, vrátane súdnych príkazov, ktoré im zakazujú pokračovať v obchodovaní.

Sidoo nečelí žiadnemu trestnému stíhaniu a obvinenia neboli pred súdom dokázané.

Štyria jeho spoluobžalovaní však prijaté poplatky elektronické podvody, podvody s cennými papiermi a pranie špinavých peňazí v a samostatná obžaloba.

Je to ďalšia právna prekážka pre Sidoo, bývalého hráča CFL, ktorým bol zbavený Rádu Britskej Kolumbie a zadržaný po tom, čo bol v roku 2020 zapletený do škandálu s prijímaním na vysokú školu v Spojených štátoch.

Sidoo (62) je tiež filantrop, bývalý generálny riaditeľ ťažobnej spoločnosti Advantage Lithium Corp. a zakladajúci akcionár spoločnosti American Oil & Gas Inc., ktorá bola v roku 2010 predaná za viac ako 600 miliónov dolárov.

Podľa sťažnosti „globálna“ schéma podvodu investorov zahŕňala štyroch Sidoových spoluobžalovaných spolu s ďalšími šiestimi ľuďmi, ktorí boli trestne obvinení v samostatnom vyšetrovaní FBI.

“Tieto zhubné schémy ‘pump and dump’ obohatili obžalovaných a zároveň spôsobili skutočnú škodu bežným retailovým investorom, ktorí museli prehltnúť straty,” uviedol americký federálny právnik Damian Williams vo vyhlásení, v ktorom oznámil obvinenia z trestného činu FBI.

Žiadne z obvinení nebolo na súde preukázané.

David Sidoo v rozhovore pre CBC News v roku 2011. Bol zbavený Rádu Britskej Kolumbie po jeho zapojení do škandálu s prijímaním na vysokú školu v roku 2020. (Radio Canada)

17 spoločností by bolo „vyprázdnených“

Hlavným obžalovaným v sťažnosti SEC je Ronald Bauer, dvojitý kanadsko-britský občan, ktorý podľa vyšetrovateľov v súčasnosti žije v Spojenom kráľovstve.

Bauer podľa sťažnosti údajne dohliadal na množstvo podvodov metódou „pump and dump“. Vyšetrovatelia tvrdia, že on a jeho spoluobžalovaní využili v schéme celkovo 17 spoločností.

Regulačné orgány tvrdia, že osem mužov kúpilo väčšinové podiely v spoločnostiach využívajúcich offshore spoločnosti, aby zakryli svoju účasť.

Potom vraj pomocou mediálnych kampaní presvedčili ostatných investorov, aby kúpili akcie ich spoločností bez toho, aby prezradili ich vlastníctvo.

Investori to urobili tak, že vytvorili „shell spoločnosti“ – fiktívne spoločnosti, ktoré vlastnia – a rozdelili svoje akcie medzi tieto spoločnosti. Pre ostatných investorov sa zdalo, že žiadna spoločnosť nevlastnila všetky akcie, hoci to tak bolo.

Sidoo sa údajne podieľal na organizovaní schémy pomocou dvoch spoločností, North American Oil & Gas Corp. a American Helium Inc.

Podľa sťažnosti Sidoo a ďalší investori údajne zarobili viac ako 16 miliónov USD podvodom investorov využívajúcich spoločnosti.

Hoci Sidoo nebol trestne obvinený, štyrom jeho spoluobžalovaným, vrátane Bauera, hrozí až 20 rokov väzenia za každý zo zločinov, z ktorých sú obvinení.

FBI tvrdí, že do vyšetrovania bolo zapojených mnoho orgánov po celom svete vrátane RCMP, Albertskej komisie pre cenné papiere a Torontskej policajnej služby.

Ihrisko Davida Sidoo v kampuse UBC vo Vancouveri bolo na žiadosť Sidoa premenované po jeho zapojení do škandálu prijímania na vysokú školu v roku 2020. (Ben Nelms/CBC)

Sidoo hral profesionálny futbal šesť rokov za Saskatchewan Roughriders a BC Lions.

Po nájdení bol v roku 2020 odsúdený na tri mesiace väzenia zaplatili 200 000 USD požiadajte profesionálneho autora testov, aby sa vydával za svojich dvoch synov a napísal ich SAT.

Toto presvedčenie viedlo k tomu, že prišiel o Rád Britskej Kolumbie – ktorý bol udelený za jeho filantropiu – a University of British Columbia premenovala futbalové ihrisko, ktoré pôvodne nieslo jeho meno.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment