Economie Phone

Nový pilotný program CREA umožní kupujúcim nehnuteľností vidieť ponuky v reálnom čase

Nový pilotný program CREA umožní kupujúcim nehnuteľností vidieť ponuky v reálnom čase
Written by pocox3

Prvýkrát v Kanade nový pilotný program Kanadskej asociácie nehnuteľností (CREA) umožní kupujúcim nehnuteľností vidieť všetky registrované ponuky umiestnené na nehnuteľnosti tak, ako sú predložené.

Sledovanie v reálnom čase sa zobrazí na zozname nehnuteľnosti REALTOR.ca pomocou austrálskej technologickej spoločnosti Openn Negotiation. Podrobnosti o tom, kedy a kde bude pilotný projekt spustený, zatiaľ nie sú jasné, pričom spoločnosť ACI uviedla, že bude debutovať toto leto na vybraných trhoch v celej krajine.

„Scenáre viacerých ponúk sú v dnešnom realitnom prostredí čoraz bežnejšie,“ povedal Michael Bourque, generálny riaditeľ CREA. „Kanadskí kupujúci a predávajúci nehnuteľností hľadajú väčšiu dôveru v tento proces, zatiaľ čo kanadskí realitní makléri hľadajú nástroje na umožnenie a riadenie týchto situácií jednoduchšie. Sme veľmi nadšení z potenciálu tohto pilotného projektu osloviť oboje.

Oznámenie prišlo len deň predtým, ako federálna vláda oznámila svoj zámer zakázať slepé aukcie v celej Kanade vo federálnom rozpočte na rok 2022. Stalo sa tak po predvolebnom sľube premiéra Justina Trudeaua na rok 2021 vytvoriť listinu práv pre kupujúcich domov, ktorá by obsahovala zákaz prihadzovania naslepo.

Keďže ceny nehnuteľností rastú a zúria zúrivé ponukové vojny, Kanada sa snaží nasledovať príklad iných krajín, ako je Austrália, ktoré používajú otvorený systém ponúk ako spôsob, ako ochladiť kanadský trh s bývaním. Duncan Anderson, výkonný riaditeľ Openn a prezident Openn North America, hovorí, že od svojho uvedenia na trh ich softvér poskytuje austrálskym kupujúcim veľmi potrebnú transparentnosť.

„Počas viac ako šiestich rokov vývoja, realizácie a inovácií na austrálskom trhu sme dokázali, že tak profesionáli v oblasti nehnuteľností, ako aj spotrebitelia majú veľký prospech zo zvýšenej transparentnosti,“ povedal Anderson. “Sme nadšení z príležitosti spolupracovať so spoločnosťou CREA a priniesť ponuky Openn na kanadský trh.”

Niektorí spochybňujú rozhodnutie federálnej vlády zaviesť otvorené výberové konania, pričom správa od analytického inštitútu Smart Prosperity Institute uvádza, že nielenže neexistujú žiadne dôkazy na podporu tvrdenia vlády, že slepé ponuky zvyšujú ceny, ale že skutočné dôkazy z krajín ako Švédsko , Nový Zéland a Austrália naznačuje, že otvorená ponuka povedie k vyšším cenám. Je však dôležité poznamenať, že všetky predaje domov v Austrálii, ako aj veľká časť predajov na Novom Zélande, sa uskutočňujú prostredníctvom živej aukcie. A vo Švédsku ponuky na dom nie sú právne záväzné. Obidve sú významnými odchýlkami od typického procesu nákupu domov v Kanade.

Federálna vláda ešte neposkytla podrobnosti o tom, čo presne by zákaz ponúkania naslepo znamenal alebo ako by sa implementoval. V súčasnosti má každá provincia alebo územie svoje vlastné rôzne pravidlá a predpisy týkajúce sa otvoreného výberového konania. Napríklad v Ontáriu zákon o realitných makléroch zakazuje realitným maklérom zverejňovať dolárovú sumu konkurenčných ponúk, no vyžaduje, aby prezradili počet iných ponúk. Na druhej strane v Britskej Kolumbii sa kupujúci musia spoliehať na ochotu predajcu odhaliť množstvo ďalších ponúk, ktoré dostali.

Napriek súčasným pravidlám Greater Vancouver Real Estate Board súhlasí s pilotným projektom CREA.

„Táto príležitosť je aktuálna a vhodná pre náš trh,“ povedal Jeff King, generálny riaditeľ Real Estate Board of Greater Vancouver. „Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou riešenia realitných maklérov pre realitných maklérov, ktoré poskytuje rovnaký prístup k informáciám a uľahčuje spotrebiteľovi zvýšenú transparentnosť.“

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment