Phone

Názor: Ako sa veľká stávka na dechtové piesky CNOOC stala hlavným problémom len za 10 rokov

Názor: Ako sa veľká stávka na dechtové piesky CNOOC stala hlavným problémom len za 10 rokov
Written by pocox3

Stánok CNOOC na výstave China International Trade in Services Expo 2021 v Pekingu 4. septembra 2021.FLORENCIA LO/Reuters

Pred desiatimi rokmi vláda konzervatívneho premiéra Stephena Harpera na niekoľko mesiacov ustúpila. Chcela byť vnímaná ako priaznivá pre zahraničné investície, ale aj ako ochrankyňa najväčšieho energetického bohatstva Kanady – ropných pieskov.

Nakoniec pán Harper dovolil čínskej spoločnosti CNOOC Ltd. CNU-T získa spoločnosť Nexen Inc., bojujúceho producenta ropy a zemného plynu, za neuveriteľných 15,1 miliardy USD. Zároveň však zaviedol nové pravidlo. Ropné piesky v Alberte mali taký národný strategický význam, že by to bol posledný prípad, kedy by zahraničná štátna spoločnosť mohla získať kontrolu nad projektom.

Urobil trik. Dohody utíchli, ale aj tak to nemusel byť problém, keďže zahraničné ropné spoločnosti sa v nasledujúcich rokoch stiahli zo severnej Alberty.

Najväčší čínsky producent ropy a zemného plynu na mori plánuje stiahnutie zo strany Západu uprostred sankcií, hovoria zdroje

Čína dnes už netúži po ropných pieskoch, pretože sa snaží znížiť riziká spojené s podnikaním v krajinách, kde sa zmietala v diplomatických a obchodných bojoch. Agentúra Reuters v stredu informovala, že CNOOC sa pripravuje zbaviť sa svojich aktív v Kanade, Spojených štátoch a Británii, ktoré z veľkej časti získali na základe dohody Nexen, pretože Čína sa obáva sankcií zo strany týchto vlád.

Predovšetkým ukazuje, ako sa strategické energetické zdroje Kanady podľa Pekingu zmenili z prvotriednych aktív na pasíva len za 10 rokov.

Prevzatie spoločnosti Nexen sa stalo kanadskou vlastnou verziou ropného sektora Bonfire of the Vanities film, kritický a komerčný prepadák, ktorý sa stal synonymom pre premrštené náklady a priemerný výkon. Znamenalo to tiež koniec éry excesu.

Plánom CNOOC je podľa správy využiť vysoké ceny ropy a plynu a predávať aktíva domácim spoločnostiam, keďže ich vlády sa snažia kompenzovať ruské dodávky, ktoré sú teraz zakázané kvôli invázii prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu. .

Pre CNOOC, za predpokladu, že dokáže nájsť kupcov, by predaj uzavrel relatívne krátku kapitolu, v ktorej najprv hľadal rezervy takmer za každú cenu a skončil s podhodnotenými aktívami v krajinách, v ktorých nikdy nebolo celkom pohodlné pôsobiť.

Agentúra Reuters poznamenala, že vzťahy medzi Pekingom a západnými vládami sú napäté pre ľudské práva a iné otázky. V skutočnosti čínske zadržiavanie Kanaďanov Michaela Spavora a Michaela Kovriga na takmer tri roky na základe pochybných obvinení vyvolalo napätie s Kanadou. Nedávno ruská invázia na Ukrajinu zhoršila vzťahy Číny so Západom, pretože odmieta odsúdiť agresiu.

Medzi aktíva, ktoré by sa dostali do bloku, patria ropné polia v Severnom mori, bridlicové ložiská v USA a nehnuteľnosti v Mexickom zálive a Kanade, kde prevádzkuje Long Lake. projekt ropných pieskov a spolumajiteľ ďalšieho s názvom Hangingstone. Dohromady všetky vyprodukujú asi 220 000 barelov ropného ekvivalentu denne, podľa správy.

Odhliadnuc od súčasného diplomatického napätia, Čína ustúpila od svojej vízie bitúmenových pieskov. Pred obchodom Nexen štátne spoločnosti ako Sinopec, China National Petroleum Corp. a PetroChina, dostali príkaz hľadať zdroje po celom svete, aby pomohli podporiť masívnu a rastúcu čínsku ekonomiku. Ropné piesky boli hlavným cieľom a zdá sa, že peniaze nie sú problémom.

Začiatkom roku 2000 čínske spoločnosti kupovali podiely vo veľkých aj malých producentoch a platili vysoké ceny, aby získali vlastnícke podiely v projekte ropných pieskov Syncrude Canada. Celkovo kanadský nákup energie z Číny presiahol 30 miliárd dolárov.

Nexen mal problémy so splnením výrobných a finančných cieľov a čelil opakovaným oneskoreniam a prekročeniu nákladov, aby sa Long Lake dostal do prevádzky podľa konštrukčných špecifikácií. Ale CNOOC bol pripravený ignorovať tieto ťažkosti. Snažil sa zmierniť obavy zo štátnej kontroly, ktorá rozdelila členov a voličov Harperovej vlády.

Dala niekoľko prísľubov na uzavretie dohody, vrátane presťahovania svojej západnej centrály do Calgary, udržania výdavkov a počtu zamestnancov Nexenu a kótovania jej akcií na burze cenných papierov v Toronte.

Keď bola dohoda konečne uzavretá, nastala realita. CNOOC a ďalších čínskych nadobúdateľov zasiahli prevádzkové problémy, oneskorenia, vysoké náklady a nízke výnosy, čo viedlo k rastúcej netrpezlivosti doma. Projekt Long Lake spoločnosti CNOOC zostal problematický, fungoval s nedostatočnou kapacitou a utrpel smrtiacu explóziu, ktorá roky spomalila modernizáciu projektu. Predstavitelia CNOOC sa sťažovali, že operácie Nexen generujú oveľa nižšie výnosy ako ostatné aktíva spoločnosti.

Pokles cien ropy na konci roka 2014 a rastúce obavy o životné prostredie, ktoré prispeli k oneskoreniu a opusteniu návrhov plynovodov, situáciu zhoršili. Čína vydržala, aj keď spoločnosti z Nórska, Británie, Spojených štátov a Thajska predávali svoje ropné piesky kanadským hráčom. CNOOC sa však vzdal svojich záväzkov týkajúcich sa výdavkov a zamestnancov.

Teraz sa väčšina etablovaných producentov ropných pieskov zaviazala investovať do technológií, aby sa pokúsili dosiahnuť čisté nulové emisie uhlíka do roku 2050 v rámci aliancie, ktorej súčasťou nie je CNOOC.

CNOOC chce zamerať svoju energiu na rozvojové krajiny, ktoré ponúkajú nižšie náklady a menej byrokracie, uviedla agentúra Reuters. Americké operácie v Perzskom zálive a bridlici by mohli nájsť pripravených kupcov v závislosti od ceny.

Ropné piesky by však mohli byť náročným predajom vzhľadom na ich známu históriu, environmentálne výzvy – a pravidlo, ktoré by mali uplatňovať iba domáce spoločnosti.

Príbeh bol opravený, aby ukázal, že CNOOC spoluvlastní projekt Hangingstone, ale neprevádzkuje ho.

Jeffrey Jones píše o udržateľnom financovaní a sektore ESG pre The Globe and Mail. Pošlite mu e-mail na adresu [email protected].

Váš čas je cenný. Dostávajte bulletin Top Business Headlines do vašej schránky ráno alebo večer. zaregistrujte sa ešte dnes.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment