Business Entreprise Phone Technology

Mokrý test NASA SLS sa zastavil z dôvodu úniku

Mokrý test NASA SLS sa zastavil z dôvodu úniku
Written by pocox3

Zástupný symbol pri načítavaní akcií článku

Sériu problémov, ktoré tento týždeň zabránili NASA vykonať test tankovania svojej „mega-mesačnej rakety“, možno nevyriešia včas, aby sa o to pokúsili budúci týždeň, uviedli v piatok predstavitelia NASA.

Agentúra dúfa, že urobí štvrtý pokus na dokončenie testu tankovania, ale môže tak urobiť iba vtedy, ak technici nájdu zdroj úniku v jednom z palivových potrubí, ktoré vo štvrtok ukončilo posledný test.

“Dúfame, že existuje niečo, čo je celkom jednoduché a treba to doladiť alebo jednoducho opraviť, a môžeme to urobiť ako nárazník a urobiť to pomerne rýchlo,” povedal novinárom manažér misie Mike Sarafin z programu Artemis Moon v NASA. piatok.

Ak však nie, raketa sa možno bude musieť vrátiť do svojej montážnej budovy, čo spôsobí ďalšie oneskorenie.

Začiatkom tohto mesiaca NASA po prvý raz umiestnila masívnu raketu Space Launch System na svoju štartovaciu rampu v Kennedyho vesmírnom stredisku, čo vyvolalo veľkú slávu pre sériu testov pred jej prvým štartom. Raketa, ktorá sa vyvíja už roky a prekračuje rozpočet o miliardy dolárov, je navrhnutá tak, aby po prvý raz od konca éry Apolla vyniesla astronautov NASA na Mesiac.

Prvé spustenie programu Artemis agentúry NASA vyšle kapsulu posádky Orion na obežnú dráhu okolo Mesiaca bez nikoho na palube. Bolo to naplánované na tohtoročnú jar. Ale keďže NASA má problémy na podložke, nie je jasné, kedy sa tento štart uskutoční.

Sarafin povedal, že test tankovania by sa mohol uskutočniť najskôr budúci štvrtok.

Tento test, známy ako „skúška v neoprénovom obleku“, je určený na úplné poháňanie oboch stupňov rakety viac ako 700 000 galónmi superchladného tekutého kyslíka a tekutého dusíka. Ďalej má NASA vykonať simulované odpočítavanie do prvého štartu rakety koncom tohto roka.

Od nasadenia SLS na štartovaciu rampu sa však NASA stretla so sériou závad: netesnosť v prívodnom potrubí kvapalného vodíka, problémy s meraním teploty paliva, chybné ventilátory používané na natlakovanie vežového mobilného odpaľovacieho zariadenia.

Minulý týždeň NASA objavila problém s héliovým tlakovým ventilom na druhom stupni rakety, ktorý je navrhnutý tak, aby zabránil kvapalinám alebo plynom prúdiť nesprávnym smerom. Pozemná posádka nemala prístup do malej miestnosti, len tri palce dlhej, v druhom stupni rakety a povedala, že ju budú musieť vymeniť, keď dostanú raketu späť do zostavy.

Vzhľadom na nefunkčnosť ventilu NASA uviedla, že sa napokon nepokúsi napájať druhý stupeň, čo znamená, že niektoré kľúčové časti testu nebolo možné vykonať.

Vo štvrtok musela NASA prerušiť aj postup doplňovania paliva pre prvý stupeň po tom, čo posádky objavili únik. “Keď uniká vodík a máte okolitý kyslík, potrebujete iba zdroj vznietenia na uzavretie požiarneho trojuholníka,” povedal Sarafin. “Išlo teda o nebezpečenstvo horľavosti a v dôsledku toho sme test zrušili.”

Počas skráteného testu boli schopné nabiť len 5 % kvapalného vodíka a 49 % kvapalného kyslíka.

Predstavitelia NASA vedeli, že sa dostanú do problémov s tak masívnou a komplikovanou raketou, ako je SLS. Je 322 stôp vysoká, vyššia ako Socha slobody a výkonnejšia ako raketa Saturn V, ktorá vyniesla astronautov na Mesiac v ére Apolla. Počítače avioniky majú 18 míľ kabeláže a viac ako 500 senzorov.

Trysky sú extrémne chladné a nekonzistentné – kvapalný kyslík sa udržiava na -297 stupňoch Fahrenheita, kvapalný vodík na -423 stupňoch. Keďže raketa nikdy neletela, posádky potrebujú čas, aby sa naučili, ako to funguje v reálnom prostredí.

Napriek neúspechom sa NASA veľa naučila a zhromaždila množstvo údajov o rakete a jej prevádzke, povedal Charlie Blackwell-Thompson, riaditeľ NASA pre štart Artemis. Hľadanie problémov je cieľom testovania, povedala a nie je nezvyčajné pre tak masívnu raketu, ktorá ešte nikdy neletela.

„Hoci sme neuskutočnili plánované aktivity, určite sme toho dosiahli dosť,“ povedala. “História ukázala, že to bola výzva takmer pre každého, kto urobil niečo takého.”

Po tom, čo NASA musela prerušiť test, pretože limit teploty kvapalného kyslíka prekročil konštrukčné limity, bývalý letový riaditeľ NASA a programový manažér raketoplánu Wayne Hale napísal na Twitteri že „zabránenie katastrofickému pretlaku („gejzíru“) v kryogénnych systémoch je veľmi zložité. Shuttle si túto záležitosť za roky praxe dobre osvojil. Nie je prekvapujúce, že vývoj postupov vyžaduje čas pre pozemný systém novej rakety.

Pokiaľ ide o netesnosť vo vodíkovom potrubí, upresňuje, že „prvýkrát sa únik dá takmer očakávať. Ale nie uspokojivé. »

Najnovšie neúspechy podnietia kritiku rakety, ktorá bola zosmiešňovaná ako „systém odpaľovania Senátu“, pretože poskytuje pracovné miesta v kľúčových okrskoch Kongresu.

Nedávno sa generálny inšpektor NASA zameral na raketu a povedal, že jeho kancelária vypočítala náklady na prvé tri lety na 4,1 miliardy dolárov za každý, čo je cena, ktorú nazval „neudržateľnou“. NASA a priemyselné skupiny však túto analýzu odsunuli a tvrdia, že zahŕňa širokú škálu nákladov, vrátane zamestnancov v hlavných centrách NASA, ktoré priamo nesúvisia s prevádzkou rakiet.

Zatiaľ čo dátum spustenia zostáva neistý, Sarafin povedal, že „je presvedčený, že sa tam dostaneme“. Ale dodal: “Ak chcete presný dátum, nemôžem vám ho teraz poskytnúť.”

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment