Phone

Letecká doprava: Únava predstavuje bezpečnostné riziko, hovoria americkí piloti

Letecká doprava: Únava predstavuje bezpečnostné riziko, hovoria americkí piloti
Written by pocox3

Piloti Southwest Airlines a Delta Air Lines tvrdia, že vyhorenie pilotov je na vzostupe a tlačia na letecké spoločnosti, aby únavu a výsledné chyby považovali za bezpečnostné riziko.

“Únava, akútna aj kumulatívna, sa stala primárnou bezpečnostnou hrozbou spoločnosti Southwest Airlines,” uviedla tento týždeň v liste Asociácia pilotov Southwest Airlines alebo SWAPA.

Medzi príčiny podľa pilotov patrí chaos so zrušením letov spôsobený zlým počasím a nárast dopytu po leteckej doprave, ktorý testuje vytrvalosť stále sa zotavujúcich leteckých spoločností.

Počty pasažierov predstavujú tento mesiac približne 90 % úrovne z roku 2019, podľa údajov Úradu pre bezpečnosť dopravy, no podľa údajov Úradu pre štatistiku dopravy majú veľké americké letecké spoločnosti pre cestujúcich v tomto období nedostatok približne 3 000 zamestnancov. Počas pandémie odišli do dôchodku tisícky pilotov – či už podľa vlastného uváženia, alebo zostarli vo veku 65 rokov – a štúdia, ktorú predložila Regionálna asociácia leteckých spoločností, naznačuje, že 2 000 pilotov tento rok dosiahne vek povinného odchodu do dôchodku. Očakáva sa, že počet povinných dôchodcov sa v priebehu nasledujúcich 6 rokov zvýši.

Vedenie spoločnosti Southwest označilo nábor zamestnancov za jednu zo svojich hlavných priorít v tomto roku, pričom si stanovili cieľ prijať 8 000 nových zamestnancov. Štyridsať percent z nich budú letové posádky.

Viac najímania samo o sebe nevyrieši problémy s únavou, povedal prezident SWAPA Casey Murray.

“Veľa našich oneskorení a problémov, ktoré máme, sa týka skôr plánovania a spojenia pilotov s lietadlami,” povedal Murray v rozhovore pre CNN. “Práve neefektívne plánovacie procesy ovplyvňujú, keď pracujeme vo veľmi dynamickom prostredí.”

Odborový zväz v liste vedúcim predstaviteľom napísal, že počet pilotov, ktorí uviedli, že nie sú schopní pracovať kvôli únave, vzrástol minulú jeseň, vrátane 600-percentného maxima v októbri, a minulý mesiac dosiahol „ďalších ohromujúcich 330 % nárastu“. „Apríl už vytvára rekordy únavy,“ napísal SWAPA.

Federálne pravidlá stanovujú základné limity počtu hodín, počas ktorých môžu piloti pracovať, a vyžadujú si čas odpočinku. Limity pre hlavné letecké spoločnosti v USA zahŕňajú 30 hodín letu týždenne a minimálne 9 hodín voľna medzi zmenami.

Piloti však hlásia stres z práce a zmeny spôsobené búrkami ich môžu vyčerpať skôr, ako dosiahnu tieto referenčné hodnoty.

Southwest Airlines potvrdili nárast hlásení o únave podaných minulý mesiac – 35 hlásení za 10 000 služobných období v porovnaní s 10 hláseniami pre rovnakú metriku v marci 2019. Hovorkyňa Brandy Kingová uviedla, že čísla ukazujú, že systém je efektívny.

“Očakáva sa nárast, pretože je bežné, že počas nepravidelných operácií dochádza k vysokej úrovni únavy a v marci čelil priemysel oneskoreniam počasia a vzdušného priestoru, čo malo za následok narušenie siete,” napísal King vo vyhlásení pre CNN. “Marcový nárast počtu hovorov o únave pilotov je výsledkom toho, že systém funguje podľa plánu, čo umožňuje posádke určiť, či nie je príliš unavený na to, aby mohol letieť.”

Piloti Delta Air Lines organizujú tento mesiac sériu demonštrácií na letiskách, kde upozorňujú na problémy s únavou.

“Naši piloti sú unavení a unavení,” povedal Evan Baach, kapitán Delty a šéf Asociácie pilotov leteckých liniek alebo ALPA pre CNN pridruženú spoločnosť KSL počas protestu na letisku v Salt Lake City. Povedal, že piloti pracovali “dlhšie dni s kratšími nocami doma”.

Jason Ambrosi, prezident Delta Group v ALPA, povedal, že piloti sú zodpovední ako “posledná obranná línia” v bezpečnosti letectva, ale “príliš často sme tlačení k svojim limitom, keď sa Delta snaží pridať lety a získať príjmy”.

ALPA v správe pre členov Delty minulý mesiac napísala, že pandémia poskytla spoločnosti Delta „niekoľko príležitostí na vyriešenie problému s zablokovaním pilotného personálu“. Ako sa teraz obnovuje letecká doprava, píše odbor, nevyriešené problémy sú čoraz zreteľnejšie: počet pilotov, ktorí sú k dispozícii, aby zakročili a pokryli problém spôsobený počasím, údržbou alebo chorým kolegom, sa drasticky znížil.

“Delta Flight Operations pokračuje vo vykonávaní operácie redline,” uvádza sa v správe odborov. “Takže ak máte pocit, že pracujete viac a máte menšiu kontrolu nad svojim rozvrhom, máte pravdu.”

Delta pre CNN uviedla, že jej harmonogram sa riadi federálnymi pravidlami pre pilotnú prácu a hodiny odpočinku.

“Neustále vyhodnocujeme naše personálne modely a plánujeme dopredu, aby sme sa mohli rýchlo zotaviť, keď nastanú nepredvídané okolnosti, a odolnosť obyvateľov Delty je v tomto smere bezkonkurenčná,” povedal hovorca Morgan Durrant. “Všetci naši zamestnanci, vrátane našich pilotov, tvrdo pracujú na obnovení našej leteckej spoločnosti a doručovaní našim zákazníkom, keď sa dostávame z pandémie. Sme vďační a hrdí na ich úsilie.”

Minulý rok piloti všetkých dopravcov podali do federálneho systému hlásení bezpečnosti letectva asi 60 hlásení o chybách alebo iných incidentoch súvisiacich s únavou. Správy sú zverejnené na federálnej webovej stránke anonymne, bez identifikácie mien alebo leteckých spoločností.

Niektorí piloti písali, že po prevzatí povinností pri výcviku boli unavení. Iní uviedli, že ich manažéri leteckých spoločností požiadali, aby vybavili príliš veľa letov navyše z dôvodu nedostatočného počtu zamestnancov.

“Obaja sme zívali a pretierali si oči uprostred nášho 6+ hodinového letu… Fyzicky som nebol schopný držať krok,” napísal jeden kapitán v novembri, napriek “priemernému a dostatočnému spánku predošlú noc”.

“Ale ‘my’ pokračujeme – však?” pokračuje pilot. “Naše hrozby sú trojnásobné v porovnaní s prostredím pred Covidom. Čelili sme oneskoreniam, nedostatkom, plánovaním a personálnymi problémami, ktoré NIE sú zohľadnené v plánoch výstavby. Prečo? Pretože my jazdci sa spoliehame na nás, že to bude fungovať.”

– Pete Muntean a Raja Razek zo CNN prispeli k tejto správe

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment