Phone

História skvelých fotografických snímačov pre smartfóny

Google Pixel 6 Pro vs Sony Xperia Pro I Sony on top
Written by pocox3

Google Pixel 6 Pro vs. Sony Xperia Pro I Sony vedie

Eric Zeman / Android Authority

Prvé smartfóny neboli fotografickými gigantmi, ktorými sa stali dnešné vlajkové lode. Ak vám vtedy záležalo na kvalite obrazu, museli ste so smartfónom nosiť aj špeciálny fotoaparát. Nikdy viac. Takmer každý smartfón dnes poskytuje slušné obrázky a niektoré, ako napríklad séria Google Pixel 6 Pro a Samsung Galaxy S22, fungujú dobre aj v tých najnáročnejších scenároch. Ale zatiaľ čo počítačová fotografia často priťahuje všetku pozornosť, väčšie obrazové snímače si zaslúžia rovnakú zásluhu.

Nie všetky megapixely sú vytvorené rovnako: Prečo na veľkosti snímača záleží

Google Pixel 6 v ruke v uličke s aplikáciou fotoaparátu

Jimmy Westenberg/Android Authority

Po celé roky mnohí z nás sledovali rozlíšenie fotoaparátu (alebo počet megapixelov), aby zmerali kvalitu obrazu. V skutočnosti to bola na niekoľko rokov na začiatku roku 2000 polospoľahlivá metrika – 5MP fotoaparát by určite fungoval lepšie ako fotoaparát VGA. Zobrazovací výkon fotoaparátu však už nie je možné posudzovať len na základe jeho rozlíšenia. Už pri niekoľkých príležitostiach sme videli, ako smartfóny s 12MP a 16MP fotoaparátmi triumfujú nad 108MP gigantmi.

Pozri tiež: Najlepšie telefóny s fotoaparátom Android, ktoré si môžete kúpiť

Za určitým bodom zvýšenie rozlíšenia neprináša viditeľné zlepšenia, pokiaľ nechcete orezať. Mnoho smartfónov strednej triedy ponúka fotoaparáty s vysokým rozlíšením, ale často poskytujú zrnitejšie a horšie výsledky ako fotoaparáty DSLR s oveľa nižším počtom megapixelov. Je to najmä preto, že smartfóny sú obmedzené fyzickým priestorom a využívajú menšie obrazové snímače ako špičkové fotoaparáty.

Jednoducho povedané, menší obrazový snímač zachytí menej svetla. To sa priamo prejavuje horšou kvalitou obrazu, najmä v situáciách so slabým osvetlením. Naopak, väčšie snímače môžu dosiahnuť lepší dynamický rozsah a úrovne expozície bez toho, aby sa uchyľovali k riešeniam, ako je zvýšenie citlivosti ISO alebo digitálne zaostrenie. Väčšie snímače sú motorom lepšej kvality obrazu.

Čítaj viac: Prečo je veľkosť snímača fotoaparátu dôležitejšia ako počet megapixelov

Vzhľadom na výhody väčšieho snímača nie je prekvapením, že výrobcovia smartfónov sa v tejto oblasti z roka na rok zameriavajú na vylepšenia. To znamená, že zatiaľ čo niektoré telefóny, vrátane Sony Ericsson Satio a Samsung Pixon 12, ponúkali skvelé snímače fotoaparátu už v roku 2009, prevažná väčšina telefónov naskočila do rozbehnutého vlaku relatívne nedávno. S ohľadom na to poďme preskúmať, ako vznikli veľké kamerové senzory v moderných smartfónoch a kam sa toto odvetvie uberá ďalej.

Nokia N8 a 808 PureView: Prvé veľké snímače smartfónov

Snímač fotoaparátu Nokia 808 PureView

Nokia 808 Pure View

Bolo ťažké uniknúť alebo ignorovať humbuk okolo smartfónov Nokia N8 a 808 PureView začiatkom roku 2010. S rozlíšením 12 MP a veľkosťou snímača 1/1,83 palca ponúkala Nokia N8 lepšie špecifikácie ako mnohé kompaktné fotoaparáty v roku 2010. Nokia dokonca vytvorila sedemminútový krátky film, ktorý obsahuje niektoré z najlepších z Hollywoodu, aby zdôraznil vtedajšie pôsobivé možnosti nahrávania videa v rozlíšení 720p N8.

Pre kontext, vlajková loď Samsungu Galaxy S3 z toho istého roku mala výrazne menší 1/3-palcový snímač fotoaparátu. Snímač iPhonu 5 bol medzitým ešte menší na 1/3,2 palca. V skutočnosti bolo v tom čase štandardom, že smartfóny mali maličké snímače pod 1 cm. Jednopalcové snímače boli exkluzívne pre DSLR a profesionálne fotoaparáty.

Okrem veľkých snímačov predbehla Nokia dobu aj výpočtovou fotografiou vo vnútri 808 PureView.

Aj keď N8 výrazne predbehla konkurenciu, Nokia tam neskončila. V roku 2012 spoločnosť vydala 808 PureView, ktorý obsahoval ešte väčší 41 MP 1/1,2-palcový snímač. Pokroky vo výpočtovom výkone tiež umožnili prevzorkovanie, ktoré zahŕňa spojenie susedných pixelov do jedného pre lepšiu citlivosť na svetlo. Ak vám to znie povedome, dnešné smartfóny majú podobnú technológiu nazývanú pixel binning. V tom čase však výpočtová fotografická hra od Nokie výrazne predbehla.

Skvelé kamerové senzory v smartfónoch v priebehu rokov

Pohľad zozadu na Xiaomi Mi 11 Ultra 18 zobrazujúci modul fotoaparátu.

Luke Pollack / Android Authority

Aj keď bola Nokia 808 PureView technickým prelomom, priemysel smartfónov naň zareagoval až oveľa neskôr. Svetlou výnimkou bol inteligentný fotoaparát Panasonic Lumix CM1 z roku 2014. Jeho súčasťou bol ešte väčší jednopalcový snímač. Bolo to však na úkor objemnejšieho celkového tela v porovnaní s vtedy prevládajúcimi smartfónmi s Androidom.

V spotrebiteľskom segmente však vylepšenia veľkosti snímača neprídu až do konca roka 2010. Väčšina výrobcov naďalej dodávala smartfóny so snímačmi s veľkosťou 1/3 až 1/2 palca. Dokonca aj smartfóny Samsung zamerané na fotoaparát – Galaxy S4 Zoom a Galaxy K Zoom – disponovali 1/2,3-palcovým snímačom, ktorý je na moderné štandardy dosť malý. To znamená, že bol stále väčší ako 1/3,06-palcový snímač ich náprotivkov bez priblíženia. Skutočne, ešte nedávno ako v sérii Galaxy S10 a Pixel 5 boli štandardom približne 1/2,5-palcové snímače.

Čínske značky ako Huawei a Xiaomi boli prvé, ktoré konečne prekročili hranicu 1/2 palca. Napríklad Huawei Mate 20 Pro z roku 2018 mal 1/1,7-palcový snímač, oveľa väčší ako väčšina ostatných smartfónov v tom čase. V kombinácii s veľkou clonou f/1,8 poskytuje Huawei lepšiu nočnú kvalitu obrazu ako väčšina konkurentov. V skutočnosti zvýšená schopnosť zhromažďovania svetla Mate 20 Pro mu umožnila súperiť s dovtedy neprekonanou funkciou Night Sight od Pixelu.

O desať rokov neskôr Xiaomi Mi 11 Ultra konečne prekonal obrovský senzor Nokia 808 PureView

V roku 2020 väčšina vlajkových lodí smartfónov – vrátane Oppo Find X2 Pro a Samsung Galaxy S21 Ultra – ponúkala senzory s priemerom aspoň 1/1,5 palca. O rok neskôr sa Mi 11 Ultra od Xiaomi vyznačoval rekordným 1/1,12-palcovým snímačom, ktorý konečne prekonal Nokiu 808 PureView a predznamenal súčasnú éru veľkých obrazových snímačov v smartfónoch.

Súvisiace: 15 najlepších aplikácií pre fotoaparáty pre Android

Ako vyzerá budúcnosť senzorov smartfónov?

Google Pixel 6 Pro vs Samsung Galaxy S21 Ultra vs Apple iPhone 13 Pro Max

Robert Triggs/Android Authority

Smartfóny s veľkými kamerovými senzormi sa v roku 2022 stali oveľa bežnejšími. Platí to najmä v segmente vlajkových lodí, kde tento trend teraz prijali aj veľké spoločnosti ako Google a Apple. V roku 2021 sa Pixel 6 presunul na 1/1,31-palcový primárny snímač, čím predbehol veľkú časť konkurencie. iPhone 13 medzitým prešiel na 1/1,9-palcový snímač – podstatne väčší ako 1/2,55-palcový snímač jeho predchodcu.

Zatiaľ čo obrazové snímače smartfónov dosiahli hranicu jedného palca, výrobcovia musia robiť kompromisy inde, zvyčajne v podobe veľkého nárazu fotoaparátu.

Niektorí výrobcovia ako Sony a Sharp dokonca integrovali 1-palcový snímač. Treba však poznamenať, že snímače veľkých fotoaparátov často predstavujú svoj vlastný súbor problémov.

Napríklad Xperia Pro-I od Sony má jednopalcový snímač, ktorý na papieri vyzerá skvele. Obmedzené fyzické rozmery smartfónu však znamenali, že spoločnosť Sony mohla umiestniť iba dostatočne veľkú šošovku na to, aby využila výhody približne 60 % snímača. V konečnom dôsledku má Xperia Pro-I podobné možnosti zhromažďovania svetla ako iPhone 13 alebo Pixel 6, napriek tomu, že má na papieri väčší snímač. Xiaomi prekonalo toto obmedzenie obrovským nárazom fotoaparátu na Mi 11 Ultra.

Z tohto dôvodu je nepravdepodobné, že by drvivá väčšina smartfónov mala v dohľadnej dobe senzory s priemerom väčším ako palec. To znamená, že sme už počuli zvesti, že 1/1,1-palcový snímač vyrobený spoločnosťou Sony má byť uvedený na trh spolu s potenciálnym Xiaomi 12 Ultra neskôr v roku 2022. Len čas ukáže, či začneme vidieť klesajúce výnosy alebo či výrobcovia nájdu spôsob, ako sa prispôsobiť a využiť výhody jednopalcových obrazových snímačov.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment