Phone

Dopravný sektor a spolujazda kritizované vysokými cenami palív

Fuel Prices
Written by pocox3

Rastúce ceny nafty a benzínu v tomto roku podporujú infláciu a ovplyvňujú mnohé podniky. Kríza destilátových palív a vysoké ceny vo svete a v Spojených štátoch narúšajú okrajom cestných nákladných operátorov, zatiaľ čo ceny benzínu na najvyššej úrovni za posledných sedem rokov nútia vodičov k zdieľaniu jázd a zvyšujú príplatky pre zákazníkov. Najvyššie ceny ropy a benzínu od roku 2014 a vôbec najvyššie ceny nafty v Spojených štátoch dosiahli v marci a zvyšujú prevádzkové náklady pre kamiónové spoločnosti prepravujúce tovar po celej krajine.

Krvavý kúpeľ na ceste?

Podľa Craiga Fullera, generálneho riaditeľa poskytovateľa údajov o trhu nákladnej dopravy FreightWaves, bol minulý rok najlepší trh nákladnej dopravy v histórii.

V roku 2021 zadržiavaný dopyt po pandémii a schopnosť kamionistov zvýšiť spotové sadzby zarobili veľké peniaze pre existujúce veľké podniky. Ale priemerná prepravná spoločnosť sa snažila zarobiť peniaze, napísal Fuller príspevok v blogu minulý týždeň varoval, že ak dopyt klesne späť na úroveň pred COVID, sadzby klesnú. Krátkodobá neistota cien ropy by zároveň mohla znamenať, že ceny nafty nemusia výrazne klesnúť a môže dôjsť k ďalšiemu „krvavému kúpeľu“ pre trh nákladnej dopravy v USA, keďže sa začínajú objavovať náznaky, že dopyt spotrebiteľov sa zmierňuje, Fuller z FreightWaves napísal minulý mesiac.

Pozoruhodným posunom v spotrebe je, že spotrebiteľské výdavky sa teraz začali presúvať od fyzického tovaru.

“Vypuknutie COVID je z veľkej časti za nami a ľudia začínajú presúvať svoje výdavky z fyzického tovaru na cestovanie a zábavu, čo bude oveľa vyššie percento dostupných výdavkov, než aké sme videli za posledné dva roky.”, povedal Fuller. .

Spätná väzba od dopravného priemyslu, ktorú spoločnosť FreightWaves zhromaždila, tiež poukazuje na výrazný pokles v odvetví nákladnej dopravy.

Popredný priemyselný dodávateľ spomínané v marci: “V internej správe, ktorú som minulý týždeň poslal tímu o slabnúcom dopyte a o tom, čo to znamená pre priemysel, som dospel k záveru: “Odšťavovač dopytu Elmera Fudda vyvolaného steroidmi skončil.”

Fullerov pohľad na hroziacu recesiu v odvetví cestnej nákladnej dopravy na konci marca bol takýto: „S klesajúcimi spotovými sadzbami, klesajúcimi objemami, prudko stúpajúcimi cenami pohonných hmôt a celoplošnou infláciou to bude pre mnohých škaredé, veľmi rýchlo. týchto operátorov. Ešte v roku 2019 reportéri FreightWaves písali o bankrotoch kamionistov takmer každý deň. Očakávam, že sa nám to opäť splní.

Mnoho neskúsených začínajúcich s nákladnou dopravou nakupovalo na vrchole trhu a podľa FreightWaves má teraz problémy.

Rastúce náklady na palivo

Spolu so signálmi spomaľujúceho dopytu po fyzickom tovare sa kamionisti stretávajú s prudko rastúcimi prevádzkovými nákladmi, ako sú náklady na palivo, údržbu a poistenie. Cena pohonných hmôt je jedným z najväčších variabilných prevádzkových nákladov v kamiónovej doprave.

Súvisiace: Najbohatší na svete prišli v dôsledku ukrajinskej krízy o bohatstvo vo výške 400 miliárd dolárov

V roku 2019 sa maloobchodné ceny nafty pohybovali od 2,97 do 3,11 USD za galón. Z veľkej časti sa maloobchodné ceny nafty v roku 2019 sotva pohli a „pre väčšinu dopravcov pôsobiacich v roku 2019 bolo palivo neuveriteľne stabilné a do značnej miery premyslené,“ poznamenáva Fuller z FreightWaves. Na začiatku apríla 2022 však bola maloobchodná cena nafty 5,10 dolára za galón, čo znamená zvýšenie nákladov na palivo o 0,30 dolára za míľu, čo bude mať významný vplyv na peňažný tok.

Maloobchodná cena nafty sú vyhynuté rekord z polovice marca 5,25 USD za galón, ale stále sú na úrovni 5,0763 USD za galón, čo je oveľa viac ako 3,613 USD za galón na začiatku tohto roka a 4,104 USD za galón na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Najnovším trendom sú nižšie ceny futures a nafty, ale stále sú oveľa vyššie ako minulý rok a začiatkom tohto roka, čo zvyšuje prevádzkové náklady kamionistov.

Príplatky za spolujazdu pri raste cien plynu

Nie je to len odvetvie kamiónovej dopravy, ktoré pociťuje horúčavu z prudko stúpajúcich cien palív. Služby zdieľania jázd sú tiež pod tlakom, aby kompenzovali svojich vodičov, keďže ceny plynu v Spojených štátoch dosiahli najvyššiu úroveň od roku 2014 a národný priemer zostáva nad 4 dolármi za galón, aj keď sa znížil na 4 114 dolárov od 4,331 USD za galón pred mesiacom.

Na pomoc vodičom zaviedli Uber a Lyft v marci dočasné spotrebiteľské palivové príplatky. Zákazníci Uberu sú Zaplatiť dodatočný poplatok 0,45 dolára alebo 0,55 dolára na každú cestu Uberom a 0,35 alebo 0,45 dolára na každú objednávku Uber Eats v závislosti od ich polohy, pričom 100 % týchto peňazí ide priamo do vreciek pracovníkov. Bude to dočasné aspoň na 60 dní, uviedol Uber v polovici marca. Lyft zo svojej strany pridaný palivový príplatok 0,55 USD na každom preteku, ktorý pôjde priamo od bežcov k jazdcom, tiež minimálne 60 dní.

Napriek tomu vodiči služieb zdieľania jázd, ako aj miestni dodávatelia nákladných vozidiel FedEx Ground, chcieť ďalšiu pomoc pri prudko rastúcich cenách benzínu a nafty.

„Nachádzame sa vo veľmi vážnej situácii, ktorá si bude vyžadovať okamžité kroky na záchranu týchto spoločností, vašich obchodných partnerov,“ uviedli dodávatelia FedEx Ground v online petícii citovanej denníkom The Wall Street Journal.

„Skutočnosť súčasnej klímy je taká veľká [contractors] sú na pokraji finančného kolapsu.”

Tsvetana Paraskova pre Oilprice.com

Viac informácií na Oilprice.com:

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment