Phone

David Sidoo čelí novým obvineniam z podvodu, spoluobžalovaní sú obvinení z trestného činu

David Sidoo čelí novým obvineniam z podvodu, spoluobžalovaní sú obvinení z trestného činu
Written by pocox3

Podnikateľ z Vancouveru David Sidoo, ktorý v roku 2020 strávil tri mesiace vo federálnom väzení v USA po tom, čo sa priznal k obvineniam zo sprisahania z podvodov a poštových podvodov, sa opäť ocitá v právnom nebezpečenstve.

Vo štvrtok Komisia pre cenné papiere a burzu Spojených štátov podala žalobu na federálnom súde v južnom okrese New Yorku, v ktorej tvrdila, že Sidoo a siedmi spoluobžalovaní sa sprisahali, aby podviedli investorov o 145 miliónov USD.

“Obžalovaní sa zapojili do viacročného systému podvodov s cennými papiermi,” uvádza sa v podaní.

Podľa FBI a okresného prokurátora pre južný okres New York sú štyria Sidoovi spoluobžalovaní v podaní SEC tiež obvinení z trestného činu, z ktorých dvaja už boli zatknutí.

Americké ministerstvo spravodlivosti v tlačovej správe uviedlo, že v troch nezapečatených obvineniach bolo 10 obžalovaných a medzi nimi boli obyvatelia Kanady, Spojeného kráľovstva, Bulharska, Španielska, Monaka, Turecka a Baham.

“Tieto zhubné ‘pump-and-dump’ schémy obohatili obžalovaných a zároveň spôsobili skutočnú škodu bežným retailovým investorom, ktorí museli prehltnúť straty,” uviedol vo vyhlásení americký právnik Damian Williams.

Obvinenia proti každému jednotlivcovi v skupine zahŕňajú sprisahanie s cieľom spáchať podvod s cennými papiermi, sprisahanie za účelom spáchania podvodu s cennými papiermi, viacnásobné podvody s cennými papiermi, podvody s cennými papiermi a pranie špinavých peňazí.

Mnohé z týchto obvinení majú maximálny trest 20 rokov odňatia slobody za jeden bod.

Meno Sidoo sa v obžalobách neobjavuje, no mená Ronalda Bauera, Daniela Ferrisa, Craiga Auringera a Petra Mihaylova sa objavujú v podaní trestného súdu aj SEC.

V piatok nikto neodpovedal na interkom v Sidooovom dome vo West Point Grey – ale CTV News s ním hovorila na komunitnom podujatí vo februári – pýtala sa ho na konkrétne otázky o určitých podnikoch a či je pravda, že investori prišli o milióny, kým on zbohatol.

“Viete, sme v rizikovom kapitáli.” Začíname podnikať,“ povedal Sidoo. “Myslím si, že o niektorých faktoch, ktoré máte, máte mylnú predstavu.”

Súdne dokumenty obviňujú Sidoo a jeho spoluobžalovaných z používania offshore fiktívnych spoločností na zakrytie svojich podielov v mnohých rôznych spoločnostiach, pričom míňali milióny dolárov na propagáciu akcií týchto spoločností.

Podanie tvrdí, že nabádali investorov, aby kupovali akcie v čase, keď sami obžalovaní „neverili vyhláseniam, o čom svedčia ich simultánne a masívne obchody v opačnom smere, ako kolektívne predávali svoje akcie.“ počas kampane.

Vyšetrovatelia SEC tvrdia, že Sidoo si bol dobre vedomý svojich povinností a povinností voči potenciálnym investorom.

„Sidoo pracoval osem rokov ako obchodník s cennými papiermi (a ako taký mal značnú angažovanosť, a teda aj znalosti v oblasti boja proti podvodom, registrácie, oznamovania skutočného vlastníctva a požiadaviek na zverejňovanie informácií). prečítaný dokument.

Sidooov register trestov v Spojených štátoch je spojený s jeho úlohou v škandále s prijímaním na vysoké školy v USA, v ktorom sa niekoľko bohatých a významných rodičov dostalo do väzenia za to, že ich deti podvodne dostali do prestížnych postsekundárnych inštitúcií, a korupciu.

Sidoo priznal, že zaplatil absolventovi Harvardskej univerzity 200 000 dolárov za absolvovanie prijímacích skúšok pre jeho dvoch synov – ktorí by pokračovali v štúdiu na UC-Berkeley a University of Southern California.

Keď mala CTV News príležitosť urobiť rozhovor so Sidoom na komunitnom podujatí vo februári, ponuka bola koncipovaná ako príležitosť porozprávať sa so Sidoom o filantropii, ktorú už podnikol a plánoval vykonať – ako aj o minulých chybách.

“Jediné, čo môžem povedať, je, že ľudia robia chyby. Všetci sa v nich striedame. Niektoré sú veľké a iné malé. Idete ďalej,” povedal.

Ale čoskoro po tom, čo sa rozhovor zmenil na otázky o jeho obchodných praktikách, Sidoo náhle ukončil rozhovor a odišiel z budovy.

Žiadne z obvinení v najnovšej sťažnosti sa na súde nepreukázalo, ale ak sa ukáže, že sú pravdivé, obžalovaným by okrem zákazu zastávať určité pozície vo verejne obchodovateľných spoločnostiach a obchodovať s určitými druhmi akcií hrozili aj finančné sankcie.

Obvineným z trestných činov hrozí dlhé väzenie.

Nezapečatené trestné obvinenie proti štyrom Sidoovým spoluobžalovaným v podaní SEC uvádza ako obžalovaných troch ľudí ako nemenovaných spolusprisahancov.

Jedna z týchto osôb je identifikovaná iba ako „CC-3“ a identifikačné informácie naznačujú, že táto osoba je kanadským občanom, ktorý sa údajne „podieľal na schémach manipulácie s akciami okrem iného tým, že koordinoval propagačné materiály kampaní, ktoré niekedy spôsobovali materiálne nepravdivé informácie. a zavádzajúce informácie, ktoré sa majú šíriť investujúcej verejnosti na účely nafukovania ceny akcií a objemu obchodovania s akciami emitenta.“

Podanie SEC obviňuje Sidoo z koordinácie propagačnej kampane s cieľom prinútiť investorov kúpiť akcie v spoločnosti s názvom American Helium.

„Sidoo mal a vykonával aj autoritu nad propagačným a kreatívnym obsahom American Helium. A Sidoo tiež súbežne skontroloval správy od NYC Media Company A, ktoré odzrkadľovali vplyv propagačných aktivít American Helium na cenu akcií a objem obchodov,“ uvádza sa v podaní SEC.

Nie je jasné, či má okresný prokurátor pre južný okres New York k neskoršiemu dátumu vzniesť nejaké ďalšie obvinenia, či je Sidoo osobne vyšetrovaný za údajný podvod vo výške niekoľkých miliónov dolárov, alebo či je jedným z anonymný. spolusprisahanci, ktorí spolupracovali s vyšetrovateľmi.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment