Phone

Čo je to „jedovatá pilulka“ Twitteru a na čo sa používa? | Správy zo sociálnych médií

Čo je to „jedovatá pilulka“ Twitteru a na čo sa používa?  |  Správy zo sociálnych médií
Written by pocox3

V piatok správna rada Twitteru ukázala, že nezostane ticho po tom, čo Musk ponúkol kúpu spoločnosti.

Twitter sa snaží prekaziť ponuku miliardára Elona Muska na prevzatie pomocou „jedovatej pilulky“, ktorú spoločnosti využívajúce finančné zariadenia používajú proti nechceným nápadníkom už desaťročia.

Vo štvrtok Musk ponúkol, že odkúpi Twitter, pričom odhalenie prišlo len niekoľko dní po tom, čo generálny riaditeľ Tesly povedal, že už nebude členom predstavenstva spoločnosti sociálnych médií.

Na Twitteri ponúkol 54,2 USD za akciu, pričom cenu označil za svoju najlepšiu a konečnú ponuku.

V piatok správna rada Twitteru ukázala, že to nepôjde potichu, pričom uviedla, že akákoľvek akvizícia viac ako 15 % akcií spoločnosti bez jej schválenia by spustila plán zaplaviť trh akciami, čím by sa splatenie výrazne sťažilo.

Na čo sa používajú jedovaté pilulky?

Zložky v každej jedovej pilulke sa líšia, ale všetky sú navrhnuté tak, aby umožnili predstavenstvám zaplaviť trh toľkými novo vyrazenými akciami, že prevzatie sa stane neúmerne drahým.

Stratégia sa spopularizovala v 80. rokoch 20. storočia, keď boli verejné spoločnosti prenasledované lupičmi ako Carl Icahn – v súčasnosti častejšie označovaní ako „aktivistickí investori“.

Twitter v piatok nezverejnil podrobnosti o svojej jedovatej pilulke, ale uviedol, že viac informácií poskytne v nadchádzajúcom podaní Komisie pre cenné papiere a burzu, ktoré spoločnosť odložila, pretože verejné trhy boli v piatok zatvorené.

Musk v súčasnosti vlastní zhruba 9% podiel.

Môže byť jedovatá pilulka obchodným trikom?

Hoci majú pomôcť zabrániť nevyžiadanému prevzatiu, jedovaté pilulky často otvárajú dvere k ďalším rokovaniam, ktoré môžu prinútiť záujemcu, aby dohodu osladiť.

Ak má rada zmysel vyššia cena, jedovatú pilulku možno jednoducho odsunúť nabok s trpkosťou, ktorú spôsobila, čím sa pripraví pôda pre predaj.

Twitter si nechal dvere otvorené a zdôraznil, že jeho jedovatá pilulka nezabráni jeho predstavenstvu „zapojiť sa so stranami alebo prijať akvizičný návrh“ za vyššiu cenu.

Prijatie jedovatej pilulky tiež často vedie k súdnym sporom, ktoré tvrdia, že predstavenstvo a manažérsky tím používajú taktiku na udržanie svojich pracovných miest v rozpore s najlepšími záujmami akcionárov.

Ako Musk reagoval na oznámenie Twitteru?

Musk s 82 miliónmi sledovateľov na Twitteri nemal žiadnu okamžitú reakciu na korporátnu jedovatú pilulku.

Vo štvrtok však naznačil, že je pripravený viesť právnu bitku.

„Ak súčasná rada Twitteru podnikne kroky v rozpore so záujmami akcionárov, porušilo by to svoju zvereneckú povinnosť,“ napísal Musk na Twitteri. “Zodpovednosť, ktorú by takto prevzali, by bola obrovská.”

Musk verejne povedal, že jeho ponuka vo výške 43 miliárd dolárov bola jeho najlepšou a poslednou ponukou pre Twitter, ale ďalšie súperiace spoločnosti tvrdili podobné tvrdenia predtým, ako nakoniec zvýšili ante.

S odhadovaným majetkom 265 miliárd dolárov sa zdá, že Musk má dostatok vreciek na zvýšenie svojej ponuky, hoci sa stále snaží financovať navrhovanú kúpu.

Musk tiež spochybnil úlohu Saudskej Arábie v spoločnosti Twitter Inc po tom, čo princ Alwaleed bin Talal na Twitteri vyjadril nesúhlas s ponukou miliardárskeho podnikateľa kúpiť spoločnosť sociálnych médií.

Princ vo štvrtok tweetoval, že Muskova ponuka sa ani zďaleka nepribližuje „vnútornej hodnote“ Twitteru.

„Ako jeden z najväčších a najdlhších akcionárov Twitteru, @Kingdom_KHC a ja túto ponuku odmietame,“ povedal princ s odkazom na spoločnosť Kingdom Holding Company so sídlom v Saudskej Arábii, ktorú vlastní.

Musk odpovedal na tweet a pýtal sa, koľko z Twitteru, priamo či nepriamo, patrí Saudskej Arábii.

“Aký je názor kráľovstva na slobodu prejavu pre novinárov?” dodal Musk.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment