Phone

Čo bráni Číne kupovať viac ruskej ropy?

Qingdao
Written by pocox3

Odchádzajúce dodávky ruskej ropy ešte nevykazujú známky výrazného poklesu, ako sa minulý mesiac obávali mnohí analytici. V skutočnosti sa dodávky ruskej ropy odrazili v prvom celom aprílovom týždni až do doteraz najvyššiu úroveň v tomto rokuv pondelok ukázal sledovač surovej ropy opúšťajúcej ruské prístavy agentúry Bloomberg News. Napriek tomu „štrajk kupujúcich“ v Európe, keď mnohé veľké spoločnosti odmietajú riešiť ruské spotové zásielky, núti ruskú ropu absolvovať oveľa dlhšie a komplikovanejšie cesty, aby sa dostali k ochotným kupcom v Ázii. Zatiaľ čo Čína a India neboj sa Ruská ropa – ktorá sa predáva s výraznými zľavami a priťahuje kupujúcich citlivých na cenu – logistika prepravy ropy z ruských čiernomorských a Baltských prístavov do Ázie a nedostatok tankerov, bankové záruky a poistenie pre ruské dodávky by obmedzili množstvo ropy, ktoré by Ázia mohla obnoviť a kompenzovať stratené barely, ktoré už neputujú do Európy, hovoria analytici.

V dôsledku veľkých zmien v globálnych obchodných trasách s cieľom prijať viac ruskej ropy smerujúcej do Ázie nebude región s najväčším dovozom ropy na svete schopný pojať všetku ropu, ktorej sa Európa vyhýba.

Zmeny na obchodných cestách už prebiehajú.

Niektoré objemy, ktoré predtým smerovali na Západ, nahradí Ázia, no podľa analytikov nie všetky. Je to kvôli dvojmesačnej ceste do Ázie (a štvormesačnej spiatočnej ceste), ktorá si bude vyžadovať veľa supertankerov, ktoré nie sú ľahko dostupné na globálnom trhu tankerov, povedal Zoltan Pozsar, globálny vedúci krátkych filmov?Stratégia termínovaných úrokových sadzieb v Credit Suisse.

Súvisiace: Ako by sa Egypt mohol stať centrom kritickej energie
Pred vojnou sa z pobaltských prístavov Primorsk a Ust Luga prepravilo 1,3 milióna bpd ruskej ropy do Európy na lodiach Aframax a tieto cesty do Hamburgu alebo Rotterdamu trvali týždeň alebo dva, napísal Pozsar v marcovom komentári k trhu. 31.

„Ak Rusko teraz musí prepravovať rovnaké množstvo ropy nie do Európy, ale do Číny, prvým logistickým problémom, ktorému čelí, je, že nemôže naložiť Ural na VLCC v Primorsku alebo Ust Luga, pretože tieto prístavy nie sú dostatočne hlboké na to, aby ukotvili VLCC. „Rusko bude musieť najprv doplaviť plavidlá Aframaxu do prístavu, kde bude preprava ropy STS (Ship-to-Ship Crude) na VLCC,“ povedal Pozsar.

Presun STS trvá týždne a po dokončení presunu sa VLCC plaví dva mesiace na východ, vyloží sa a vráti sa do Baltu, čo bude trvať ďalšie dva mesiace.

„Konzervatívne, ruská ropa cestovala asi týždeň alebo dva, kým podporila ekonomickú aktivitu (čas, ktorý potrebovala plavba menších lodí Aframax z Primorska do Hamburgu) a teraz bude musieť cestovať aspoň štyri mesiace, kým rozprúdi ekonomickú aktivitu,“ povedal Credit Suisse. Poznámky od Pozsara.

„Čo je horšie, nie je to len čas uvedenia na trh, ktorý sa zhoršuje, ale zisťujeme, že máme nedostatok plavidiel a zodpovedajúce zvýšenie sadzieb za námornú prepravu,“ dodal.

Vyplýva to z najnovšej analýzy OPEC Mesačná správa o ropnom trhu zverejnené tento týždeň, „Trhy s ropnými tankermi sú do značnej miery ovplyvnené neistotou súvisiacou s konfliktom vo východnej Európe, ktorý by mal ovplyvniť štruktúru obchodu“.

Súvisiace: Najväčší svetový obchodník s ropou úplne odstráni ruskú ropu

„Spotové sadzby nákladnej dopravy Aframaxu okolo Stredozemného mora vzrástli v marci o viac ako 70 % v porovnaní s januárovými úrovňami, zatiaľ čo spotové sadzby Suezmaxu v povodí Atlantiku sú za rovnaké obdobie približne o 50 % vyššie. Sila sa prefiltrovala do VLCC, čím sa zlepšil celkový sentiment,“ uviedol OPEC.

Preskupovanie ruských barelov je veľmi atraktívne pre kupujúcich ako Čína a India kvôli vysokým zľavám na Ural. Rafinérie v Číne a Indii sa však snažia absorbovať príliš veľa ruskej ropy v krátkodobom horizonte kvôli zmluvným záväzkom s producentmi na Blízkom východe. Mackenzie Wood.

Čína tiež neprejavila príliš veľkú chuť na ruskú ropu kvôli niekoľkým faktorom, povedal WoodMac. Patrí medzi ne drahá preprava ruského nákladu v dôsledku sankcií, problémy s platbou a poistením tankerov, skutočnosť, že cesta na Ural trvá dvojnásobne dlhšie v porovnaní so stupňami Stredného Orientu do Číny, a dlhodobá náročnosť čínskych rafinérií. zmluvy s blízkovýchodnými vývozcami ropy.

Rusko môže mať stále ochotných kupcov pre svoju ropu v rozvojovej Ázii a títo kupci sa nemusia starať o etiku nákupu ruskej ropy, ale určite sa budú starať o tarify a dostupnosť tankerov a oveľa dlhšie plavby.

Tsvetana Paraskova pre Oilprice.com

Viac informácií na Oilprice.com:

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment