Business Entreprise Phone Technology

Aukcie domov stúpajú, keďže narastajú požiadavky na transparentnosť

Aukcie domov stúpajú, keďže narastajú požiadavky na transparentnosť
Written by pocox3

Bev Holt nenávidí bezhlavú konkurenciu, ktorá sprevádza slepé ponuky na trhu s nehnuteľnosťami v oblasti Toronta.

Takže keď sa minulý rok chystala predať svoj náves Burlington, Holt bola vnímavá k návrhu jej realitnej kancelárie, aby dala svoj dom do dražby. Holt ako predajca nechcel byť pod tlakom, aby si vyberal medzi konkurenčnými ponukami s rôznymi cenami a podmienkami, ako je financovanie a dátumy uzávierky.

Tiež sa obáva o kupcov, ktorí už majú problém si dovoliť dom, ktorých predajcovia často žiadajú, aby sa vrátili s väčšou ponukou, aby „vyhrali“ vojnu.

“Videla som, ako priatelia preplácajú domy, najmä na tomto trhu, a potom to ľutujú,” povedala.

Dražba nehnuteľností je bežnou praxou v Austrálii a Veľkej Británii. V Ontáriu, kde je realitným maklérom zakázané zdieľať podrobnosti o ponuke s inými kupujúcimi, sa väčšinou používa na predaj vidieckych, niekedy jedinečných nehnuteľností.

Keďže ontarijský slepý dražobný systém zvyšuje ceny domov, volajú sa po alternatívach, ktoré poskytujú väčšiu transparentnosť pri realitných transakciách, najmä prax slepých aukcií, ktoré nútia kupujúcich zvýšiť svoju ponuku bez toho, aby vedeli, s čím súťažia.

Je to niečo, čo aukčné spoločnosti ako On the Block Auctions vo Vaughan a Unreserved v Ottawe tvrdia, že ich podniky poskytujú. Ich rastúca prítomnosť však vyvoláva medzi realitnými maklérmi otázky, či by mali podliehať rovnakým provinčným nariadeniam ako realitní agenti, ktorí dôverne kontrolujú depozit a strážia osobné informácie klientov.

Dať svoj dom do dražby znamenalo, že Holt bol schopný stanoviť všetky podmienky a minimálnu cenu predtým, ako sa dom dostal na predaj. Za dva týždne pred online aukciou na platforme On the Block, ktorá organizuje väčšinu aukcií, dom navštívilo takmer 100 kupujúcich.

Systém funguje tak, že trvanie aukcie, zvyčajne trojhodinovej akcie, sa predĺži, ak kupujúci príde neskoro. To znamená, že nikto nemôže prísť a „ukradnúť“ dom bez toho, aby ostatní nemali šancu zlepšiť svoje ponuky, povedala. Holt doma bolo asi sedem aktívnych dražiteľov, jeden prišiel neskoro, čím sa dražba dvakrát predĺžila.

Holt povedala, že za svoj dom stanovila minimálnu predajnú cenu okolo 650 000 dolárov a predal sa za približne 780 000 dolárov. Kým sa nedosiahne toto minimum, nemala žiadnu povinnosť predávať, povedala.

Príťažlivosť aukcií pre kupujúcich je zrejmá. Aukcia im dáva vedieť, s akými ponukami súťažia a s podmienkami predaja. O veciach ako minimálna cena, financovanie a dátumy uzávierky sa rozhoduje vopred, povedal Daniel Steinfeld, ktorý založil spoločnosť On the Block.

Príťažlivosť pre predajcov môže byť menej zrejmá, ale jej príťažlivosť je skutočná, povedal.

„Bez použitia technických výrazov, táto súprava (tradičná slepá aukcia) proces im dáva nepríjemný pocit. Ako predajca neviete, kedy prestať, pretože viete, že ak máte viac peňazí, chcete ich,“ povedal Steinfeld.

“Je to veľmi ťažké, najmä v niektorých z týchto šialených situácií, keď súperia desiatky alebo dokonca len traja alebo štyria ľudia a v niektorých prípadoch sa vám odporúča, aby ste sa stále vracali do boxov.”

Steinfeld a jeho manželka Katie založili On the Block Auctions v roku 2017, pričom Steinfeld získal svoje poverenia ako dražiteľ a vytvoril online platformu, ktorú opisuje ako podobnú eBay. Majú realitnú maklérsku firmu, ktorá funguje ako samostatná spoločnosť a jeho manželka sedí v predstavenstve regulačného úradu pre tento priemysel, Real Estate Council of Ontario.

Ponuková činnosť bola odpoveďou na frustrujúce vojny s ponukami, ktoré realitní makléri zažívajú každý deň spolu so svojimi klientmi, povedal Steinfeld.

“Je tam neporiadok,” povedal. “Nedostatok transparentnosti…To len dvíha obočie, ktoré netreba dvíhať.”

Platforma do dnešného dňa predala približne dvadsať domov. Pôvodne očakávali, že budú účtovať províziu za domy vydražené na platforme. Teraz je to doplnková služba ponúkaná klientom maklérskych služieb On the Block a ďalším realitným maklérom môžu využívať aukčnú platformu za paušálny poplatok 1 500 USD.

Keďže aukcie sú založené na konkurencii, najlepšími kandidátmi sú nehnuteľnosti so širokou príťažlivosťou a nie domy, ktoré „môže milovať iba matka“, hovorí Steinfeld. Prekvapilo ho množstvo predajcov, ktorí sa rozhodli pre aukciu. Najprv si myslel, že to budú mladí ľudia.

“Naším prvým predajom obytných priestorov boli prázdne hniezda, ktoré predávali ich rodinný dom v Mississauga, pretože ich deti šli na vysokú školu,” povedal.

Hoci spoločnosť Unreserved začala svoju činnosť len minulé leto v Ottawe, otestovala svoj obchodný model na domoch, ktoré kúpila a následne predala na svojej aukčnej platforme. Podľa generálneho riaditeľa Ryana O’Connora teraz predal asi 140 domov – 40 len v marci – a nedávno expandoval do Toronta s plánmi čoskoro sa presunúť na trh Sudbury.

„Ľudia radi hovoria o slepom ponúkaní cien a preplácaní. Ale o čom nikto nehovorí, je nedostatok spravodlivosti a premárnená príležitosť. Je to niečo, čo rušíme,“ povedal.

“Myslíme si, že v tomto priestore riešime veľký problém a myslíme si, že si môžeme uchmatnúť nejaký podiel na trhu,” povedal.

Za poplatok vo výške 1% z predajnej ceny domu, Unreserved garantuje predajcom aukcie minimálny výnos v dolároch, čo podľa O’Connora poskytuje pokoj pre tých, ktorí si už kúpili svoj ďalší dom. Ak sú ponuky nižšie, rozdiel vyrovná Nerezervované.

Odporúča tiež, aby predajcovia zaplatili 2% „stimul“ nákupným agentom na základe presvedčenia, že realitní agenti neukážu klientom dom, ak neexistuje žiadna potenciálna provízia. Teraz spoločnosť Unreserved ponúka túto sumu ako zľavu kupujúcim, ktorí prídu priamo na aukciu bez agenta.

V minulosti tieto 2 % inkasovala spoločnosť ako súčasť balíka služieb vrátane home stagingu, povedal O’Connor.

Jeho prvá aukcia bola v automobilovom sektore, ktorý prevádzkoval spoločnosť s názvom E-Block. Predtým mal O’Connor niekoľko predajcov áut. Práve v súvislosti s nimi sa v roku 2009 priznal k dvom podvodom nad 5000 dolárov. Hovorí, že prevzal zodpovednosť za zamestnancov svojho obchodného zastúpenia, ktorí pomáhali zákazníkom zvyšovať počet žiadostí o bankový úver na vozidlá, ktoré si nemohli kúpiť. Keď sa ho pýtajú, O’Connor je priamočiary – nie je to kapitola, na ktorú by bol hrdý, ale poukazuje na to, že sa nepriznal k žiadnemu činu, ktorý poškodil spotrebiteľov.

Ponuka hotovostných stimulov pravdepodobne ešte viac rozhnevá odvetvie nehnuteľností, ktoré už presadzuje väčšiu reguláciu aukcií.

Asociácia nehnuteľností Ontario (OREA) poslala minulý mesiac provinčnej vláde a ministrovi spotrebiteľských služieb Rossovi Romanovi list, v ktorom varovala, že niektoré podniky využívajú výnimku, že dražitelia majú licenciu podľa zákona o realitných a obchodných makléroch (REBA) provincie. Zákon zakazuje komukoľvek obchodovať s nehnuteľnosťami, pokiaľ nie je registrovaný v RECO.

OREA hovorí, že aukčné domy sa obracajú na správu vkladov; poskytovať analýzu trhu; zobrazovať nehnuteľnosti a podávať správy o stave predaja domov. Varuje, že Austrália zaviedla prísne pokuty, aby odradila od tieňových aukcií, kde boli na aukciách vysadení falošní kupci, aby pomohli zvýšiť cenu nehnuteľností.

„V Ontáriu neexistuje žiadny zákon, ktorý by reguloval činnosť dražiteľov alebo dokonca registračný systém. Okrem Manitoby je Ontário jedinou provinciou v Kanade, ktorá nemá regulačný rámec na ochranu spotrebiteľov, ktorí využívajú aukcie na predaj tovaru,“ hovorí OREA. v liste.

Poukazujúc na to, že spoločnosti ako On the Block sa „proaktívne“ zaregistrovali v RECO, OREA tvrdí, že odstránenie výnimky pre dražiteľa by umožnilo pokračovať v aukciách a zároveň chrániť spotrebiteľov.

Vláda Ontária nepovie, či plánuje zrušiť výnimku dražiteľa, iba zvažuje ďalšie nariadenia podľa zákona o dôvere na nehnuteľnosti z roku 2020. Tie by mohli umožniť najmä realitným agentom uskutočňovať otvorené výberové konania na žiadosť svojich klientov. Zvažuje aj to, že oslobodenie dražiteľa bude podmienené tým, že táto osoba nebude vykonávať žiadne iné povinnosti okrem prijímania, správy, zaznamenávania a prijímania ponúk.

Medzitým federálna liberálna vláda v rozpočte na tento mesiac prisľúbila, že ukončí slepé aukcie na domoch po celej krajine a existujú náznaky, že tradičný realitný priemysel smeruje k väčšej transparentnosti.

Kanadská asociácia nehnuteľností nadviaže partnerstvo s austrálskou firmou toto leto na pilotné sledovanie ponúk v reálnom čase na priemyselnej webovej stránke Realtor.ca. Nová platforma dá spotrebiteľom vedieť, kedy bola ponuka zaregistrovaná na nehnuteľnosť, ale zatiaľ nie je jasné, či budú zverejnené podrobnosti ponuky.

“Stále dokončujeme našu due diligence, takže detaily sa stále vypracovávajú s provinčnými regulátormi, aby sme vybrali pilotné miesta, ako aj to, čo sa môže a nemôže zobraziť,” uviedol hovorca.

O’Connor hovorí, že námietky priemyslu voči aukcii sú smiešne. “V tradičnom modeli nielenže neviete, proti komu dražíte, ale nevidíte ani cenu.”

Steinfeld hovorí, že väčšina ľudí v realitnom priemysle a v meste ani nevie, že majú možnosť kúpiť alebo predať dom v aukcii.

“Je to len prvok voľby, ktorý je najdôležitejší,” povedal. “Nemyslím si, že by sa ľudia mali cítiť viazaní spôsobom, akým musia robiť veci, a vždy to bude slepé.”

ZAPOJTE SA DO KONVERZÁCIE

Rozhovory sú názormi našich čitateľov a podliehajú Zásady správania sa. The Star nezdieľa tieto názory.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment