Phone

Americká armáda potvrdila, že medzihviezdny meteorit zasiahol Zem v roku 2014

Americká armáda potvrdila, že medzihviezdny meteorit zasiahol Zem v roku 2014
Written by pocox3

blacklab2205a

Na tomto obrázku je asteroid zobrazený v ľavom dolnom popredí. Dve jasné bodky hore úplne vľavo sú Zem (vpravo) a Mesiac (vľavo). Slnko sa objaví na pravej strane.

NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva/Spaceengine

Tajomný oumuamua podlhovastý predmet sa pravdepodobne zapíše do análov vedy ako prvý známy medzihviezdny objekt, ktorý bol zaznamenaný v našej slnečnej sústave, ale teraz je jasné, že časť kozmických trosiek, ktoré zasiahli našu atmosféru pred niekoľkými rokmi, tiež pochádzali z veľmi hlbokého vesmíru.

V roku 2019 dvaja z harvardských výskumníkov, ktorí do hĺbky študovali Oumuamuu, napísali nový článok, v ktorom tvrdili, že extrémne rýchly meteorit, ktorý si v roku 2014 prerazil cestu atmosférou, bol tiež medzihviezdny. Záznam o jeho dopade a náznaky jeho nezvyčajného pôvodu sa roky ukrývali na očiach v databáze ohnivých gúľ NASA.

„Jeho vysoká rýchlosť naznačuje možný pôvod z hlbokého vnútra planetárneho systému alebo hviezdy v hrubom disku galaxie Mliečna dráha,“ uvádza sa v abstrakte článku študenta Amira Siraja a skúseného astronóma Aviho Loeba.

Ako však Siraj nedávno povedal Vice, vzájomné hodnotenie a publikovanie článku bolo pozastavené, pretože americká armáda klasifikovala niektoré údaje potrebné na potvrdenie výpočtov vedcov.

Zdá sa, že táto byrokratická patová situácia je teraz prelomená.

Nezvyčajná správa od amerického vesmírneho velenia pre hlavného vedca NASA bola zdieľaná prostredníctvom twitterového účtu USSC minulý týždeň po tom, čo zástupca veliteľa generálporučík John Shaw odhalil jej existenciu na výročnom sympóziu vesmírnej vedy v Colorade.

“Dr. Joel Mozer, hlavný vedec velenia vesmírnych operácií… preskúmal analýzu dodatočných údajov, ktoré má ministerstvo obrany k dispozícii v súvislosti s týmto objavom,” uvádza sa v správe. “Dr. Mozer potvrdil, že odhad rýchlosti nahlásený NASA je dostatočne presný na to, aby naznačoval medzihviezdnu trajektóriu.”

Odhaduje sa, že meteorit bol relatívne malý, možno veľký asi ako mikrovlnka. To znamená, že veľká väčšina pravdepodobne zhorela v atmosfére a všetky zvyšné kusy spadli do Tichého oceánu.

Napriek tomu Siraj skúma možnosť hľadania akýchkoľvek zostávajúcich kúskov na dne oceánu, ktoré by podľa Loeba mohli obsahovať dôkazy o živote z iných hviezdnych systémov.

„Hlásený meteor vstúpil do slnečnej sústavy rýchlosťou 60 km/s [134,216 mph]“, povedal mi Loeb v roku 2019. „Takúto vysokú ejekčnú rýchlosť je možné vyprodukovať iba v najvnútornejších jadrách planetárnych systémov – vnútri obežnej dráhy Zeme okolo hviezdy ako je Slnko, ale v obývateľnej zóne trpasličích hviezd, čo umožňuje týmto objektom niesť život z ich domovských planét.”


Teraz hrá:
Pozri sa na toto:

Otázky a odpovede s Avi Loebom z Harvardu o našom údajnom mimozemšťanovi…


5:01

Odvtedy sa Loeb stal vo vedeckých kruhoch kontroverznou postavou, pretože tvrdil, že „najjednoduchším vysvetlením“ pôvodu Oumuamua je, že ju vytvorila mimozemská inteligencia.

Toto je hypotéza, ktorú bude ťažké dokázať, pretože Oumuamua sa nám momentálne v hlbokom vesmíre vzďaľuje. Podobne je pravdepodobnosť nájdenia miesta meteoritu na dne oceánu asi taká vysoká ako čakanie na ET, aby sa osobne objavil na Harvarde.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment