Phone

Ako „nulový COVID“ uhryzne čínski lídri na poplach na ekonomiku | Obchod a ekonomika

Ako „nulový COVID“ uhryzne čínski lídri na poplach na ekonomiku |  Obchod a ekonomika
Written by pocox3

Keď začiatkom tohto týždňa čínsky premiér Li Kche-čchiang počas stretnutia s provinčnými predstaviteľmi vyzval na „pocit naliehavosti“ vzhľadom na rastúce ekonomické riziká, bolo to jeho tretie varovanie za posledné dni.

“Musíme byť veľmi ostražití voči neočakávaným zmenám v medzinárodnej a domácej situácii a ekonomický tlak nadol sa ešte zvýšil,” uviedol čínsky predstaviteľ číslo 2 na sympóziu v provincii Ťiang-si v pondelok podľa správy. South China Morning Post, necelý týždeň po tom, čo upozornil na „komplikovanú a vyvíjajúcu sa“ globálnu situáciu a prepuknutia COVID-19 doma.

Keďže čínske drakonické obmedzenia a neistoty súvisiace s pandémiou „dynamickej nuly COVID“, vrátane vojny na Ukrajine, zaťažujú rast, zdá sa, že Peking je čoraz viac znepokojený vyhliadkami pre druhú najväčšiu svetovú ekonomiku.

Neistý výhľad spochybňuje schopnosť čínskej vládnucej komunistickej strany splniť svoj cieľ 5,5 % hospodárskeho rastu v roku 2022, aj keď štátne médiá trvajú na tom, že ambiciózny cieľ zostáva na dosah, čo zvyšuje riziká pre globálnu ekonomiku, medzi ktoré patrí aj vojna v Európe. , prudko stúpajúce ceny energií a nadchádzajúce zvyšovanie úrokových sadzieb v Spojených štátoch.

A vyvoláva otázky o tom, ako ďaleko môžu politici zájsť – bez ohľadu na negatívne ekonomické dôsledky –, aby splnili vznešené ambície Pekingu.

3poegpr
Mimoriadne prísne blokovanie v Šanghaji zaťažuje ekonomiku a globálne dodávateľské reťazce [File: Aly Song/Reuters]

Ak sa COVID-19 nepodarí rýchlo dostať pod kontrolu – čo sa zdá byť čoraz nepravdepodobnejšie –, potom sa bude musieť zrušiť buď pandemická stratégia nulovej tolerancie v Pekingu, alebo cieľ rastu, povedal odborník na čínsku ekonomiku a profesor Carsten Holz z Hongkongskej univerzity. vedy a techniky (HKUST).

„Vzhľadom na blokády sa starý kanál od štátom riadených úverov k štátom riadeným investíciám alebo výrobe stáva nefunkčným,“ povedal Holz pre Al Jazeera. „Relatívne neblokovaný vidiecky sektor nemôže zachrániť reálne tempo rastu HDP: podiel poľnohospodárstva na HDP je len 8 %.

„Priemysel, ktorý je najväčším sektorom HDP, nemôže, pokiaľ existujú obmedzenia, ani cestovný ruch a pohostinstvo,“ povedal Holz.

Podľa nedávnej analýzy globálnej investičnej výskumnej spoločnosti Gavekal spomedzi 100 najlepších miest Číny podľa HDP všetky okrem 13 podliehajú určitej úrovni pandemických obmedzení, pričom intenzita takýchto kontrol sa zvyšuje.

V Šanghaji prísna blokáda prinútila výrobcov, ako je Tesla a ich partnerská automobilka Nio, zastaviť výrobu a odložiť dodávky do mestského prístavu, najväčšieho svojho druhu na svete, pričom vyvolala zriedkavé prepuknutia nepokojov. Civilisti medzi 26 miliónmi obyvateľov metropole.

V marci čínske továrne zaznamenali pokles aktivity najrýchlejším tempom za dva roky, zatiaľ čo predaj vozidiel klesol medziročne o takmer 12 %.

“Život nadovšetko”

Napriek rastúcim nákladom čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý sa na nadchádzajúcom októbrovom kongrese strany usiluje o bezprecedentné tretie funkčné obdobie, opakovane vylúčil akékoľvek upustenie od nulovej dynamiky COVID, pričom tento týždeň trval na tom, že krajina by mala „vytrvať v umiestňovaní ľudí. najprv žije.

Tvárou v tvár zhoršujúcim sa ekonomickým vyhliadkam Peking signalizoval zrýchlenie zavádzania prorastových opatrení, akými sú zníženie daní a zľavy a predaj dlhopisov na špeciálne účely (SPB) na financovanie rozvojových projektov.

Čínska komisia pre reguláciu cenných papierov v pondelok uviedla, že požiada dlhodobých investorov a hlavných akcionárov, aby kúpili akcie a pomohli tak stabilizovať pokles akciového trhu v krajine, ktorý v marci zaznamenal zahraničný odlev dlhopisov vo výške 11,2 miliardy USD a akcií vo výške 6,3 miliardy USD.

Mnohí analytici očakávajú, že v blízkej budúcnosti budú nasledovať drastickejšie opatrenia vrátane zníženia úrokových sadzieb a uvoľnenejších pravidiel poskytovania úverov.

“Doteraz boli čínski lídri v súvislosti so stimulom mimoriadne opatrní, ale ak budú veci pokračovať tak, ako majú, Peking nemusí mať inú možnosť, než sa vrátiť k manuálu stimulov infraštruktúry, aby urýchlil oživenie,” povedal špecialista na politiku a financie Joe Mazur. . analytik Trivium China, povedal Al-Džazíre.

Taylor Loeb, finančný a politický analytik tiež z Trivium China, uviedol, že ekonomické podmienky dosiahli bod, keď „podporné politiky budú musieť vrhnúť širšiu sieť“.

“To znamená zníženie povinných minimálnych rezerv (RRR) bánk, čo je krok, ktorý dáva finančnému sektoru väčšiu možnosť rozhodovať o tom, komu požičiava,” povedal Loeb pre Al Jazeera.

„Sme tiež svedkami zrýchleného zavádzania SPB, ktoré zvyčajne financujú projekty miestnej samosprávy v oblasti infraštruktúry. Fondy SPB, podobne ako škrty RRR, riskujú, že skončia v neproduktívnych projektoch – ako sa to stalo počas rokov 2010 – ale toto môže byť riziko, ktoré musia podstúpiť centrálni rozhodovatelia, aby oživili ekonomiku.

Holz, profesor HKUST, navrhol, že Peking by mohol zvážiť drastické opatrenia na dosiahnutie svojho cieľa, ako je zdvojnásobenie platov zamestnancov štátu a komunistickej strany.

„Vytvorilo by to rozpočtový deficit okolo 20 %, ale to by sa naplno prejavilo až po 20. národnom kongrese Komunistickej strany Číny,“ povedal.

Xi
Čínsky prezident Si Ťin-pching vylúčil odklon od prístupu ku koronavírusu s nulovou toleranciou [File: Andy Wong/AP]

Napriek tomu sú mnohí ekonómovia skeptickí, že čokoľvek zo sady nástrojov v Pekingu bude stačiť na to, aby sa zabránilo výraznému spomaleniu rastu.

Morgan Stanley v piatok znížila prognózu rastu čínskej ekonomiky v tomto roku na 4,6 % z 5,1 %.

„Stimulačná politika nebude taká účinná, pokiaľ bude mobilita obmedzená vo veľkom rozsahu,“ povedal pre Al Jazeera Tommy Wu, hlavný ekonóm Oxford Economics v Hong Kongu.

“Vláda bude musieť obmedziť svoje zameranie na svoj rastový cieľ a byť realistická v tom, ako domáce nepriaznivé vetry a náročné vonkajšie prostredie ovplyvnia čínsku ekonomiku počas tohto roka.”

Ak nepriehľadní vládcovia Číny neznesú úpravu svojich ekonomických cieľov, najmä v politicky citlivom roku, môžu sa namiesto toho pokúsiť zmeniť naratív.

„Najpravdepodobnejší výpočet tajomníka strany Si Ťin-pchinga bude taký, že najjednoduchším riešením rébusu je obviňovať COVID-19 za to, že nie je schopný splniť cieľ rastu, udržať úmrtnosť na nízkej úrovni pomocou rozšírených blokád a zabezpečiť si mandát strany. tajomník na 20. sneme strany. Skutočné tempo rastu ČĽR v roku 2022 môže byť čokoľvek, 0 % alebo dokonca záporné,“ povedal Holz.

„A ak by nespokojnosť verejnosti so zablokovaním nadobudla bezprecedentné rozmery, mohol by citovať nové vedecké dôkazy a nechať vlnu COVID, pokiaľ sa bude môcť prezentovať ako racionálny vodca s dobrými úmyslami, ktorý si zaslúži inú funkciu tajomníka a predsedu strany.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment