Phone

Ako nabíjacie siete Tesla a EV ohrozujú budúcnosť čerpacích staníc

Ako nabíjacie siete Tesla a EV ohrozujú budúcnosť čerpacích staníc
Written by pocox3

Pomaly, ale isto sa na americké diaľnice rútia elektromobily a nákladné autá. Biely dom sa usiluje o to, aby polovica nových vozidiel predávaných v Spojených štátoch bola do roku 2030 elektrickými vozidlami a automobiloví giganti ako GM a Volvo chcú v podobnom časovom rámci prejsť úplne na elektrický pohon. Keďže energetické spoločnosti pretekajú v zvyšovaní počtu nabíjacích staníc, čo je zásadný krok pri prechode na elektrické vozidlá, budúcnosť čerpacej stanice je neistá.

Dnes sú čerpacie stanice neodmysliteľnou súčasťou amerického života, miestom, kam vodiči chodia denne alebo týždenne natankovať a občas si dať občerstvenie. Koncept palivového čerpadla a obchodu so zmiešaným tovarom má však oveľa menej čo ponúknuť malému, ale rastúcemu počtu majiteľov elektrických vozidiel v krajine.

Zatiaľ čo niektoré čerpacie stanice sa odvážili a nainštalovali si nabíjacie porty vedľa svojich čerpadiel, ľudia majú tendenciu robiť leví podiel na nabíjaní svojich elektrických vozidiel doma. A keďže nabíjačky EV možno inštalovať takmer na akomkoľvek mieste pripojenom k ​​elektrickej sieti – teraz sú dostupné v kancelárskych garážach a odpočívadlách a čoskoro budú aj na niektorých parkoviskách Starbucks – čerpacia stanica je pre niektorých Američanov zbytočnejšia.

„Krása je v tom, že nie ste zavretí na čerpacej stanici,“ hovorí Rob Barrosa, hlavný riaditeľ predaja a marketingu spoločnosti Electrify America, siete nabíjania elektrických vozidiel a dcérskej spoločnosti Volkswagenu. „Ako môžeme získať silu tam, kde ju chceme? Je to oveľa jednoduchšie problém vyriešiť, ako riešiť veľké, obrovské plynové nádrže, ktoré musia byť zakopané v zemi.

Toto je znepokojujúca správa, ak podnikáte na čerpacích staniciach. Analytici Boston Consulting Group odhadujú, že ak sa elektrické vozidlá rozbehnú, až 80 % maloobchodného trhu s pohonnými hmotami by sa do roku 2035 mohlo stať nerentabilnými. Ak dopyt po benzíne úplne zmizne, mnohým z viac ako 100 000 čerpacích staníc v krajine hrozí, že vypadnú. podnikania. Ak nie sú schopné predať palivo, čerpacie stanice by mali problém zarobiť peniaze, pretože ľudia zvyčajne nakupujú tovar v obchodoch so zmiešaným tovarom, zatiaľ čo tankujú.

Ak teda chcú tieto spoločnosti prežiť, musia sa začať znovu objavovať pre svet za hranicami plynu. To môže byť ťažké, ak nie nemožné. Inštalácia nabíjačiek EV na existujúcich čerpacích staniciach môže byť dosť drahá. Medzitým by sa tieto lokality mohli stať nadbytočnými, keďže výrobcovia automobilov, spoločnosti nabíjacích staníc a vláda sa pretekajú v budovaní úplne novej siete nabíjačiek pre elektrické vozidlá.

Niektorí si už predstavujú, ako by mohla vyzerať budúcnosť po čerpacích staniciach. Môže to byť také jednoduché ako elektrifikované parkovacie miesta umiestnené v meste alebo viesť k futuristickým zastávkam pri ceste, kde si ľudia môžu zacvičiť alebo sa poprechádzať po záhrade, zatiaľ čo sa ich elektrické vozidlá nabíjajú. Jedna vec je však istá: EV nevyhnutne zmenia naše zastavané prostredie.

Ako dodatočne vybaviť čerpaciu stanicu pre elektrické vozidlá

Čerpacie stanice v súčasnosti slúžia ako sprostredkovatelia medzi priemyslom fosílnych palív a vodičmi. Ropné spoločnosti potrebujú miesto, kde môžu zákazníkom jednoducho vydať svoj produkt, a vodiči potrebujú pohodlné a spoľahlivé miesto na natankovanie svojich nádrží. A opäť, čerpacie stanice nepredávajú len benzín a naftu. Zarábajú okrem iného aj predajom potravín, alkoholu, cigariet a žrebov. Niektoré čerpacie stanice ponúkajú mechanické služby; niektoré majú vo vnútri reštaurácie.

Aby sa tento obchodný model prispôsobil veku elektrických vozidiel, niektoré čerpacie stanice teraz inštalujú nabíjačky úrovne 3, ktoré dokážu poskytnúť dojazd až 20 míľ za minútu spolu so staršími pumpami a obchodmi so zmiešaným tovarom. Niektoré z týchto rýchlonabíjačiek umožňujú nabíjanie elektrických vozidiel takmer tak rýchlo ako naplnenie staromódnej palivovej nádrže a sú oveľa rýchlejšie ako to, čo ľudia zvyčajne používajú doma. Niekoľkí majitelia čerpacích staníc, ktorí majú alebo inštalujú nabíjačky úrovne 3, povedali Recode, že ich cieľom je stať sa „nezávislou na palive“ a osloviť vodičov EV, ako aj tých, ktorí majú autá na plyn.

Nabíjanie EV je často také jednoduché ako parkovanie.
Frederic J. Brown/AFP prostredníctvom Getty Images

Na mnohých čerpacích staniciach však náklady na nabíjačku pre elektromobily prevažujú nad výhodami. Samotná nabíjačka môže stáť desiatky tisíc dolárov, čo je pre malú firmu ťažké náklady. Celkové náklady môžu byť oveľa vyššie, pretože inštalácia často zahŕňa vŕtanie asfaltu a kladenie elektrických káblov a niekedy si čerpacie stanice tiež musia kúpiť transformátory, aby zvýšili celkovú elektrickú kapacitu svojich lokalít. Chris Bambury, ktorý prevádzkuje viacero čerpacích staníc v Kalifornii, pre Recode povedal, že inštalácia iba štyroch nabíjačiek pre elektromobily na jednom z jeho miest by stála asi pol milióna dolárov, ak by vládne a komunálne programy nepokryli asi 90 % účtu.

Ešte väčšou výzvou je, že čerpacie stanice už čelia intenzívnej konkurencii iných verejných nabíjačiek pre elektromobily. Údaje zhromaždené ministerstvom energetiky ukazujú, že z miest verejných nabíjačiek, ktoré agentúra plne sleduje, je v súčasnosti viac verejných nabíjačiek umiestnených v hoteloch a hosteloch, nákupných centrách a vládnych budovách ako na čerpacích staniciach a obchodoch so zmiešaným tovarom. Toto je obmedzený obraz nabíjacej siete v krajine a nezahŕňa veľký počet nabíjačiek vytvorených súkromnými spoločnosťami ako Blink, Electrify America a Chargepoint. Zdá sa, že tieto spoločnosti tiež uprednostňujú inštaláciu týchto nabíjačiek na miestach s parkovacími miestami pripojenými k sieti, kde vodiči EV môžu nájsť niečo, čo môžu počas nabíjania robiť, napríklad ísť do obchodu s potravinami alebo do reštaurácie.

Boj o budúcnosť nabíjania

Z viacerých dôvodov chce vláda skutočne presvedčiť ľudí, že elektrické vozidlá sa používajú rovnako jednoducho – a môžu ísť rovnako ďaleko – ako vozidlá poháňané benzínom, takže v praxi stavajú množstvo nabíjacích staníc. Na urýchlenie tohto úsilia plánuje Biely dom minúť 5 miliárd dolárov ako súčasť cieľa vybudovať do konca desaťročia v celej krajine viac ako 500 000 verejných nabíjačiek. Tieto peniaze sa rozdelia medzi štáty a dúfame, že nakoniec budú na medzištátnom diaľničnom systéme Spojených štátov nabíjačky aspoň každých 50 míľ. Miestne a štátne vlády medzitým poskytujú granty podnikom, ktoré inštalujú nabíjačky vo svojich priestoroch.

Čerpacie stanice nie sú práve nadšené zo snahy vlády umiestniť nabíjačky EV kdekoľvek a všade. V Gruzínsku, kde chce niekoľko automobiliek postaviť nové výrobné závody zamerané na elektrické vozidlá, sa obchodné skupiny na čerpacích staniciach zasadzujú za legislatívu, ktorá by obmedzila potenciálnu úlohu štátneho elektrotechnického úradu pri nabíjaní elektrických vozidiel. Na národnej úrovni lobistické skupiny zastupujúce priemysel čerpacích staníc a obchodov so zmiešaným tovarom odmietli návrh Kongresu vybudovať nabíjačky pre elektromobily na verejných odpočívadlách na diaľnici, pretože tvrdia, že by to poškodilo konkurencieschopnú kapacitu čerpacích staníc.

Ale možno najväčšia prekážka, ktorej čelia čerpacie stanice: Nabíjanie elektrického vozidla je často také jednoduché ako parkovanie. Mnoho majiteľov EV kupuje nabíjačky, ktoré sa zapájajú do bežnej domácej zásuvky, rovnako ako ich laptop alebo telefón, a prakticky to eliminuje potrebu častého dopĺňania paliva. Zvyčajne ide o lacnejšie nabíjačky úrovne 1, ktorým trvá niekoľko hodín, kým sa batéria úplne nabije, čo je úplne prijateľné na nabíjanie vozidla cez noc. A keďže priemerné elektrické vozidlo dokáže prejsť 260 míľ na jedno nabitie, väčšine ľudí stačí zapojiť auto raz denne.

Electrify America otvára luxusné nabíjacie centrá v Kalifornii a New Yorku a koncepčné rendery ukazujú, že by mohli zahŕňať salóniky a solárne prístrešky.
S láskavým dovolením Electrify America

Takže aj keď čerpacie stanice nainštalujú rýchlonabíjačky, ich hlavnými zákazníkmi môžu byť ľudia, ktorí cestujú na veľké vzdialenosti. Táto situácia sa už odohráva v Nórsku, kde je teraz približne 90 % nových predaných áut elektrických alebo hybridných. Zatiaľ čo čerpacie stanice rýchlo nainštalovali nabíjacie porty, veľa vodičov EV v Nórsku ich navštevuje iba mesačne.

Vzostup elektrických vozidiel by v skutočnosti mohol viesť k novej generácii zastávok v boxoch. Niektoré súkromné ​​spoločnosti napríklad otvárajú svoje luxusné destinácie s viacerými nabíjacími stanicami. Spoločnosť Electrify America plánuje otvoriť sériu vlajkových lodí zameraných na elektromobily so solárnymi markízami a priestormi na podujatia, ktoré by mohli neskôr v tomto roku ponúknuť parkovanie s obsluhou a obrubníky v Kalifornii a New Yorku. Výrobcovia automobilov tiež experimentujú s myšlienkou špičkových nabíjacích staníc. V Kalifornii už Tesla otvorila nabíjacie centrum pre svoje vozidlá, ktoré zahŕňa salónik, espresso bar a bezplatné Wi-Fi. Porsche a Audi vyvíjajú podobné plány pre svoje vlastné stanice.

Nič z toho nie je nevyhnutne prekvapujúce. Nové inovácie často spôsobujú, že staré technológie sú zastarané. Koniec koncov, postupné ukončenie cestovania na koňoch znamenalo aj zánik povozníctva a prestavbu stajní. Dnes, po storočí budovania komplexnej infraštruktúry okolo vozidiel poháňaných benzínom, sa ďalší prechod zdá nevyhnutný. To znamená, že elektrické vozidlá menia nielen typ áut, v ktorých ľudia jazdia, ale aj to, kde ich jazdia.

Tento príbeh bol prvýkrát publikovaný v bulletine Recode. zaregistrujte sa tu aby ste nezmeškali ďalšiu!

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment