Phone

Ako Mercedez-Benz premenil ikonický 300 SL na dojmy hodné galérie – Robb Report

Two Mercedes 300 SL "Gullwing" coupes and a 300 SL Roadster during a photo shoot in Malibu, Calif.
Written by pocox3

Niekto by mohol ľahko namietať, že automobil je najdôležitejšou sochou našej modernej doby. Je určite najrozšírenejšia. V priebehu rokov sa z najpozoruhodnejších áut stali dizajnové ikony a predmety vášne. Jedným z nich je Mercedes-Benz 300 SL.

Afgansko-americký fotograf a filmár Daniel Malikyar interpretoval toto majstrovské dielo 50. rokov v umeleckom projekte, ktorý si objednal Mercedes-Benz. Séria fotografií doplnená krátkym filmom evokuje auru týchto nezabudnuteľných strojov v pokoji aj v pohybe. Hoci má Malikyar len 27 rokov, staré autá nie sú cudzie. Keď sa ho spýtali, čo ho na 300 SL obzvlášť zaujalo, fotograf vysvetlil: „Môj otec, keď som vyrastal, jazdil na E 300 z roku 1986. Bolo niečo na pocite, vôni a zvuku tohto auta, čo ma spájalo s Mercedesom Benz. Vzdanie pocty 300 SL bolo vďačným vrcholom.

Niet pochýb o tom, že pohľad na 300 SL je obohacujúci. Kupé „Gullwing“, vyrábané v rokoch 1954 až 1957, sa vyznačovalo brilantným 3,0-litrovým radovým šesťvalcovým motorom s výkonom okolo 215 k v pouličnej podobe. Spotreboval 12 litrov oleja a prehltol palivo prostredníctvom systému mechanického vstrekovania paliva Bosch, systému tak zložitého ako čokoľvek, čo bolo v tom čase navrhnuté. V skutočnosti bolo celé auto testovacím lôžkom budúcnosti. Jeho rúrkový podvozok bol zložitý ako Eiffelova veža a bol zahalený do zmyselnej karosérie, ktorá neoficiálne nesie názov svojich dverí, ktoré sa rozprestierajú nahor ako krídla. Nastupovanie, vystupovanie a jazda však môže byť trochu komplikované, najmä v horúcom počasí, pretože bočné okná sa nedajú stiahnuť a bez klimatizácie je vo vnútri horúco.

Mercedes-Benz vyrobil 1 400 exemplárov kupé 300 SL v priebehu štyroch rokov pred prechodom na kabriolet v roku 1957, vrátane 1 858 exemplárov do roku 1963 (s tromi špeciálnymi objednávkami dokončenými v roku 1964). Roadster je užívateľsky prívetivejší ako jeho kolega „Gullwing“, jazdí ako oveľa novšie auto a môže byť najmodernejšou a najpríjemnejšou klasikou tej doby. V oboch verziách sú spoľahlivosť a kvalita vyhotovenia kľúčovými atribútmi, vďaka ktorým sa oba modelové varianty už desaťročia držia vysoko na zozname želaní zberateľov. A počet dostupných na trhu v danom čase je dostatočný na udržanie záujmu. Jedinou prekážkou vstupu na trh je cena a náklady na úplnú obnovu môžu ľahko dosiahnuť sedem čísel.

Dva Mercedesy 300 SL "krídlo čajky" kupé a roadster 300 SL počas fotenia v Malibu v Kalifornii.

Na malebnej ceste Malibu po príkladoch 300 SL „Gullwing“ Coupe z roku 1954 (vľavo) a 1955 (vpravo) nasleduje 300 SL Roadster z roku 1963.

Daniel Malikyar

Hodnota 300 SL, nehovoriac o troch z nich, fotografom neunikla. Keď Mercedes-Benz poveril Malikyara, aby odtiahol tri na verejných cestách, autá dorazili z Mercedes’s Classic Center v Irvine v Kalifornii na transportéri sprevádzanom tromi profesionálnymi vodičmi, povolením na úplnú uzávierku ulíc a orgánmi činnými v trestnom konaní na zaistenie bezpečnosti a bezpečná, ale nerušená jazda. Tieto autá boli „Gullwing“ z roku 1954 vo svetlo modrej metalíze, v roku 1955 v bielej farbe a Roadster z roku 1963 v čiernej farbe.

Fotograf Daniel Malikyar fotí Mercedes-Benz 300 SL "krídlo čajky" strih v Los Angeles.

Fotograf Daniel Malikyar pokrývajúci všetky uhly vytúženého modelu.

Daniel Malikyar

Pohľad na jediný 300 SL na súbežnom trávniku je raritou; vidieť jazdu tria v idylickom prostredí je z iného sveta. „Tento projekt bol skutočne šialeným zážitkom,“ hovorí Malikyar. “Mercedes vyrobil len 1 400 ‘Gullwings’, takže mať dva s Roadsterom ťahajúcim vzadu pozdĺž opusteného pobrežia Malibu pri západe slnka vyzeralo neskutočne.” Aké je teda ideálne prostredie a cesta pre takéto auto? “Mojím zámerom bolo vytvoriť jazdu snov v SL, jazdu, ktorá zahŕňa nádhernú scenériu bez nikoho na ceste.” povedal fotograf. „Miesta boli starostlivo preskúmané a uzávierky ciest nám umožnili navodiť pocit poslednej nedeľnej jazdy pred 60 rokmi a zároveň zachytiť dušu auta… ducha značky.

Mercedes-Benz 300 SL ako statický objekt určite nadchne, no keď sa z neho stane kinetická socha umocnená zvukmi a vôňami vnútorného spaľovania, roztiahne krídla a ožije. “Mojim cieľom je zakaždým zachytiť auto vo vysokej rýchlosti. Môžete lepšie vykresliť pocit z auta, keď robí to, čo vie najlepšie,” hovorí Malikyar, ktorý uznáva, že na fotografiách je jeho pohybujúci sa objekt úplne odlišný od toho. fotografovať ho, keď je statický – na asfalte alebo na tráve.” Je to aj technicky oveľa náročnejšie. Musíte strieľať pri nižších rýchlostiach uzávierky a nakláňať sa z cesty. „pohybujúce sa auto na prenasledovanie. Som super orientovaný na detaily, takže to vyžaduje veľa starostlivého riadenia. Je to aj uspokojivejšie.“

Dva Mercedesy 300 SL "krídlo čajky" kupé a 300 SL Roadster počas fotenia v Los Angeles.

Natáčanie zahŕňalo troch profesionálnych vodičov, súbor povolenia na úplné uzavretie ulíc a orgány činné v trestnom konaní na zaistenie bezpečnosti.

Daniel Malikyar

Ale s Project 300 SL boli plne využité aj výhody fotografovania. “Keď zachytíte stojace autá,” vysvetlil Malikyar, “umožňuje to fotografovi maximálnu kontrolu a robí veci, ktoré by ste nemohli robiť v pohybe. Statické snímky vám umožňujú perfektne zachytiť auto.

Bez ohľadu na fotografie vytvoril Malikyar pohyblivé video, ktoré dokumentuje pohybujúce sa vozidlá, ako aj zábery zo zákulisia fotografa pri práci počas natáčania. Fotografia bude vydaná ako výtlačky výtvarného umenia dostupné výhradne prostredníctvom Santo Gallery v Los Angeles.

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment