Phone

Aká geomagnetická búrka by mala dnes zasiahnuť Zem?

What is Geomagnetic Storm?
Written by pocox3

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) Spojených štátov amerických predpovedali, že Zem vo štvrtok 14. apríla 2022 zasiahne veľká geomagnetická slnečná búrka, ktorá môže spôsobiť globálny výpadok prúdu.

Podrobnosti o blížiacej sa búrke odhalilo na Twitteri aj Centrum excelentnosti v oblasti vesmírnych vied v Indii (CESSI). Tweet znel, “CME halo bolo detekované SOHO LASCO 11. apríla. Zloženie nášho modelu naznačuje veľmi vysokú pravdepodobnosť dopadu na Zem 14. apríla 2022 s rýchlosťami medzi 429 a 575 km/s+.

Odborníci už skôr uviedli, že ak je výron koronálnej hmoty (CME) nasmerovaný k nám, časticiam môže trvať jeden až päť dní, kým sa dostanú na zemský povrch. Slnečný vietor, čo je stály prúd nabitých iónov uvoľnených slnkom, funguje podobne ako prúd na lodi viazanej na oblaky. Odolnosť proti vetru spomaľuje CME s vyššími úsťovými rýchlosťami, zatiaľ čo CME s nižšími úsťovými rýchlosťami zrýchľuje.

Čo je slnečná búrka?

NOAA je výskumná a regulačná agentúra Ministerstva obchodu Spojených štátov amerických. Podľa NOAA je slnečná búrka podstatným narušením geomagnetického poľa, ku ktorému dochádza, keď slnečné žiarenie efektívne prenáša energiu do vesmírneho prostredia okolo planéty. Búrky sú spôsobené zmenami slnečnej energie, ktoré spôsobujú masívne zmeny v prúdení prúdu, plazme a poliach v geomagnetickom poli.

Čo je geomagnetická búrka?

Geomagnetické búrky sú krátke poruchy v magnetickom poli a atmosfére Zeme (tiež známej ako magnetosféra) spôsobené výbuchmi žiarenia a nabitými časticami generovanými Slnkom. Okolité magnetické pole odkláňa tento solárny materiál smerom k pólom, keď sa vysokou rýchlosťou zrazí s našou planétou. Reaguje s látkami hlbšie v atmosfére, čo spôsobuje, že sa polárne žiary javia ako „záclony“ svetla. Medzitým rýchlo sa pohybujúce náboje generujú svoje vlastné silné magnetické pole, ktoré indukuje úplne nový súbor elektrických prúdov na zemi pod ním.

CME a jej dôsledky:

Masívne vypudzovanie magnetizovanej hmoty zo slnečnej koróny alebo hornej atmosféry je známe ako výron koronálnej hmoty alebo CME. Ak takto nabité oblaky zasiahnu Zem, môžu narušiť magnetické pole Zeme a spôsobiť poruchu satelitov, energetických sietí a telekomunikačných systémov.

Následky geomagnetických búrok:

Odporúčané čítanie: Ankiti Bose, prvá indická zakladateľka jednorožca bola pozastavená. prečo?


Geomagnetické Búrky Zaznamenané v minulosti:

Od začiatku 19. storočia boli pozorované geomagnetické búrky a vedecké dôkazy z výskumu antarktického jadra našli náznaky ešte masívnejšej slnečnej búrky, teraz známej ako udalosť Miyake, ktorá vznikla okolo roku 774 nášho letopočtu. Táto slnečná explózia spustila najväčší a najrýchlejší nárast uhlíka-14 v histórii. Geomagnetické búrky v hornej atmosfére vytvárajú značné úrovne kozmického žiarenia, čo vedie k vytvoreniu uhlíka-14, rádioaktívneho izotopu uhlíka.

V roku 993 CE sa vyskytla slnečná búrka o 60 % kratšia ako incident v Miyake. Podľa dôkazov z ľadového jadra sa masívne slnečné búrky s veľkosťou incidentov v Miyake a Carringtone vyskytujú v priemere raz za 500 rokov..

(Kredit hlavnej fotografie: DNA)

About the author

pocox3

poco lofya max founder of swahli afya and creater content I am from kenya in the north to the southern border of Tanzania in the south. kiSwahili or Kiswahili

Leave a Comment